Projekty na nové doméně

Během tohoto roku jsem zkusil rozjet celkem dva projekty na úplně nové doméně. Využil jsem přitom všech znalostí, které jsem získal při budování celkem úspěšně PBN 1 (private blog netvork) a naopak neúspěšné PBN 2. Nešlo o nic významného, spíše takové fan stránky, které měly za úkol otestovat některé nové technologie jako HTTP2 a Let’s Encrypt. Překvapilo mě nakolik je těžké tyto dva projekty dostat do vyhledávačů.

Zatímco u prvního šlo spíše o testování technologií na zcela atypické doméně, tak u druhé se jednalo o běžnou doménu, kterou jsem si zaregistroval. Ale probereme si to pěkně postupně.

Doména číslo jedna byla vedena pod názvem #projektcooldomena. Jedná se o 🇨🇿.ws. Domény .ws umožňují zcela “proti” běžným pravidlům používat v názvu emoji. Minulý rok na to přišla společnost Coca Cola. Napadlo mě zkusit co se s takovou emoji doménou vlastně dá udělat. Dostat jí do Google nebyl žádný problém, protože se jedná v podstatě o IDN doménu xn--g77hob.ws. Během pár hodin byla v indexu. Seznam trochu zazlobil, ale přes formulář jsem jí tam nakonec dostal i bez externích odkazů. Je pravda, že uteklo celkem dost času. Rozjet nový projekt na .ws doméně a vsázet že se o něm Seznam sám dozví moc nedoporučují. V každém případě IDN domény zvládá.

Druhý projekt nemá kódové označení. Je to fan projekt na který bohužel nemám moc času. Na doméně galaxyblog.cz najdete mé zkušenosti s novým mobilním telefonem, který mi byl tak nějak pořízen. Má mi posloužit k trénování psaní velmi jednoduchých návodů a zároveň otestovat nejnovější trendy. Konkrétně Let’s Encrypt (HTTPS zdarma), HTTP2 a stránku dělanou primárně pro mobilní telefony. Jak jsem psal prozatím to tak nějak flákám :/

Zjistil jsem však zajímavou věc. Bez zpětných odkazů se mi jej nedaří dostat do Seznam.cz. Titulní stránku jsem tam po několika pokusech dostal přes formulář, ale další ne a ne indexovat. Google to samozřejmě všechno prošel a indexoval ještě když tam byl hellow world, tedy obsah WordPress po instalaci.

Ačkoliv se jedná o novou doménu bez odkazů, tak mi nejde do hlavy proč to Seznam neindexuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o test, na stránce se nachází logování aktivity robotů. Ti ze Seznamu sice dorazily, ale krom toho, který má sbírat screenshoty prakticky nic nedělají. Po přidání do formuláře, se dostavil právě ten na screenshoty. O tři dny později i indexovací, ale bez reakce. Za několik dnů dal do indexu titulní stránku bez jakékoliv další aktivity.

No zkrátím to. V porovnání s weby, které jsou součástí PBN mají nové domény na Seznam velký problém se uchytit. Podle předchozích testů buď začnete dělat linkbuilding anebo máte smůlu. Naproti tomu expirované domény s odkazy jsou na tom hodně dobře. Obsah je přeindexován velice rychle.

Popravdě nejsem si jistý jestli za to čistě může nová doména jejíž obsah není ani po měsíci zaindexován anebo to že je na HTTPS. Třeba to může být i v HTTP/2 s kterým mají problém například uptimerobot. Ten je vidí jako nedostupné. Hmm jedna záhada vedle druhé.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

12 komentářů u „Projekty na nové doméně“

 1. Ahoj … “na stránce se nachází logování aktivity robotů” … můžu se zeptat, jak se takové logování zapíná? také by mě zajímalo, co u mě na webu dělají roboti :-)

  • Nejlepší je access log. Některé hostingy jej mají zdarma. Jakýkoliv přístup na server se zaznamenává a to včetně chyb a dotazů na neexistující soubory.
   Já konkrétně to měřím přes SlimStat (plugin do WordPress) s nastavením na server side. Ten zaznamenává jen dotazy na WordPress stránky, které se načetly. Takže nevidí třeba chyby 503 a stažení čistě obrázků.

 2. Hezké odpoledne. Zkus seznamu v případě galaxy-blogu naservírovat v robots.txt cestu k sitemap (když už ji máš). Více je v ofiko zdrojích – odkaz níže. On ten robot není z nejchytřejších :) Jinak v případě větších webu, jsme jednu dobu do seznam indexu (přes seznam formulář) házely skriptem všechny url ze sitemap rychlostí asi 1 url za 10 sec a vzal to všechno do druhého dne. Jen to prostě trvalo hodiny…

  http*//napoveda.seznam*cz/cz/fulltext-hledani-v-internetu/komunikace-s-vyhledavacim-robotem/sitemaps/

  • Díky za zajímavý podnět. Je pravda že sitemap.xml přesměrovává na sitemap_index.xml, ale to mám všude, tak jsem v tom nepředpokládal problém.
   Dám tomu pár dnů, co udělá odkaz z 404M a pak to hodím do robots.txt.

 3. Drago, stálo by po čase zase udělat srovnání tržního podílu seznamu, a pokud máš ty staré screeny dát je v nějakém grafickém programu vedle sebe s tím aktuálním
  http://www.toplist.cz/stat/?a=history&type=4

  V oblasti pro mladé tj ty telefony apod. zabírá už jenom asi 14% podílu.
  Námitky, že toplist údaje straní spíš googlu jsou podle mě spíš mimo. Na tyhle “starší” stránky co v toplistu jsou totiž určitě chodí starší lidi co právě seznam ještě sem tam použijí.

  Mezi mladou generací co chodí na nové stránky co tam nejsou to bude naopak ještě daleko horší.

  • Jj staré screenshoty určitě ještě mám. Zkusím se na to kouknout. Co se týká vyhledávání na mobilu, tak snad na všech co jsem viděl je implicitně Google. Většina známých hledá přes adresní řádek. Popravdě si nevzpomínám, že by někdo s mobilem říkal jdu na to kouknout na Seznam. Všichni hledají na Google anebo Wiki.

   • Mě to osobně přijde trochu hlavu neberoucí, že firma za dva roky ztratí 40-50% podíl na tru (z 46 na 28) a místo toho aby to majitel nějak reflektoval tak se všichni “po česku” tvářej, že je to oukej…

    S těma mobilama to asi hraje velkou roli, ale ne snad takhle brutální.

 4. Ono niekedy je problém čisto novú domenu dostať aj do google, alebo to vždy aspoň pár dni potrvá. Som zvedavý ako na tom bude seznam o rok o dva či sa ešte vôbec bude používať :O .. ale asi áno, pretože má na seba naviazané rôzne služby, ako e-mail apod.

 5. Já bych možná popřemýšlel o tom, udělat web obsáhlejší. Takhle vyhledávač vlastně ani moc nepozná, jestli třeba nechystáš nějakou affil microsite, která je Seznamu v SERP vlastně k ničemu. Zkusil bych naplnit sidebar, footer a celkově tam nasypat víc obsahu/podstránek, třeba to pak bude brát líp :)

Komentáře nejsou povoleny.