Zavedení paywall stálo Wall Street Journal 44 % návštěvnosti z Google

Až do února si mohli návštěvníci z Google vychutnat několik článků na Wall Street Journal zdarma. Teprve když začali trochu více listovat, tak se jim objevila informace, že vyčerpali denní limit a je nutné zaplatit. V únoru však Wall Street Journa zavedl kompletní paywall, tedy kdo nezaplatí neuvidí nic. Google na to reagoval a očesal návštěvnost z vyhledávání na web WSJ o 44 %.

Samozřejmě to není nic neobvyklého. Pokud Googlebota nepustíte k obsahu, tak ho nebude indexovat. V tomto případě vidí jen část obsahu – několik prvních odstavců textu. To už ovšem nemá takovou váhu.

WSJ se tohle nelíbí. Tvrdí že je to vůči nim nefér, protože chtěli získat jen více předplatitelů. Požadují aby Google hodnotil jejich články stejně jako ty co jsou zdarma:

“Any site like ours automatically doesn’t get the visibility in search that a free site would… You are definitely being discriminated against as a paid news site.”

Google razí politiku, že “first click free”. Tedy že všechny weby z Paywall by měly dávat alespoň nějaké články zdarma pro jeho uživatele. Například New York Times a Financial Times mají jeden článek zdarma pro návštěvníky z Google.

WSJ se však brání, že každý měsíc téměř 1 milion uživatelů zneužívalo limitu 3 článků přes Google zdarma. Dávali do vyhledávání nadpis článků, který si chtěli přečíst a dostali se tak k němu zdarma. Pak si vymazali koláčky a pokračovali ve čtení.

Až na snížení návštěvnosti z Google si WSJ své rozhodnutí nedávat nic zdarma chválí. Oproti období minulého roku jim narostl počet odběratelů o 30 %.

Závěr

Google zatím razí politiku obsahu zdarma. Mohlo by to zajít až tak daleko, že bude weby s paywall “penalizovat”? Přeci jeho uživatelé nezajímají odkazy, které nevedou k tomu co hledají. Také nezapomínejme na to, že weby s paywall jsou v podstatě byznys. Prodávají obsah. Tak proč si nekoupí první místo hned nad organickými výsledky?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Zavedení paywall stálo Wall Street Journal 44 % návštěvnosti z Google“

  1. Google asi nejlíp ví, jaké články (jestli zdarma, nebo ty za paywallem) uživatelé hledají.

Komentáře nejsou povoleny.