AdWords od ledna definitivně končí s podporou reklam ve formátu Adobe Flash

Že se Google chce zbavit Adobe Flash není žádnou novinkou. Postupně jeho podporu omezuje ve svém prohlížeči Chrome od verze 53. Současný Chrome 55 už Adobe Flash ve většině případů blokuje úplně. Uživatel musí webu ručně dát výjimku. Teď přišla na řadu i reklama v AdWords. Pokud používáte flashové reklamy budou k 2. lednu 2017 vypnuty.

Google ležel Flash dlouhou dobu v žaludku, protože omezoval jeho robota. Stránka která měla navigaci udělanou pomocí Adobe Flash to měla bez sitemap těžké. Tedy v dávných dobách, kdy animované menu s cool efekty po najetí myši letělo. Co teprve kompletní moderní interaktivní internetové prezentace ve flash? To byl zážitek, který si mohly dovolit jen velké firmy. Dnes už prakticky není nic v čem by Flash nebyl nahrazen jinými technologiemi, no možná až na počet pravidelně odhalených bezpečnostních děr :)

Co se týká reklam, tak Adobe Flash nahradil HTML5. Mohou obsahovat videa, interaktivní prvky a navíc jsou menší. Pamatuji si na staré časy, kdy mi reklama ve flash roztočila v počítači větrák na plné obrátky.

Otravná reklama vs přirozená

Stejně je zajímavé jak se reklama vydala dvěma směry. Adobe Flash umožnil více zaujmout návštěvníka. Umožnil spoustu efektů, zvuk a interaktivní prvky. Velké weby toho byly plné. Naproti tomu na malých webech, které vsadili u monetizace na PPC, převládl postupně názor, že reklama má co možná nejvíce do stránky zapadnout. Být přirozená. No možná to bylo masivní masírování od Google AdSense, ale fungovalo to minimálně u MFA :)

Jak to je teď?

Co se týká Google tak stále tlačí tu svou přirozenost. Zvětšil reklamní jednotky a předělal je tak, aby vypadaly nejen jako součást stránky, ale i součást jejich navigace. Máme tu reklamu co se tváří jako rozcestník anebo náhled článků. Reklama je tedy taková “vlezlejší”.

Samozřejmě vše se přizpůsobuje mobilním zařízením a na to chce do budoucna myslet. Na druhou stranu se o tom mluví pořád a člověk by řekl, že v AdSense to bude zlatý důl. Popravdě já mám ale z desktopu CPC 4,80 CZK a z mobilu cca 3,60 CZK za tento rok. Takže nevím :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup