Zkušenosti z PBN: Hlavně to správně prolinkovat!

Dodnes se mi velice líbí koncept prolinkování wikipedie. Je to neskutečně jednoduché a efektivní. Nejen že tím posilujete starší obsah, každým novým tématickým článkem, ale zároveň je to užitečné i pro čtenáře. Samozřejmě jsem si to chtěl vyzkoušet a otestovat jestli to funguje a má nějaký efekt.

První testy jsem dělal v roce 2011 na WordPress. Jednalo se o stránku facebookové hry CityVille. Pro každou budovu jsem vytvořil vlastní příspěvek a ručně to prolinkoval. Projekt však nepřinesl pořádné výsledky, obsahoval i hodně SEO chyb.

Postupem času jsem hledal nějaké automatizované řešení. Chtěl jsem skutečné červené a modré odkazy jako má wikipedie. WordPress v té době nic podobného neměl a tak jsem vsadil na Mediawiki, tedy CMS, který používá samotná wikipedie. Nutno podotknout, že mě dost odrazovala náročnost v porovnání s jednoduchým a pohodlným WordPress. Ale časem jsem se do toho dostal a vznikla Seopedia.cz.

Celý projekt fungoval relativně dobře. Mohl jsem testovat co se kterému vyhledávači líbí a jak reaguje na konkrétní obsah. Navíc jsem brzy zjistil, že Google si s Mediawiki rozumí a přistupuje k němu trochu jinak než běžným stránkám. Například mu nevadí velké množství červených odkazů, které vedou na 404. Naproti tomu u WordPress už posílá Google console varování.

Projekt spíše skomíral právě kvůli složitosti Mediawiki. Na rozdíl od jiných CMS byla problém i aktualizace bez SSH. Musel jsem vše dělat ručně a bylo to na dlouho. Nepodařilo se mi také dostat načítání stránek pod vteřinu. Nechtěl jsem se pouštět moc do studia kódu. Stálo by to hodně času a s mediwiki jsem moc do budoucna nepočítal.

Poučen z předchozích experimentů jsem se vrátil k WordPress a našel si plugin Internal Link Building, který je dnes už zastaralý (poslední aktualizace byla před třemi roky). Nemohl jsem sice dělat červené odkazy na dosud neexistující stránky, ale jinak vše šlo velmi dobře.

Byl použit na několika blogech z PBN a vždy byl výsledek stejný. Nové tématické články posunuly na okamžik ty starší nahoru, pokud z nich vedl odkaz. Jak překvapivé že? Jenomže ono se to fakt vyplatí používat. Jestliže si jednou za čas střihnete encyklopedický článek a máte na co odkazovat, tak to funguje jak na pozice ve vyhledávačích, tak i na snižování bounce rate (míra okamžitého opuštění stránky). Takže vaši návštěvníci zůstávají delší dobu, máte více impresí, sdílení atd. Efekt je navíc násoben tím, že odkazujete na kvalitní encyklopedický obsah, kterého není nikdy dost.

Při diskuzích jsem se setkal s námitkami, že vždy odkazuji jen přes klíčové slovo, že to není zdravé. Osobně jsem se ani jednou nesetkal s problémem. Nutno podotknout, že texty jsou psány celkem na úrovni, alespoň v porovnání s tím, co v Česku běžně najdete.

A jak to funguje na vyhledávače? Jak Google, tak i Seznam v podstatě fungují obdobně. Vždy když se objeví nový článek, tak pošoupne ten odkazovaný o pár pozic, či stránek nahoru. Po čase se postupně propadá. U Google se to občas zastaví a jde nahoru. To připisuji zvýšenému počtu prokliků přímo z vyhledávání. Jako nechci nikoho navádět, ale proklikávání vlastních výsledků v Google bez vracení se zpět do vyhledávání asi fakt bude mít celkem nezanedbatelný efekt ;)

U Seznam to bylo podle nálady, ale i pokud započteme nějaké časové zpozdění, tak pár dnů po indexaci článku se odkazovaný posunul nahoru. Je to prostě takové nakopávání staršího obsahu.

Závěr

Jestli zvažujete přidat na web nějaký slovníček anebo prostě máte články, na které se vyplatí odkazovat z ostatních tak si nějaký plugin na automatické prolinkování určitě sežeňte. Nemyslete jen na vyhledávače, ale i na návštěvníky. Je lepší vytvořit jeden ucelený článek, kde se dočtou všechny informace na jednom místě, než do každého článku dávat krátký souhrn o jednotlivých pojmech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Zkušenosti z PBN: Hlavně to správně prolinkovat!“

  1. Tohle souvisí i s tvorbou obsahu obecně, plánuju to někdy sepsat, až budu mít trochu solidnější čísla. Na blogu třeba tvořím obsah tak nějak náhodně, co se mi zrovna chce a co mě zaujalo. Ale na authority webu mám publikační plán, který vytvářím záměrně tak, aby se postupně doplňovaly už existující informace a vlastně se vytvářela jakási online encyklopedie, kde budou články zesíťované. Nemám na to CMS, takže to prolinkovávám ručně a je to docela dost práce. Ale má to smysl, vyhledávače jsou na interní prolinkování dost citlivé. Vliv na bounce rate není zas tak dramatický, protože uživatelé víc reagují třeba na related articles pod článkem, ale i tento význam to má.

  2. Pokud hledáš náhradu za zastaralý Internal Link Building, mrkni na následující článek (v angličtině): https://cohhe.com/internal-linking/.
    Autor tam popisuje několik WordPress pluginů, které nabízejí prolinkování obsahu a některé ještě přidávají i další funkcionalitu navíc.

    Kvůli nedostatečným možnostem interního linkování jsem před pár lety zamítla WordPress a použila raději vlastní návrh v PHP. Pro mě bylo zásadní mít možnost vytvářet odkazy na budoucí položky, které by negenerovaly 404ky, validovat odkaz proti různým druhům obsahu (tabulkám v DB), použít pro stejný cíl odkazu libovolný text a na přání přiřazovat vlastní CSS třídy. To mi bohužel žádný plugin v té době nenabídl.

  3. Na svých hobby magazínech občas píšu takové výroční a sumarizační články, ve kterých právě z krátkého shrnutí ručně linkuji starší detailnější články. Pokud na takový článek přijde někdo z Facebooku, ten klasicky po dočtení použije tlačítko “zpět”, oni nevidí ani reklamu ani odkazy či v bočním menu nové články nebo rubriky. Pokud ale někdo přijde z vyhledávání, několik odkazů si vždy proklikne.

  4. To mi připomnělo, že jsem na jednom webu chtěl slovníček udělat, ale zasekl jsem se na hledání pluginu a už se k tomu nedostal. Díky za připomenutí, musím na to znovu kouknout.

Komentáře nejsou povoleny.