Konec pirátů v Google a Bing?

Konec pirátů v Google a Bing?

Google a Bing podepsali kodex spolupráce pro omezení přístupu uživatelů k autorsky chráněnému obsahu ve Velké Británii. Kdokoliv bude hledat hudební videa, ebooky anebo online streamování pořadu, tak jej v obou vyhledávačích nenajde. Nová pravidla budou aplikována v létě.

Protipirátské organizace si od toho slibují, že dojde k výraznému omezení přístupu běžných uživatelů k autorsky chráněnému obsahu.

„Pirátské weby jsou příliš jednoduše dohledatelné přes vyhledávače, oceňujeme ochotu zúčastněných zlepšit tuto situaci.“

Stan McCoy, Motion Picture

„BPI už vede dlouhou kampaň, aby vyhledávače dělali více proto, aby fanoušci byli nasměřováni přímo na legální zdroj hudby anebo zábavy… Ještě toho ale musím udělat hodně … Samotný kodex nebude onou stříbrnou kulkou, ale znamená, že nelegální weby jsou odstraněny daleko rychleji z vyhledávání a fanoučsci hledající hudbu mají větší šanci najít správný web.“

Geoff Taylor výkonný ředitel BPI

Takže si to shrneme

Ve Velké Británii bude Google a Bing testovat jak si povede vyhledávání bez „nelegálního“ obsahu. V originálním článku se píše o odstranění webů z vyhledávání. Ovšem otázkou je zdali to bude na úrovni domény anebo jen stránky. Může jedno autorsky chráněné video, které se nedopatřením objeví na velkém a čteném online magazínu, vyhodit všechny jeho stránky z vyhledávání?

Osobně si myslím, že jak Google tak i Bing mají dostatečně odladěnou technologii, aby věděli kde se onen nelegální obsah nachází. Tedy dokáží tyto weby bezpečně identifikovat a tak pro ně nebude problém je i zablokovat.

Efektivita blokování

Vzhledem k tomu, že se má omezení zatím týkat pouze uživatelů z Velké Británie, tak obejít jej nebude nic náročného. Vždyť i Opera dnes nabízí VPN přímo v prohlížeči. Na pár kliknutí uvidíte výsledky vyhledávání z Německa. Funguje to jednoduše a rychle.

No a co se týká dopadu, tak se domnívám, že se hledání přesune jinam. Buď pod alternativní vyhledávač, diskuzní fórum anebo na Facebook. Samozřejmě v případě velkých skupin anebo diskuzních fór bude daleko jednodušší pro úřady je zavřít.

A co svoboda internetu?

Internet by měl být neutrální. Vyhledávače mají v současnosti na ní velký vliv. Pokud z nich něco vypadne, tak se to z internetu pro BFU ztratí. Možná podobně jako phishing prostě nová pravidla cílí na BFU. Ti zkušenější zastavit nejde. Bylo by to nákladné popřípadě už by to někomu mohlo vadit, protože zásah by připomínal skutečnou cenzuru. Nemůžete prostě zakázat přístup k nějaké stránce na internetu z rozhodnutí úředníka či politika a tvářit se že žijete ve svobodné zemi.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Konec pirátů v Google a Bing?“

  1. Zajímavé, ale takové zasahování do přístupu k informacím se mi teda nelíbí. Měl jsem za to, že vyhledávače již v začátcích avizovaly, že nebudou zasahovat manuálně do výsledků vyhledávání a právě takováto úprava vynucená komerční sférou producentů filmů a jiného multimediálního materiálu mi přijde jako neodpustitelná. Až nápadně mi to připomíná, že když je někdo hodně silný, může ovlivňovat věci, která mají zůstat jak píše autor, neutrální …

  2. Holt se tyto veci vic přesunou ns torrenty etc.. Koneckoncu uz drive to tu bylo. Take bylo nutné znát přesné údaje privátních FTP.

  3. google a bing nie sú internet, ale len dve webové stránky ktoré viac nebudú ponúkať vo výsledkoch svojho vyhľadávania nelegálny obsah… o obmedzovanie internetu preto nemôže byť reč

  4. škoda že aj ebooky a knihy a podobný material budú tiež blokovať, otázne je či to dokážu naozaj fakt odfiltrovať a ako je aj naznačené v tomto článku, možno sa to bude dať aj trošku zneužiť kvôli konkurenci, ktovie uvidíme časom

  5. To mi přijde fakt vtipný, když Google dělá gesto proti nelegálnímu obsahu a přitom na jeho serverech (především youtube) je toho nelegálního obsahu tak 90%

  6. Také si někdo myslíte, že to není ani tak gesto vycházející z nějakého vnitřního etického názoru daných vyhledávačů jako spíš reakce na dlouhodobý tlak podpořený ekonomickou silou jednotlivých vydavatelů autorských děl, především pak z filmového a hudebního průmyslu? Právě honzův komentář tenhle náhled myslím dost podporuje.

Komentáře nejsou povoleny.