StatCounter hlásí – mobilní zařízení překonala poprvé desktop

StatCounter je služba pro měření návštěvnosti stránek. V roce 2015 byla nasazena na 3 % webů a zaznamenala až 15 miliard impresí. Souhrnná data jsou veřejně přístupná. A právě nedávno se v jednom z grafů objevila dlouho očekávána událost. Počet uživatelů internetu na mobilních zařízeních překonal celosvětově desktop. Stalo se tak v říjnu 2016.

desktop-vs-mobil-statcounter2016

Zajímavé na tom je, že největší podíl desktopů mají země jako USA (58 %) anebo Anglie (55,6 %). Naopak v mobilech vede třeba Indie (75 %). Ostatně dává to smysl. Mobilní telefony jsou levnější než počítače, přitom pro BFU pro surfování na internetu stačí. Lidé tak nemusí přecházet při surfování z počítače na mobil, jen ti noví mohou už rovnou začít s mobilem a zmenšovat tak podíl desktopových uživatelů.

Co to znamená?

Nás zajímá hlavně Česko. Bohužel to ze StatCounter nedostaneme, protože není dostat dat. Naštěstí máme starý dobrý TopList. Nějakých 20 milionů návštěv za den je celkem slušný vzorek. Pokud budeme vycházet z operačních systémů, získáme zhruba následující graf.

desktop-vs-mobil-toplist2016
Mezi mobilní zařízení je zařazen Android, iOS a Symbian (chybí tedy Windows). V ostatních je J2ME, unknown a Sony PS. Zbytek je považován za desktop.

Zajímavé že? Jakoby se podíl mobilních zařízení za rok vůbec neposunul.

V každém případě pokud ještě nemáte web uzpůsobený pro mobilní telefony, asi je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. I když možná už se dostáváme pomalu do stádia, kde bychom měli dělat weby pro mobilní telefony a uzpůsobovat je pro desktop :P

Snad to nebude zas tak horké. Já osobně na mobilu chodím na Twitter a občas si něco přečtu na zpravodajských webech. Neumím si představit, že bych například diskutoval na fóru, psal komentáře anebo vyplňoval složitější formuláře. I když třeba SMSky jsem se naučil diktovat :)

Závěr

Takže Google už nám hlásil, že má více vyhledávání z mobilních zařízení a tak rozděluje index, teď se přidal StatCounter, počkáme ještě na Google Analytics, protože právě tam by mohla být velice zajímavá data.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře

Komentáře jsou vypnuté.