Google v roce 2015 zablokoval 780 milionů nevhodných reklam

Převážná část příjmů Google jde z reklam. Jeho AdWords patří mezi největší reklamní sítě na světě, která sdružuje stovky partnerů. Ačkoliv za poslední roky slevil z vysokých nároků, stále jeho pravidla patří mezi ty přísnější. Na jejich dodržovaní dohlíží přes 1000 lidí.

V roce 2015 zablokoval 780 milionů reklam, které porušovaly jeho podmínky a v mnoha případech i zákony. Oproti předchozím letem je to velký nárůst. Pro srovnání minulý rok to bylo 524 milionů a v roce 2013 celkem 350 milionů reklam. Google rostoucí trend očekává i v roce 2016.

Nebezpečné stránky

Největší problém pro Google je malvertising. Reklamy na nebezpečné stránky, kde se může uživateli dostat do počítače malware. Toto poškozuje jak Google, tak i weby, které reklamy zobrazují. Dále jsou to reklamy na podvodné stránky, phishing (celkem 7 tisíc) a PUP (10 tisíc). Takovéto weby musí Google odhalit co nejdříve, takže mimo lidi spoléhá i na sofistikované algoritmy. Podle oficiální zprávy, většinu reklam na takovéto weby objeví dříve, než se reklama začne zobrazovat.

Napodobeniny

Google objevil více jak 10 tisíc webů s napodobeninami značek, které se z více jak 18 tisíc účtů někdo pokoušel propagovat.

Dále bylo zabanováno přes 30 tisíc webů, které prodávaly výrobky na hubnutí či podobné zavádějící sliby.

Ohrožení zdraví a života

Pokud něco Google opravdu nemá rád tak jsou to weby, které ohrožují lidské zdraví. Za minulý rok zablokoval přes 12,5 milionů reklam, které směřovaly na takovéto stránky. Google je v těchto ohledech velice přísný a stránky musí splňovat zvláštní pravidla. Obdobně to funguje i pokud chcete stránku s tématem zdraví dostat na dobré pozice ve vyhledávání. Web musí být autoritativní a zaštítěný jménem odborníka s patřičným vzděláním.

Porušování pravidel systému

Mezi základní pravidla AdWords patří, že reklama nesmí navádět ke kliknutí pomocí různých triků a také vždy musí vypadat jako reklama. Například 17 milionů reklam bylo zablokováno, protože nápadně připomínaly systémové zprávy.

Největší výzva pro rok 2016

Překvapivě nejedná se o blokování nevhodných reklam. Google přemýšlí jak vyřešit neúmyslná kliknutí na reklamu uživatelů mobilních zařízení. Jinými slovy občas, když posouváte prstem stránku, tak na něco kliknete. Takovéto neúmyslné kliky samozřejmě nechce účtovat inzerentům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup