Google zaplatil Apple 1 milardu USD, aby zůstal jako výchozí vyhledávač na jeho zařízeních

Google má velmi dobré PR. Nějak nás přesvědčil, že je nejlepším vyhledávač na světě, a proto jej používá většina světa. Jenomže pravda může být trochu jiná. Třeba si to první místo prostě kupuje, tak jak to udělal v roce 2014 na přístrojích Apple.

V soudním sporu Oracle vs. Google, ve kterém jde o to, že Google použil při vývoji Javu bez toho, aby za ní řádně zaplatil, odhalil právník Oracle, že Google měl obrat z Android 31 miliard USD a 22 miliard zisku. Tato čísla se přitom neměla vůbec dostat na veřejnost. Soudce byl dokonce požádán, aby se do přepisu tato část vůbec nedostala. Zajímavé je, že Apple také požádal o úpravu přepisu. Soudce to však zamítl.

Zároveň se zjistilo kolik platil Googel svým partnerům. Mezi ně také patří Apple, kterému zaplatil Google v roce 2014 neuvěřitelnou 1 miliardu USD, pokud nechá jeho vyhledávač jako výchozí. Respektive se dohodli na podílu 34% z reklamy. Není však známé jestli Google dá Apple 34 % anebo si je ponechá. Právník Google rychle přispěchal s dodatkem, že se jedná pouze o hypotetická čísla. Šeptá se, že v roce 2014 o výchozí vyhledávač na iOS usiloval Yahoo! Zdali se nezaplatil Microsoft dostatek anebo Apple volil ten “lepší” vyhledávač se neví. Není však žádným tajemstvím, že Google vydělává v průměru na uživateli iOS 4x tolik než na uživateli Android. Apple je tak pro něj důležitým strategickým partnerem.

Závěr

Google chápu, jde o peníze a jako každá společnost chce prostě vydělat. Zároveň udržet si dominantní postavení na trhu není nic jednoduchého. Na druhou stranu, ta krásná procenta podílu možná už nejsou výsledkem kvality ale prostě korporačních dohod.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Google zaplatil Apple 1 milardu USD, aby zůstal jako výchozí vyhledávač na jeho zařízeních“

  1. miliarda to už je riadná páálka :O. Ale keď nato majú tak si veľmi ľahko dokážu spočítať že sa im to vráti a pomerne rýchlo.

  2. Je zajímavé za co všechno se platí. Možná by bylo také zajímavé, kdyby to celé bylo v opačném sledu. Mě to příjde skoro logičtější. Ale na druhou stranu, není to jen o vyhledávaní, ale i monetizaci a o to asi oběma stranám jde.

    • Co je na tom zajimaveho? G vzdycky vydelaval na centove reklame, takze hodit do tabulky pocet uzivatelu, konverzni pomer a prumernou hodnotu a z toho vypocitat odmenu mi prijde jako hodne nezajimave. V opacnem sledu ti to prijde logictejsi? Jakoze by Apple platil za to, ze Google diky jim vydelava? Tebe bych chtel za obchodniho partnera :)))

Komentáře nejsou povoleny.