99,95 % žádostí o odstranění autorsky chráněného obsahu z Google je falešných

Google to nemá jednoduché. Snaží se co nejrychleji procházet internet a nově nalezený obsah dávat do indexu. Jenomže přitom naráží i na “nelegální” obsah. Zatímco ten opravdu nelegální dokáže celkem spolehlivě odstraňovat, tak obsah který je v rozporu s autorským právem už ne. To se samozřejmě nelíbí organizacím, které zastupují různé držitele autorských práv a nejraději by jej zažalovali. Jenomže v USA jej paradoxně chrání zákon na ochranu autorského práva DMCA (Digital Millennium Copyright Act).

Ten totiž v druhé část (Online Copyright Infringement Liability Limitation Act) obsahuje paragraf 512, který definuje takzvaný safe harbour (bezpečný přístav). Jedná se o jakousi omezenou odpovědnost pro případy, kdy není možné obsah kontrolovat. Prostě to přesahuje technické možnosti. Takto například utekl před žalobami YouTube.

Google však samozřejmě musí odstraňovat z indexu obsah v rozporu s DMCA na vyžádání. K dispozici má rozhraní, kde se dá autorsky chráněný obsah hlásit. Dokonce jsou takovéto žádosti vyřizovány do 6 hodin, což je dosti neuvěřitelné vzhledem k tomu, že musí řešit desítky milionů stížností za měsíc.

Jenomže jak tvrdí server TorrentFreak, tak 99,95 % těchto žádostí jsou falešné, nebo spíše preventivní. Zástupci držitelů autorských práv totiž změnili taktiku. Nenahlašují jen stránky, které už jsou v indexu, ale i ty, které tam ještě nejsou. Samozřejmě Google jim v tomto vychází vstříc a tyto stránky do budoucna neindexuje.

Například v lednu 2017 vyhověl Google požadavkům jednoho stěžovatele u 16.457.433 URL, ovšem 16.450.129 nebylo vůbec v indexu. Tedy fakticky odstranil jen 7.304 URL z vyhledávání (0,03 %).

Podle serveru TorrentFreak se jedná o jasné zneužívání systému pro nahlašování závadného obsahu v Google, protože fakticky v indexu ještě nejsou. Na druhou stranu Google to očividně nevadí. Vyšel vstříc držitelům autorských práv a to mu stačí, dál to řešit nechce.

Závěr

Kéž už by vzniklo nějaké centrální místo pro streamování videa online. Držitelé autorských práv si stále neuvědomují, že pokrok je dál. Dříve se streamovací služby s autorsky chráněným obsahem alespoň sekaly a člověk musel čekat než se obsah nahraje. Teď už pomalu není problém ani HD kvalita.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „99,95 % žádostí o odstranění autorsky chráněného obsahu z Google je falešných“

  1. Jenom upřesnění, těch 16 milionů stížností podal jenom jeden jediný subjekt za 1 měsíc.

    “For example, in January 2017, the most prolific submitter submitted notices that Google honored for 16,457,433 URLs. But on further inspection, 16,450,129 (99.97%) of those URLs were not in our search index in the first place”

  2. Ono to ale není jen o videu, filmech a hrách. Neskutečné množství kradeného obsahu indexuje Google a dokonce je i plno “virálních” webů, které fičí čistě na kopírovaném (čti kradeném) obsahu a mají bez problému adsense. O FB či Pinterestu škoda hovořit, tam třeba počty kradených fotek jdou do milionů denně a naprosto jednoznačně se díky DMCA vyhýbají odpovědnosti. Několikrát jsem jednoznačného zloděje (nejen já) nahlásil a stránka spokojeně existuje dál a NIC se neděje. Prostě hlavně když nám to z adsense a FB reklamy sype a původní autory sral pes… o ty tu nejde a nikdy nešlo, jako obvykle jde jen a jen o prachy. Narozdíl od nahrávacích studií se jednotlivci a malé firmy svých práv prakticky nemůžou domoci.

Komentáře nejsou povoleny.