Opravdu Google “krade” návštěvnost Wikipedii?

Nejen na SEO magazínech se probírá téma upadající návštěvnosti Wikipedie z Google. Něco nastartoval článek z konce července Is Wikipedia Being Hit By a Google Penalty? na SimilarWeb, kde se probírala možná penalizaci snad nejautoritativnějšího obsahového webu na světě a následná ztráta 250 milionů návštěvníků během tří měsíců. Zhruba před týdnem se také o klesající návštěvnosti z Google zmínil spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Od té doby článků a komentářů přibývá. Někdo se drží teorie penalizace, jiní řeší škodlivost HTTPS, a pak je tu skupina lidí, kteří poukazují na scrapování dat Googlem. Pokud přeci uvidíte odpověď na otázku v infoboxu Google nebudete potřebovat klikat na Wikipedii.

Ale projděme si to postupně. V reakci na článek ze SimilarWeb, který byl pojat poměrně bulvárně napsal Jimmy Wales:

My understanding is that the Foundation is looking into this report with preliminary indications that it is wrong. The headline in particular is almost certainly wrong: “Wikipedia suddenly lost a massive amount of traffic from Google”. We know there is a longterm issue with decreasing traffic from Google but this article makes it seem like something new and “sudden” and “massive” has happened. It is also false that “Wikipedia thrives on clicks”, as least as compared to ad-revenue driven sites. The relationship between “clicks” and the things we care about: community health and encyclopedia quality is not nothing, but it’s not as direct as some think.

V podstatě prohlásil, že článek je přehnaný. Nic jako masivní ztráta návštěvnosti se nekoná. Na druhou stranu připustil, že se potýkají z klesající návštěvností z Google. Zajímavý je také postoj k tématu prokliků na web. Wikipedia neřeší návštěvnost tak jako jiné weby, které stojí na reklamách. Zaměřuje se na komunitu a tvoření samotné encyklopedie. Tedy využití dat Google pro jejich projekt Knowledge Graph jim nevadí, ani s tím spojený úbytek návštěvnosti.

Situace za těch několik dnů trochu eskalovala a Wikipedie k celému problému vydala tiskovou zprávu s vlastními grafy, které si můžete prohlédnout zde. U grafů je třeba brát v úvahu, že ukazují imprese nikoliv návštěvnost. Také kvůli HTTPS nedokáží přesně zjistit, kvůli absenci referer data, kolik přesně lidí chodí přes Google (prohlížeče nepředávají referrer, když přecházíte ze stránky HTTPS na HTTP, ukáže se jako přímý přístup). V závěru je zmíněno, že po přechodu na HTTPS nedokáží všechno změřit jako dříve a potřebují více času, ale podle dosavadních výsledků návštěvnost neztrácí, právě naopak.

 

Přístupy na Wikipedii z Google za rok 2015.
Přístupy na Wikipedii z Google za rok 2015.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Opravdu Google “krade” návštěvnost Wikipedii?“

  1. Takže nakonec https a jiné “vychytávky” mají za cíl znemožnit rychlou interpretaci dat a brání publisherům zjistit, na která klíčová slova nebo longtaily jim ty lidi a odkud chodí a psát obsah pro žádaná vyhledávaná spojení. Vše směřuje k tomu, aby si ti bohatší kupovali na googlu reklamu a ti chudí opustili kšeft. Globalizace jako v potravinách, prodeji počítačů nebo rychlém občerstvení.

  2. Osobně si myslím že to tak nebude s tím kradením návštěvnosti žhavé. Koneckonců něco obdobného se tvrdí i o agregatorech a zrovna kauza ve Španělsku ukázala že jí vlastně Google přivádí a ne naopak.

Komentáře nejsou povoleny.