Unášejí se nejen lidé ale i domény

Unášejí se nejen lidé ale i domény

16. dubna byla ukradena doména 411Mania.com. Prostě k ní zloděj získal přístup a převedl si jí k sobě. Na doméně se nachází poměrně velký web o bojových sportech, wrestlingu a zábavě obecně. Návštěvnost dosahuje až 7 milionů přístupů za den.

Že zloděj je spíše únosce se ukázalo, když oprávněnému majiteli, poslal 17. dubna žádost od výkupné 30K USD, které měl uhradit v BitCoin. Další den přišla další žádost, která obsahovala i seznam příjmů a informace o inzerentech na 411Mania.com. V žádosti dále snížil požadovanou částku na 20K USD. Bylo tedy jasné že útočník získal díky doméně i přístup dál. Těžko odhadnout, ale mohly to být například emaily a pomocí nich se pak dostal dát.

Naštěstí majitelé 411Mania.com na nic nečekali a požádali o předběžné opatření u soudu. Ten jim 19. dubna vyhověl a nařídil doménu převést zpět k jejich registrátorovi.

Závěr

Jak je vidět v podobných případech se vyplatí jednat co nejrychleji a situaci nepodceňovat. Hlavně si to chce hlídat emaily, co chodí od registrátora. Jakýkoliv náznak problému je nutné řešit. To platí i o neobvyklém chování webu.

Samozřejmě základem je prevence. S doménami se velmi snadno manipuluje. Většinou stačí přístup k emailu, kam má být zaslán autorizační kód. Není potřeba autorizaci SMS ani nic podobného, to mají jako přidanou službu registrátoři. Dá se však přeskočit.

Řešením je doménu zamknout. U gTLD se doména zamyká u registrátora. Pro převod je pak nutné jí odemknout z jejich administrace. Ta už může být lépe chráněná (například dvoufaktorové ověření). U .cz domén lze zablokovat převod, změnu kontaktu i DNS pomocí úředně ověřeného podpisu anebo elektronicky podepsaného emailu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Unášejí se nejen lidé ale i domény“

    • Takže pokud teoreticky dojde k „únosu“ domény, který byla pod subreg (gTLD) k jinému registrátorovi tak ji dokážete takto rychle získat zpět? Pochybuju, že kdybych to dal v ČR k soudu tak se dočkám dříve než za 5 let :)

Komentáře nejsou povoleny.