Reakce konkurence na zvýšení cen nTLD Uniregistry

Reakce konkurence na zvýšení cen nTLD Uniregistry

Velké zvýšení cen prodloužení nTLD pod správou Uniregistry vyvolalo nejen nevoli držitelů domén, ale také otřáslo důvěrou v nové koncovky. Pokud může zdražit ze dne na den Uniregistry, tak kdokoliv další. Pozornost tak směřuje na na další společnosti, které spravují nTLD.

Donuts

Donuts spravuje téměř 200 nTLD a přes 2 miliony domén. Mezi jejich nejúspěšnější patří .life, .email, .tody, .guru, .solutions, .ltd, .company anebo .photography.

Andee Hill se vyjádřila za Donuts:

„Donuts isn’t in a position to comment on a competitor’s pricing decisions. Speaking for ourselves, however, we have no plans to increase prices for existing registrants — this is not part of our business plan. We voluntarily entered into agreements with our registrars that dramatically limits our ability to increase prices for existing registrants. Case in point, in the only instance to date of an upward price adjustment (effective last October 1), we increased our prices for only unregistered names and exempted existing registrations.

We understand the negative impact that unexpected price increases have on domain investors, and we want to underline again how much we appreciate the value that domain investors bring to Donuts and to the industry.“

Andress nechtěla komentovat konkurenci, ale za Donuts všechny ujistila, že nemají v plánu zvedat ceny už zaregistrovaných domén. Což je také součástí jejich byznys plánu. Zcela dobrovolně uzavřeli s registrátory dohodu, která je limituje zvedat jim ceny. Pokud by zvedali ceny, ta by to bylo pro ještě neregistrované domény a muselo by se jednat o jiné registrátory.

Takže za Donuts to vypadá hodně férově.

CLUB Domains LLC.

Generální ředitel Colin Campbell společnosti CLUB Domains LLC prohlásil v reakci na zvýšení cen Uniregistry, že podepsali s registrátory ochranou dohodu, která jim limituje zvednou cenu následujících 5 let anebo pokud by vzrostla inflace o 15 %. Navíc všechny ujistil, že nemají v žádném případě úmysl cenu domény .club jakkoliv zvyšovat. Naopak se jí budou snažit udržet poblíž ceny .com, aby byla atraktivní pro každého.

Momentálně je registrováno zhruba 870K .club domén.

Radix FZC

Radix FZC provozuje 9 nTLD a téměř 2,5M domén. Nejoblíbenější jsou .site (716K), .online (707K), .text (330K), .website (267K) a .space (252K).

Viceprezident Radix Sandeep Ramchandani prohlásil:

„At Radix, we had made a conscious decision to operate only broad-based extensions. TLDs which operate at higher volumes enjoy better scale and can operate at lower per unit costs. This formed the basis of our pricing decisions.

As a result, TLDs such as .host and .press, which are relatively narrower, have been priced much higher than those like .site and .online which really aren’t constrained by a glass ceiling of a limited market.

While we’re off to a strong start across all our extensions, we’ve barely scratched the surface of their overall global potential.

We have no immediate plans to increase our wholesale prices. In fact, we continue to actively run discounts and special offers for customers and domain investors.

Radix má jak levné domény (.site, .online) tak i dražší (.host, .press). Momentálně nemají žádné plány zvedat cenu domén. Právě naopak chtějí nabízet slevy a speciální slevy jak pro zákazníky, tak i doménové investory. Prozatím jsou na začátku, věří že jejich nTLD mají celosvětový potenciál.

Závěr

Jak se dalo čekat, tak konkurence reaguje na slova Uniregistry ujišťováním, že nehodlají zdražit. Někteří dokonce podepisují dohody o nezdražování. Rozhodně se nevyplatí to podceňovat. Jednání Uniregistry rozhodně může poškodit pohled na nTLD obecně. Kdokoliv teď může na nTLD ukázat a říct, že si tam registr může dělat co chce a kdykoliv zdražit. Buď zaplatíte anebo přijdete o dlouho budovanou značku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Reakce konkurence na zvýšení cen nTLD Uniregistry“

  1. Myslím, že takové zdražování by bylo VELMI krátkozraké. Sám mám poměrně dost new gTLD u různých registrátorů (UnitedDomains, GoDaddy, NameCheap, NameSilo, Uniregistry ale i Forpsi) a pokud se mi naskytne při prodloužení levnější varianta přecházím transferem k jinému registrátoru. Perfektní přehled dává např. https://tld-list.com/tld , kde je uvedena pro konkrétní TLD cena za první registraci, transfer, prodloužení. Jen je třeba počítat s otázkou DPH, které u registrátora mimo EU český plátce DPH neuplatní.
    Teoretický příklad pro .STORE. Nejlevnější registrace u GoDaddy za 4.99USD, druhý rok má však prodloužení za 79.99USD a proto přejdu k NameSilo za 42,99USD. Transfer raději dříve než 5-6 týdnů před expirací, o tuto zaplacenou dobu nepřijdete, i u nového registrátora se další rok počítá od doby expirace. Někdy je složitější prokousání se k autorizačnímu kódu – někdo ho má přímo dostupný na stránkách, jiného musíte požádat. Ale získáte ho vždy. Michal

    • Uniregistry v tomto smeru nevystupuje jako registrator, ale jako registr. Tedy tady neni uniku, zdrazi vsichni registratori, protoze se jim proste zvedne takto rapidne nakupka. Jedina sance je pouze prodlouzeni domen o xx let jiz nyni, nez dojde zdrazeni v platnost.

    • Jaké .store domény držíš, jestl ise můžu zeptat? Mám jich sám několik peptides.store, hgh.store, multivitamins.store, defense.store, vitaminc.store a ještě něco, ale pořád se mi nedaří najít kupce. A to az to nechci žádné přehnané pálky! Máš zkušenosti s jejich prodejem? Kde je to „nejlepší“ – je to dost individuální, ale tak přímo pro tebe.

Komentáře nejsou povoleny.