Mozzila hlásí “polovina navštívených stránek je na HTTPS”

Mozzila před pár dny oznámila, že polovina stránek, které navštíví jejich uživatelů přes Firefox využívá HTTPS. Možná si řeknete že to není možné. Tak rychle se přeci HTTPS šířit nemůže. Popravdě je to spíše o způsobu měření.

Za poslední rok se toho ve světě HTTPS a certifikátů událo opravdu hodně. Google stále více tlačí na webmastery. Uplácí je lepšími pozicemi, ale i vyhrožuje že nový Chrome už jejich web může označit za nedůvěryhodný pokud na nezabezpečené stránce uvidí přihlašovací formulář. Pak tu máme projekt Let’s Encrypt, který umožňuje každému pořídit si svůj vlastní DV certifikát. Projekt podpořilo velké množství organizací a hlavně webhostingů. Sám mám už dva nové projekty díky Let’s Encrypt na HTTPS, jen proto že můžu.

Teď už se pomalu objevují první výsledky. Let’s Encrypt má namířeno stát se nejpoužívanějším certifikátem na světě a počet webů na HTTPS roste. Ačkoliv nás čeká ještě dlouhá cesta, podle jedné metriky už jsme v půlce.

Mozzila tvrdí, že uživatelé Firefox už v polovině případů navštěvují stránky na HTTPS. Samozřejmě to platí jen pro ty, kteří mají aktivní Mozilla’s Telemetry, tedy jejich data se anonymně odesílají z prohlížeče do centrály Mozzila.

Když se nad tím zamyslíte může to být reálné? Kolik stránek za den navštívíte a kolik z nich je na HTTPS?

Z nejnavštěvovanějších webů v Česku to bude Google, Seznam, YouTube, Wikipedia, Facebook, Twitter, Ulož.to atd. Pokud by nezůstaly pozadu zpravodajské weby, tak snad všude kam chodíme už je dnes na HTTPS a ani si to neuvědomujeme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Mozzila hlásí “polovina navštívených stránek je na HTTPS”“

 1. Prostě namísto svobodného média do kterého může psát třeba i babička recepty na bábovku a web jí zprovozní průměrně technicky gramotný vnuk se vším všudy, jsme se vydali díky googlu na cestu postupného růstu barier kdy úspěšné stránky budou moci mít jenom profi subjekty s penězi na odborníky.

  Víte co je podle mě paradox a důkaz, že už google neřídí techničtí odborníci, ale prostě manageři kterým jde jen o dolar na bonusech příští rok?

  že tahle cesta je vlastně jediná při které může google v pozici dominantního subjektu na internetu skončit. Dokud byla víc jak polovina webů (a smysluplného obsahu na internetu) provozována těmi amatéry co se nemohou bránit a nikdy nevymyslí jak Google přechytračit, nebo nedokáží mít vlastní interní vyhledávání.

  Byl google v absolutně nedotknutelné pozici.

  Ale teď tlačí na onu profesionalizaci kdy úspěšný web může mít jenom někdo s nějakými financemi znalostmi – automaticky dochází k spojování takových subjektů do větších celků které už google K NIČEMU nepotřebují.

  Stačí se podívat na situaci s obrázky, v momentě kdy G začal doslova vykrádat obrázky a nedával za to návštěvnost raketově vystřelily různé fotobanky, nebo deviantart a lidé chodí přímo na tyto weby, už nepotřebují google.

  Takže tím jak ty nejmenší google drtí vlastně si pod sebou řeže větev, ale o to současnému vedení nejde důležité je zda budou bonusy příští rok 20 nebo 60 mega dolarů :)

 2. Velke weby mozno ano, ale vacsie percento malych webov stale fici na http. Nove projekty sa ale uz oplati davat na https, v casoch Lets Encrypt uz nie je co riesit…

Komentáře nejsou povoleny.