StatCounter hlásí – mobilní zařízení překonala poprvé desktop

StatCounter je služba pro měření návštěvnosti stránek. V roce 2015 byla nasazena na 3 % webů a zaznamenala až 15 miliard impresí. Souhrnná data jsou veřejně přístupná. A právě nedávno se v jednom z grafů objevila dlouho očekávána událost. Počet uživatelů internetu na mobilních zařízeních překonal celosvětově desktop. Stalo se tak v říjnu 2016.

desktop-vs-mobil-statcounter2016

Zajímavé na tom je, že největší podíl desktopů mají země jako USA (58 %) anebo Anglie (55,6 %). Naopak v mobilech vede třeba Indie (75 %). Ostatně dává to smysl. Mobilní telefony jsou levnější než počítače, přitom pro BFU pro surfování na internetu stačí. Lidé tak nemusí přecházet při surfování z počítače na mobil, jen ti noví mohou už rovnou začít s mobilem a zmenšovat tak podíl desktopových uživatelů.

Co to znamená?

Nás zajímá hlavně Česko. Bohužel to ze StatCounter nedostaneme, protože není dostat dat. Naštěstí máme starý dobrý TopList. Nějakých 20 milionů návštěv za den je celkem slušný vzorek. Pokud budeme vycházet z operačních systémů, získáme zhruba následující graf.

desktop-vs-mobil-toplist2016
Mezi mobilní zařízení je zařazen Android, iOS a Symbian (chybí tedy Windows). V ostatních je J2ME, unknown a Sony PS. Zbytek je považován za desktop.

Zajímavé že? Jakoby se podíl mobilních zařízení za rok vůbec neposunul.

V každém případě pokud ještě nemáte web uzpůsobený pro mobilní telefony, asi je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. I když možná už se dostáváme pomalu do stádia, kde bychom měli dělat weby pro mobilní telefony a uzpůsobovat je pro desktop :P

Snad to nebude zas tak horké. Já osobně na mobilu chodím na Twitter a občas si něco přečtu na zpravodajských webech. Neumím si představit, že bych například diskutoval na fóru, psal komentáře anebo vyplňoval složitější formuláře. I když třeba SMSky jsem se naučil diktovat :)

Závěr

Takže Google už nám hlásil, že má více vyhledávání z mobilních zařízení a tak rozděluje index, teď se přidal StatCounter, počkáme ještě na Google Analytics, protože právě tam by mohla být velice zajímavá data.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „StatCounter hlásí – mobilní zařízení překonala poprvé desktop“

  1. Sám používám Statcounter na všech svých 40 webech, ale asi je to málo, když to nestačí na statistiku za ČR ;) Musím se polepšit.

  2. Ono celkom pravdivé štatistiky .. podľa môjho osobného merania zo vzorky zopar tisíc návštev denne je fakt cca takmer 50% prístupov z mobilných zariadení.

    • A moja štatistika hovorí o 2/3 z PC/notebook a zvyšok si delia tablety a mobily rovným dielom. Je fakt, že mám veľa prístupov z firemných sietí, teda ľudia si ma čítajú na PC v práci :-)) A keď sú na záhrade, tak na mobil nekukajú.

  3. Třeba v USA jsem používal 80% mobil a 20% počítač, tady to mám obráceně, ale jen proto, že pracuju v IT. Myslím, že i v Česku ten trend brzo půjde k 50:50.

Komentáře nejsou povoleny.