Pro Google jsou napadené weby velkým problémem. Ovlivňují totiž velké množství jeho služeb. Malware na stránkách má dopad na důvěru v jeho vyhledávání, snižuje příjmy z reklamní sítě AdWords, napadené weby jsou často zařazeny do botnetů, které rozesílají spam a vytěžují gmail. Takto by se dalo pokračovat dál a dál. Sledování bezpečnosti celého internetu je tak v jeho zájmu.
V roce 2016 zaznamenal Google nárůst napadených webů o 32 % v porovnání s rokem 2015. Předpokládá že tento trend bude i nadále růst. Hackeři jsou podle ně stále agresivnější a neaktualizovaných webů přibývá. Přeci jen nainstalovat si nějaký redakční systém dokáže každý během pár minut, stejně tak na něj dokáže i zapomenout. A bez aktualizací redakční systém na internetu jen stěží přežije.
39 % napadených webů se o tom dozví z Google Search a v 84 % případů se jim podaří napadení odstranit a Google z nich slepí nálepku “hacknut”. Jinými slovy uspějí v žádosti o znovuposouzení webu v Seach Console. Na druhou stranu 61 % napadených webů se o napadení nedozví, protože svůj web nemají v Google Search Console. Takže neváhejte a přidejte si tam svůj web.
Google se snaží také webmastery učit co jsou to napadené stránky, jak k tomu dochází a samozřejmě jak napadení odstranit. Vytvořil opravdu velké množství článků, obsahující různé postupy. Prozatím je však všechno v angličtině. Několik ukázek z původního článku:
- Top ways websites get hacked by spammers
- Glossary for Hacked Sites
- FAQs for Hacked Sites
- How do I know if my site is hacked?
K dispozici máme také 257 publikací na research.google.com.
Závěr
Přiznám se, že jsem čekal trochu více čísel. Ovšem to je spíše na odbornější publikace, které se zabývají jednotlivými případy.