Francie tlačí na Google: nechceme aby naši občané mimo EU viděli smazaný obsah na základě Right To Be Forgotten

Right To Be Forgotten (volně přeloženo Právo být zapomenut) je koncept postavený na rozhodnutí Nejvyššího evropského soudu v kauze španělského právníka Mario Costeja. Ten požadoval z Google vymazat výsledky vedoucí na starý článek, kde bylo zmíněno, že kvůli dluhům musel prodat majetek. Své tvrzení opřel zákon o ochraně soukromí, který platí v EU. Toho využili politici a různá zájmová sdružení. Výsledkem je, že Google musí v EU na požádání vyhodnotit žádostí fyzických anebo právnických osob na smazání výsledků z vyhledávání. Od 29. května 2014 takových žádostí obdržel přes 987 tisíc a téměř v 272 tisících případech vyhově.

Google však plní jen to co musí. Výsledky jsou promazané jen na doménách Google států Evropské unie. Třeba na Google.com najdete vše. Toto “obcházení” vadí Francouzům. Rozhodli se proto zatlačit na Google. Požadují, aby jejich občané neměli přístup k takto smazaným výsledkům. Dokonce ani když budou v zahraničí.

Přiznám se, že nevím jak se toto dá technicky na sto procent zajistit. Pokud smažete cookies, připojíte se přes americký proxy a zabráníte poslat prohlížeči jakékoliv data, která by vás spojovala s Francií, tak netuším jak vás dokáže Google identifikovat za Francouze. Jediným řešením je začít mazat nepohodlné výsledky z Google globálně. Možná právě toho chce Francie dosáhnout.

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Francie tlačí na Google: nechceme aby naši občané mimo EU viděli smazaný obsah na základě Right To Be Forgotten“

  1. Google udělá nejlépe, když se na Francii úplně vykašle. Z této země od dob Napeleona nevzešlo nic dobrého – od zadělání problému po skončení I. sv. války naprosto neadekvátními sankcemi vůči Německu, přes DPH až po jejich obskurní výklad autorského zákona. No a pokud to není jen špatný vtip a opožděný apríl rádia Jerevan (E15) – http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/smite-fotografovat-na-ulici-ne-navrhl-europarlament-1200644 tak pryč s Francií, ne s EU.

Komentáře nejsou povoleny.