Google šifruje 77 % online přenosů, problém dělají mobily

Po velké aféře Edwarda Snowdena, který v roce 2013 odhalil tajné dokumenty NSA (National Security Agency), o sledování a sbírání údajů o běžných lidech prostřednictvím internetu, se Google pustil do velké šifrovací revoluce. Snaží se postupně šifrovat naprosto všechen provoz a zajistit tak soukromý pro své uživatele.

V roce 2013 šifroval 52 % všech přenosu mezi jeho datacentry a zbytkem světa. Momentálně už je to 77 %. Vše samozřejmě záleží na technických možnostech. Prioritou jsou služby osobního rázu. Například komunikace mezi uživateli a Gmail je šifrována ve 100 % případů. Samozřejmě to neplatí o samotných emailech. Zde už záleží na samotných uživatelích jak své emaily posílají.

Na druhém místě jsou Google mapy, zde je šifrováno 83 % přenosů. Na třetím pak reklama se 77 % přenosů. Právě u reklamy udělal Google největší pokrok. V roce 2013 bylo šifrováno jen 9 %. Na následujících místech jsou Google Zprávy (60%) a Google Finance (58%).

V současné době není plně možné zajistit šifrování pro všechny u některých služeb. Důvodem jsou některé technologie, které představují do budoucna velkou výzvu.

Google však upozorňuje, že největším problémem jsou mobilní zařízení. Až 96 % všech nešifrovaných přenosů totiž probíhá mezi servery Google a mobilními zařízeními. Do budoucna to může být ještě velký problém, který se bez spolupráce s výrobci zřejmě neobejde.

V roce 2014 rozjel Google velkou kampaň pro provozovatele webových stránkách. V ní slíbil, že hodnotící algoritmus jeho vyhledávání bude mírně zvýhodňovat weby, který používají šifrované spojení. Osobně si myslím, že jde spíše o kompenzaci za linkjuice ztracený při redirektování. Ačkoliv určitého úspěchu dosáhl, přechod z HTTP na HTTPS je pro mnoho webů náročnou záležitostí. Je nutné dohlédnout na správné přesměrování všech stránek a samozřejmě správně nasadit certifikáty. V Česku měl navíc s přechodem z HTTP na HTTPS problém dlouhou dobu Seznam, který přesměrování vyřešil teprve začátkem tohoto roku. Weby které přešli minulý rok, se tak potýkali často se zhoršením pozic.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup