Poslední update Google zlepšuje vyhledávání uměleckých děl

Na Google za měsíc uživatelé provedou 500 milionů hledání uměleckých děl. Google se rozhodl že jim vyjde více vstříc. Přímo na stránkách Google získáte více informací, včetně nového rozcestníku. Zároveň vylepšil i svou službu Street View, která vám umožní navštívit muzea online.

Jedná se o výsledek spolupráce Google Arts & Culture týmu a inženýrů Google Search. Nové vyhledávání dokáže rozpoznat co hledáte a následně vám zodpovědět otázky jako, kde si dílo můžete v reálu prohlédnout, kdo dílo nakreslil, čím jej nakreslil, kam je řazeno a vůbec všechno tohle propojit.

Jako příklad si uvedeme Noční Hlídku od Rembrandta. Pokud jí hledáte uvidíte následující informace v infoboxu:

Když kliknete na lupu dostanete se na stránku Googel Art & Cultrure, odkud jsou data čerpána. Co mě fakt zaujalo je možnost zvětšit si obraz a detailně si jej prohlédnout. Zvětšení je natolik kvalitní, že doslova vidíte praskliny v obraze. Je to fakt síla.

Ve vyhledávání se také objeví infobox People Also Ask. Ten obsahuje přímo odpovědi na nejčastější otázky k tématu. Není nutné nic vyhledávat, stačí rozkliknout. Vždy po rozkliknutí Google nahraje další. Ovšem jak vidíte v příkladu, ne vždy je v krátkém úryvku přímo odpověď.

Na mobilních telefonech je všechno daleko více interaktivní, jak ukazuje následující GIF.

Muzea ve Street View

Díky spolupráci s Google Arts & Culture můžeme navštívit stovky muzeí po celém světě. Zajímavé je, že jednotlivá díla nebyla přidávána ručně, ale postaral se o to software na vizuální rozpoznávání, který je postavený na podobném principu jako vyhledávání obrázků na Google Photos. Tento software proskenoval zdi muzeí a zjistil co na nich je. Našel takto 15 tisíc unikátní uměleckých děl.

 

Závěr

Google v plné sílu ukazuje co všechno zvládne díky svým rozsáhlým databázím a výpočetnímu zázemí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Poslední update Google zlepšuje vyhledávání uměleckých děl“

  1. Google naplno ukazuje, že když máte moc můžete se na autorské právo z vysoka vysr*t, zatímco když ne, tak i když jednáté dle zákona může s váma kde kdo zatočit.

    Kdyby to byla nějaká novinka, prosím, ale tohle je “novinka” stará jako lidstvo samo.

Komentáře nejsou povoleny.