Překlepové domény, UDRP a další pošetilé věci, které se probíraly na Webtrhu

Na Webtrhu za poslední rok přibylo zábavných, přesto podle mě poučných vláken. Většinou začínají nějakou naivní myšlenkou a pokud nejsou smeteni negativní kritikou, tak se z nich dá i lecčemu přiučit. Například jako v nedávném vlákně Subreg.co vs Indové (971 Kč vs 30 Kč).

Zakladatel vlákna se rozhodl srovnat cenu .co domén v Česku a Indii. Zjistil že u jednoho tamního registrátora je možné získat jí za akční cenu 30 CZK.  V Česku přitom podobnou akci nenašel, a tak se podivoval nad cenou od 970 do 1200 CZK. Nevím jak ho to napadlo, ale rozhodl se registrovat doménu subreg.co.

Poznámka: Subreg je známý registrátor domén u nás patřící společnosti Gransy s.r.o., která má spousty akreditací včetně .com/.net.

Následovala diskuze na téma proč si vlastně tu doménu zaregistroval. Sám neví, ale má mu posloužit pro testovací účely. Ok, proč ne.

V momentě, kdy začal řešit proč si jí Subreg nezaregistroval, do toho vstoupil majitel Gransy s.r.o. a prostě mu suše oznámil, že to prostě nedává smysl. Své tvrzení podpořil faktem o koupi subreg.com, která má zanedbatelnou návštěvnost. Následovala ještě argumentace zakladatele vlákna o tom, že to je levnější než se pak o doménu hádat přes arbitráž.

Pár zajímavých věcí, co si z toho vybrat.

Akce na domény vs slevy

Domény nakoupíte za hodně dobré ceny většinou, když je doména v “akci”. Registr (provozovatel domény) se rozhodne udělat nějakou propagační akci a dočasně sníží nákupní ceny domén. Pravidelně to dělá třeba EURid u svých .eu domén pro první rok registrace. Akční ceny se také staly tahounem nTLD. Například .xyz se dala pořídit za 1 cent.

Slevy jsou většinou postaveny na snížení marže registrátorů. Prostě na doméně po určitou dobu vydělávají méně. Občas se také setkáme s tím, že cenu domény “rozpustí” do marže z hostingu. Někdy to může být kompletně, tedy doména je k hostingu zdarma.

Domény co se nevyplatí

Domény se registrují protože jí teď anebo v budoucnu budeme potřebovat, protože s nimi chceme spekulovat (jejich cena naroste) anebo chceme vydělat na jejich návštěvnosti. V tomto konkrétním případě (subreg.co) by se jednalo o návštěvníky, kteří zapomenou při zadávání na poslední písmenko. Tedy překlepovou návštěvnost.

Překlepová návštěvnost není moc kvalitní. Jakmile lidi zjistí, že udělali chybu většinou stránku zavřou a jdou jinam. Jen malé procento klikne na reklamu. Prostě aby to vydělalo více než pár centů, chce to masivní návštěvnost. Například překlepové domény Twiter.com měla 50K návštěv/den.

Doména je majiteli ukradená, pokud mu to nezačne vadit

Možná vás napadlo, že byste tam mohli dát třeba affiliate originálního webu. No to většinou nejde, protože se to provozovateli nebude líbit a nic vám nevyplatí. Pokud byste tam nahodili reklamu jeho konkurence, tak už mu to začne vadit.

V takovémto případě překlepovou doménu může chtít získat. V zahraničí se to řeší přes arbitráž (UDRP) a u naší .cz přes soudy. Zneužívání cizí značky pro své obohacení vás samozřejmě může stát více než jen doménu. Proto se také tyto pochybné domény registrují anonymně. Díky tomu je také může získat držitel původní domény snadněji.

Ale vraťme se k případu Subreg.co, ta by se řešila arbitráží. Gransy by jí získal. Osobně si myslím, že v těchto případech spíše záleží jak dobře zvládnete formální stránku celé byrokratické záležitosti, než samotný oprávněný nárok. Tedy samozřejmě tam nějaký nárok být musí, ale žádost vám nejčastěji smetou na základě formálních nedostatků. Jakmile je překonáte, tak doménu prostě získáte.

Jenomže jak už bylo zmíněno. Stálo by to za to? Návštěvnost tam není. Zakladatel vlákna by tam musel dělat jedině nějaký bordel.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Překlepové domény, UDRP a další pošetilé věci, které se probíraly na Webtrhu“

  1. To bych si netroufnul až takhle…obzvlášť před 10ti lety kdy šlo doménu převést v rámci známostí bez jakékoliv autorizace.

    Ale dneska jsem zrovna koupil .com doménu kterou vlastník prodával 20 let

Komentáře nejsou povoleny.