Nový nástroj na testování stránek od Google

Nový nástroj na testování stránek od Google

Službu PageSpeed Insights určitě znáte. Pokud jste podle ní optimalizovali i svůj WordPress určitě jste si užili spoustu zábavy. Googel se však rozhodl udělat ještě jeden nástroj, který je hezčí a více tlačí na optimalizaci pro mobilní telefony. Tedy umí jednu věc navíc. Po testu vám nabídne zaslání detailnějšího reportu a pravidelných tipů jak web zlepšovat.

Nový nástroj najdete na adrese testmysite.thinkwithgoogle.com a číselné hodnoty měření jsou naprosto totožné s PageSpeed Insights. Ostatně ve spodní části stránky najdete také Powered by PageSpeed Insights. Nic nového se tedy vlastně nedozvíte. Pouze je vše hezčí a tipy jsou bez odkazů na detailní popis problému.

Osobně si myslím, že celý „nový“ nástroj je tu čistě z důvodu, aby oslovil novou cílovou skupinu. Google využívá stále více lidí s mobilním telefonem a potřebuje webmastery přesvědčit, aby své weby pro mobilní telefony optimalizovali. Tím telefony myslím opravdu jen telefony. Na tablety a podobná zařízení zapomeňte. Jejich prodej klesá a už dlouho jsem nikde neviděl nějaký článek (SEM, SEO, UX) se jim věnovat.

Než se do optimalizace pro PageSpeed Insights pustíte

Pokud používáte WordPress a nemáte někoho kdo se vyzná v kódování, zvládá alespoň základy programování a zná architekturu WordPress, tak se do ničeho nepouštějte. Já jsem se rozhodl pár WordPress dostat na 100/100 podle PageSpeed Insights a řeknu vám na rovinu, že to za to omezení funkčnosti opravdu nestojí.

Spousta pluginů přestane fungovat a potřebují úpravu. Nejhorší je, že si to ani nevšimnete. Takže musíte naprosto všechno co používá JavaScript otestovat krok za krokem. Pokud něco sbírá data, tak to většinou ty data sbírat přestane.

Originální tlačítka sociálních sítí si s PageSpeed Insights nerozumí a musíte zvolit nějaké alternativní řešení. Facebook boxík, který vidíte tady vpravo je hotová pohroma.

Obdobně zlobí i různé reklamy třetích stran. Jestliže máte s někým domluvené vložení vlastního kódu, tak jej na to musí přizpůsobit. Navíc se může stát, že mu přestane vracet reálná čísla impresí.

Jo a pozor na prohlížeče. Stránka zažije opravdu velké změny, skripty se přesouvají do spodní strany, používá se asynchronní načítání, kód se vkládá z externích souborů přímo do stránky. Chrome byl naprosto v pohodě, FireFox občas něco zobrazí až na podruhé (asi cache + CSS), Opera na něco čekala a stránka byla nečitelná. No a IE? Radši se neptejte.

Pokud chcete 100/100 u PageSpeed Insights nejen na WordPress zapomeňte, že to dáte bez někoho kdo tomu rozumí, aniž byste něco museli hodně omezovat. Takový web se staví hned od začátku jeho založení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Nový nástroj na testování stránek od Google“

  1. Hlavně je to nesmysl. Google uživatelům nadává za nekomprimované zdroje či data třetích stran a přitom sám Google dodává webům nekomprimovaná a neminifikovaná data. O odezvě věcí jako Google Fonts vůbec škoda mluvit.

    Takže tyto „optimalizační“ krámy je třeba brát silně s rezervou. Omezovat funkčnost webu kvůli pár bodíkům je nesmysl. Na druhou stranu už jsem viděl weby s 2000+ CSS pravidel nebo 70 pluginy, šílenými službami třetích stran s odezvou 10+ sekund atd. – na toto opravdu pozor.

Komentáře nejsou povoleny.