#GoogleDown a Seznam

#GoogleDown a Seznam

Přiznám se, že výpadek Google byl pro mě stejné SCI-FI jako třeba objevení pozůstatků mimozemských organizmů na Marsu. Víme že to může přijít, ale stane se to jen ve filmech. Mno včera jsme si zkusili takovou generálku :)

Kdysi jsem měl takový super nápad, že budu mít DNS na routeru 8.8.8.8 a 8.8.4.4. No a včera když mi vypadl net, tak jsem si řekl že se asi něco stalo s kabelovkou a místo práce jsem šel koukat s mou drahou polovičkou na seriály. Když se to nerozchodilo ani po delší době. Napadlo mě vyzkoušet internet na mobilu. Zkusil jsem zadat „nezničitelný“ google.com a ono to nešlo. Řekl jsem si, že to už asi bude něco většího, lokálního charakteru. Třeba noční bagrování… Nějak mi to ale nedalo a napadlo mě zkusit zadat na mobilu i Seznam.cz a on fungoval! To už jsem byl ve stavu wtf?

Dotáhl jsem notebook k routeru připojil kabel a přehodil DNS na ty od kabelovky a už to jelo. Tedy vlastně jsem spíše koukal jak žádný služba Google nejela.

Seznam

Po delší sobě si mohl Seznam užít svých několik hodin slávy jako za dávných dob, kdy ještě vládl internetu. Což dokazují i grafy přenosů z NIXu.

nix-seznam-cz-1
Na první přípojce je takových 6 Gbps trafiku, tážíci se „Proč Google nejede“
nix-seznam-cz-2
Na druhé přípojce cca 4 Gbps?

Letmým okem odhaduji, že Seznam vzrostly přenosy celkem o 10 Gbps. Někteří lidé psali, že to bylo dokonce na Seznam už moc a viděli chybu 500. Jakoby Seznam snad už s takovou návštěvností už ani nepočítal.

Dneska jsem přemýšlel, že pokud by se mi podařilo sehnat graf přenosů z Google možná by se daly obě služby nějak porovnat a konečně bychom mohli zjistit kdo je v Česku jednička. Zatím o tom můžeme jen spekulovat. Bohužel by to moc nepomohlo. Jak Google, tak i Seznam využívá přípojky i k dalším službám a vedlejším projektům :/

Co kdyby spadl i Seznam

Zkuste se nad tím zamyslet. Co kdyby spadl i Seznam a obě služby by byly nedostupné třeba několik hodin. Kde byste hledali? Popravdě já znám jen Bing a ten cílí na Česko spíše ze slušnosti :) Máme tu vůbec nějaký další vyhledávač?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „#GoogleDown a Seznam“

 1. Tak už jenom z toho faktu, že seznam zkolaboval když na něj přišla cca 1/2? Lidí co normálně hledají na G je asi jasné, jak to s těmi čísly seznamáckého fultextu je v reálu.

 2. když jsem nepochodil u google zkusil jsem bing. Nemám ho rád, ale co se dalo dělat. Seznam nemám rád víc. :) Výsledek jsem našel, ale odkaz nefungoval. Asi to bylo v cloudu google, takže jsem se na to vybodnul. :)

  • No nevím, motá dohromady češtinu a slovenčinu. U některých slov preferuje anglické texty (pokémon go), popřípadě německé (linkbuilding). Složitější dotazy nezvládá (kdy vyjde Avatar 2). Lokální výsledky třeba pro Pizzerie nejsou. Ale asi by použít v případě nouze šel. Třeba na Otevřená zlomenina výsledek najde. Sice je třeba scollovat hodně dolů ale člověk se k tomu dostane :)

   • Jo ta relevance je u duckduckgo problém. Snažil jsem se ho nějakou dobu používat jako primární vyhledávač, ale bohužel jsem nebyl úplně nejšťastnější. Snad na tom ještě kluci zamakaj.

 3. Bolo to hodne zaujímavé, ja skúšam sa prihlasiť na gmail, potom na adsense a ani jedno nejde, nejaké mi to bolo podozrivé … potom skúšam google.com a ten tiež nešiel tak hned mi to bolo jasné ale ajtak šok. A celkovo to považujem za celkom ako nejakú veľkú apokalipsu, pretože na google je napojených neskutočne veľa všeliakých aplikácií a služieb, a nefungovalo nič, potom padol na chvílku aj seznam. Tak internet sa v podstate zastavil. Neskôr ked som nad tým premýšľal, tak stačilo by odstaviť google a svet sa zrúti, pretože nefunguje ani captcha od google, niekto má aj v cloude na google drive zalohované dôležité údaje atd atd. a čítal som že aj nejaké platobné metody kvôli tomu nešli, a ľudom niektorým nešiel ani celý internet, presne ako píšeš v článku. Totálne slabé miesto celého sveta je google, čo ma nikdy nenapadlo. a Ešte dalšia vec predpokládal som že to aj do pár minut nahodia ved šak to je google a že taký výpadok predsa nemôže byť .. a ono prejdú aj 2 hodiny a stále nič :D :D

 4. Stejně jako kolegu mě napadlo hned duckduckgo, ten jsem automaticky použil jako alternativu. Seznam jsem nikdy neměl rád. :-)

  Jinak ten Google jsem ihned rozchodil zapnutím VPN na zemi, kterou nepostihl výpadek (v mém případě Švédsko). http://www.nejlepsivpn.cz/nefunguje-vam-google-pouzijte-vpn/

  Stejně mi to ale nevyřešilo problém s mými weby, které padaly kvůli používáním Google fontů. :(

Komentáře nejsou povoleny.