Google zařadil do výsledku vyhledávání ověřování pravosti zpráv

Google zařadil do výsledku vyhledávání ověřování pravosti zpráv

V říjnu 2016 začal Google označovat články v Google News podle toho zdali jsou ověřené anebo ne. Novinka dostala označení „Fact check“. Fungovala však jen pro USA a Anglii. Google tak reagoval na problém s ovlivňováním veřejného mínění pomocí důvěryhodně vypadajících článků ve velkých magazínech. Nově se Fact check dostal přímo do vyhledávání.

Například v Prager Zeitungon byl citován výrok Václava Klause jako prezidenta republiky, kde údajně nazval USA jako konfederace bláznů. Pokud zadáte do Google confederacy of fool vaclav klaus, tak vás Google upozorní, že tento výrok je falešný.

Informace se ověřují na stránkách jako factcheck.org, snopes.com anebo politifact.com. Tedy weby, které se specializují na ověřování pravdivosti výroků. Nevím jestli máme nějaký podobný v Česku, ale pokud se chcete začít podílet na ověřování faktů musíte začít používat ClaimReview značky podle standardu schema.org (jak to udělat najdete zde).

Ale zpět ke Google. Tvrdí, že za minutu vzniknou tisíce článků. Celý proces přiřazování faktů k článkům proto provádí algoritmus. Zároveň upozorňuje, že ne všude se mu to povede a také, že někdy mohou být výsledky protichůdné. V takovém případě bude u článku upozornění.

Na celém projektu se podílí s Google celkem 115 organizací, které chtějí docílit, aby tvrzení v článcích byla vždy ověřená.

Závěr

Pokud se Google podaří Fact check pořádně nastartovat, je dost možné, že se bude velkou měrou podílet na výsledcích vyhledávání. Kdo tedy bude psát zavádějící články mohl by být na indexu zneviditelněn, podobně jako je to u autorsky chráněného obsahu. Což by určitě nikomu nevadilo.

Samozřejmě otázkou je jestli je možné udržet pravdu pravdou :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Google zařadil do výsledku vyhledávání ověřování pravosti zpráv“

  1. Citát, někoho neznámého „1984 mělo být varovaní, ne návod!“ – ten směr kam tohle vše vede, ať už tzv politická korektnost, zatajování zpráv které se nehodí vládě (či EU), je dost nehezký

    • On je poněkud rozdíl, když cenzuruje vláda pomocí zákonů a když cenzuruje soukromá firma svoje data ;) Takže prosím, neházet do jednoho pytle.

  2. To by znamenalo smrt veškerému bulváru, protože procento zavádějících článků je více než malé :-)

Komentáře nejsou povoleny.