Kvalitní obsah vs Bulvární obsah

Dneska jsem na Webtrhu po delší době opět našel zajímavou. Tématem bylo zdali má v dnešní době kvalitní obsah stále takový význam jako dříve. Ale projdeme si to od postupně.

Původní diskuze se týkala poklesu dosahu clikbaitových titulků. Tedy takových těch bulvárně laděných, co vás mají donutit kliknout, protože “to snad není možné”. Autor vlákna se ptal jak se proti tomuto bránit,  respektive jak to překonat. Odpovědí mu bylo klasické “Kvalitnějším obsahem.”

No a tady to začíná být zajímavé. Komentář od bastiho si dovolím odcitovat:

Samotný kvalitnější obsah nepomůže, to je typické klišé. Mám špičkový obsah a je mi to mnohdy k ničemu, protože mě převálcuje virální zlodějíček, co obsah krade ve velkém (včetně mého). Vyrobím lepší, tak ho šlohne a přetáhne traffic. S tím se bojuje těžko, zejména když na tom FB a Google vydělávají a tím pádem to vytrvale odmítají trestat. Nejde konkurovat někomu, kdo sdílí 50 špičkových fotek a 10 článků denně, protože je prostě ukradl.

Je holt třeba mít obsah na svém, makat na tom, makat na kreativní propagaci, hledat nové cesty a budovat kontakty. A hlavně vůbec nespoléhat na sociální sítě – rozhodně nezanedbávat SEO a email marketing. Neplacená propagace na FB šla do kolen a lepší to nebude.

Problém autoritativních webů

Tato odpověď zahrnuje v podstatě dvě věci. První je problém autoritativních webů, které si mohou vzít jakýkoliv obsah a pokud to stihnou dostatečně rychle, tak vás nemají problém v krátkodobém horizontu předehnat ve vyhledávání. Však to znáte, často aktualizované weby nemají problém s rychlou indexací. Takže když váš článek okopírují, tak můžete čekat a čekat.

Na toto téma jsem provedl experiment v roce 2014, kdy jeden můj článek přepublikoval podnikatel.cz. Výsledek najdete v článku Duplicita na superautoritativní stránce vs vyhledávače. Google ve zkoušce obstál, ale Seznam nikoliv. Nutno podotknout, že po několika letech už je to jinak. Oba vyhledávače preferují originál. Takže situace může už být jiná. Možná by stálo za to vše znovu otestovat ;)

Navíc nemusíte být ani super známá značka v internetu. V pohodě stačí expirovaná doména s dobrou historii, jak ukázal jiný můj experiment z roku 2012 – Jeden nepovedený test (článek jen pro otrlé).

Problém šíření obsahu

V dnešní době se hodně diskutuje o tom jestli je stále Google králem “zdroje návštěvnosti”. Ve stejném vlákně to shrnul poměrně pesimisticky Jiří Šubr.

No já už jsem viděl tolik stránek a systémů v kombinaci se social media, že jsem trochu změnil názor. Kvalita v některých odvětvích nemá vůbec smysl. Tenhle pojem se tady hodně zažil v kombinaci se SEO, ale třeba jenom FB traffic dokáže dělat tisícinásobky nějakýho SEO, klidně zítra, u úplně nové neznámé stránky.

Všechny tyhle obsahově “nekvalitní” stránky dělaj obrovský rakety příjmu s celkem malou námahou. A pak jsou ty jakože kvalitní, který jsou rádi, že ušudlaj nějakou tiscovku měsíčně.

Věřím že pro bulvár anebo méně kvalitní obsah to může platit, navíc tento druh obsahu má také největší návštěvnost. Osobně takový web nemám, i když si říkám že by to za vyzkoušení stálo (no možná spíše ne). Takovýto obsah má velmi krátkou životnost, na druhou stranu dokud žije tak po něm budou lidé prahnout (sdílet).

Vlastní zkušenost

Osobně jsem ze zaměřil na cílené weby, pro menší skupinu lidí. Ty mají sice menší návštěvnost, ale zase stálejší publikum a také reklama na nich je výdělečnější (PPC, affil). Tam jde návštěvnost hlavně z vyhledávačů a Twitter.

Jedinou výjimkou je můj for fun web pokestop.cz. Na něm testuji nové věci.

 

Graf ukazuje týdenní průměr od založení webu.

 

Pokestop.cz má vlastní FB stránku o kterou se nestarám, mají jí na starosti admini, kteří se rozhodli jí založit až když zájem o hru trochu opadl. Má menší komunitu, ale zato aktivní. Odkazy na tento web se občas objeví v dalších FB skupinách, zvláště pokud se ve hře objeví něco nového (na grafu špičky). Většinou to ale přebijí YouTube streameři.

Jak je vidět na grafu, tak dlouhou dobu můj kvalitní obsah, který jsem tvořil z vlastních zkušeností, válcovali main stream média. Ta o hře psala jen proto, že to bylo in. Btw. jejich obsah stál za houby. Byl plný dohadů, nepoužíval správně termíny a bylo znát že jej píší lidé, kteří hru snad ani nehrají.

Na podzim když opadl zájem už přestala mainstreamová média komentovat aktuální události a tam je vidět první nárůst. V únoru vyšlo rozšíření hry Pokémon GO (Generace II). Tam jsem také změnil taktiku. Založil jsem blogpost, který aktualizuji na denní bázi a z něj pak vedou odkazy na jednotlivé články. Google se to moc zalíbilo.

Věřím, že u Pokémon GO dokáží velké facebook skupiny dělat většinu návštěvnosti. Ovšem z dlouhodobého hlediska je podle mě lepší vsázet na Google a hlavně direct trafic.

Závěr

Diskuzní vlákno na Webtrhu si určitě pročtěte. Je v něm krásně vidět jak se sráží tradiční názor “kvalitního obsahu” s realitou “bulvárního obsahu”, který se tak dobře sdílí.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Kvalitní obsah vs Bulvární obsah“

  1. Koukám moje poznámky už jsi citoval :D Jasně, s duplicitama to není jednoznačné a vyloženě penále jsem asi nikdy neschytal, ale problém to je pořád. Dobrý fígl jak tomu předejít je ihned po publikaci vrazit odkaz na G+, obvykle dojde k okmažité indexaci, mám vyzkoušeno.

    Problém duplicit/kradení ale nemá řešení na sociálu, kde mě prostě zloděj mého obsahu zválcuje zcela snadno. Viděl jsem ukradené fotky kolovat ve stovkách tisíc sdílení a toho prostě normální web dosáhne těžko. Síť profilů nejmenovaného zmetka, který takto spravuje paletu skupin a krade ve velkém, toho dosahuje denně.

  2. Ten pokéweb veľmi sa ti veľmi pekne drží a pozerám že pod článkami sú aj desiatky komentárov :O :))

  3. Tohle je pro mě obrovský zdroj frustrace, roky a roky tvořím kvalitní obsah, mám autoritativní web a vše co “k tomu” patří. Ale je tu jedno OBROVSKÉ ALE co je i v článku.

    Pokud o dotyčný obsah není zájem je jako kvalitní na prvním místě a chodí na něj jednotky lidí. V momentě kdy ale začne být něco populárního jako třeba pokémon a napíše o tom na idnes náctiletá redaktorka naprostý blábol na 6 řádků je ve všech vyhledávačích zcela neochvějně předemnou.

    Čili v momentě kdy by se konečně po letech měla práce zúročit, si všechen zisk bezpracně odkloní velká média a hotovo.

  4. Dnes nejvíce letí adsense arbitráž, nakoupit levněj odpadní traffik na FB , přefiltrovat ho přes nekvalitní magaziny a informační weby do adsense. Stačí se podívat na inzeráty na webtrhu, zisk z adsense 1.3 mil Kc, naklady na FB reklamu 500 tisic Kc.

Komentáře nejsou povoleny.