Google odstranil z vyhledávání 1,75 miliardy odkazů kvůli porušení autorských práv

Jistě jste se už setkali s upozorněním na Google, že z výsledků bylo odstraněno několik odkazů. Zatímco u nás se prosazuje heslo, že odkaz není zločin, tak Google to takto nebere. Jakékoliv stížnosti na odkazy bere vážně a v mnoha případech jedná.

V reakci na stížnosti podle zákona Digital Millennium Copyright Act jsme z této stránky odstranili několik výsledků (celkem 3). Příslušné stížnosti si můžete přečíst na webu LumenDatabase.org: Stížnost, Stížnost.

Po delší době jsem koukl na Google Transparency Report, kde je seznam žádostí o odstraní obsahu. Zároveň zde najdeme i zajímavé statistiky.

Od roku 2011 do 2016, Google odstranil z vyhledávání přes 1,75 miliardy odkazů. Tento zásah se dotkl 888 tisíc webů. Na jeden web, tak připadají necelé dvě odstraněné URL. Majitelé webů se proti rozhodnutí o odstranění obsahu sice mohou bránit, ale jen velmi málo z nich to udělá.

Jak ukazuje graf, počet žádostí, každým rokem přibývá.

Graf znázorňuje počet žádostí o odstranění obsahu kvůli údajnému porušení autorských práv. V grafu nejsou započítané žádosti, které obsahují formální nedostatky.
Graf znázorňuje počet žádostí o odstranění obsahu kvůli údajnému porušení autorských práv. V grafu nejsou započítané žádosti, které obsahují formální nedostatky.

 

V Česku byla nejvíce zasažena doména pirati.cz. Googel obdržel žádosti na odstraní 561 tisíc žádostí URL (vyhověl v 89,4% případech). Na druhém místě je brmlab.cz s 456 tisíci URL (98,8% odstranil). Jako třetí asi nikoho nepřekvapí ulozto.cz s 181K URL (98,8% bylo odstraněno. Konkrétně na odstranění URL směřující na ulozto.cz, chodí žádosti prakticky každý den a několik. Medián je 23 za týden.

Absolutním rekordmanem je však 4shared.com, na kterou bylo odstraněno přes 44 milionů odkazů.

Mezi „problémovými“ je však i samotný Google, Wikipedia, Facebook, Seznam a mnoho dalších známých webů. Schválně jestli dohledáte i ten svůj.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 Comments

  • Pamätám si, ako som kedysi dávno hľadal driver ku grafickej karte Legend. Išiel som na legend.com.au, tam som dal hľadať driver karty, našiel, stiahol. Žiadny vyhľadávač som nepotreboval. A tak ho za chvíľu opäť nebudeme potrebovať. Netreba mi pchať ako prvé reklamné zaplatené odkazy. Postupne sa znova ľudia naučia chodiť na isté stránky, kde nájdu info, novodobé katalógy, z ktorých nikto nič nezmaže. Načo mi je zmazať odkaz na ulozto, keď priamo na stránke si nájdem, čo potrebujem ,lokálnym vyhľadávaním.

    (0)
  • brmlab.cz .. je to pražšký hackerspace.. a nechce sa mi veriť v tie čísla. Ani v podla archive.org tam nebol v minulosti evidentný warez.
    Možno NSA chcela vyblokovať z vyhladávania ich projekty na craknutie GSM :-D

    (0)

Comments are closed.