Rozšíření Spořič dat do Google může být do budoucna zajímavé

Dneska jsem narazil na zajímavé rozšíření Spořič dat (anglicky Data Saver) do Chrome a určitě strojí za bližší prozkoumání, protože tato technologie může do budoucna hodně zamíchat nejen SEO kartami.

Pokud si jej nainstalujete do Google Chrome, tak jakýkoliv obsah webových stránek si nejdříve stáhne server Google, zkomprimuje a teprve poté pošle prohlížeči. Vzhledem k tomu, že v dnešní době už si s kompresí obrázku nikdo nedělá starosti, tak služba Spořič dat může celkem slušně ušetřit přenosy dat. Což ocení zvláště majitelé mobilních zařízení, kteří mají nějakým způsobem limitovaná data.

Nápad je to opravdu super. A to ještě není všechno. Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o proxy server, tak ví co navštěvujete a jaká data přes něj tečou. Takže dokáže upozornit na podvodnou stránku (phising) anebo nebezpečný obsah (malware).

Podle mě se jedná o super nápad, který se dá do budoucna rozšířit. Například hodně navštěvovaným webů, které nezvládají by mohl Google proxy suplovat CDN. Každý kdo jej bude používat si jen stáhne textovou část a všechny obrázky budou na rychlém Google proxy serveru. Pokud by služba spolupracovala třeba s Goolge Webmaster Tools mohl by majitel webu rozhodnout, co a jak se má ukládat. Hmm to zní trochu jako sci-fi ale skvěle. Sdílený hosting za pár korun by řešil jen generování nestatických věcí, o mutlimédia by se postaral Google.

Služba má samozřejmě i své nevýhody, které jsou popsané zde. Nefunguje pro HTTPS, což se dalo samozřejmě čekat. Vzhledem k tomu, že se jedná o proxy server, tak nebude fungovat sledování uživatele podle IP adresy a v podstatě všechno s ní spojené. No a pak je tu otázka sledování a bezpečnosti. Google díky této službě zjistíte více o vás a také o webu, který navštěvujete. Víte jak jsme se na diskuzích dohadovali kvůli SEO, jestli může Google sledovat jak se na navštěvovaném webu chováte? No tak teď už bude moct :)

Jak už jsem psal celý koncept se mi velice libí. Ulehčí život jak provozovatelům webových stránek tak i uživatelům. Pokud data “zneužije” pro SEO, tak v podstatě nám to může být jedno. Jediné co zjistí je pravda. Jestli můj web stojí za houby a lidí jej zavírají, tak si nemám co stěžovat, že nejsem na první stránce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Rozšíření Spořič dat do Google může být do budoucna zajímavé“

 1. Si pamätám, keď podobnú proxy metódu využíval slovenský Orange pre mobilné dátové pripojenie. Ponúkal ho ako alternatívu k pevnému pripojeniu, ale tá degradácia obrázkov bola katastrofálna! Najmä keď s fotkami človek pracuje, a proxy mu podhodí paskvil. A nebolo to možné ani zmeniť ani vypnúť, jediné čo fungovalo, bolo znovu načítanie pôvodných obrázkov. To teda bola fakt úspora, v prípade Orange, plateného objemu dát. Takže pre mňa to až taká prevratná novinka nie je, a rozhodne ju nebudem používať.

 2. Novinka to rozhodně není. Stejný nápad měli i u Opery se svým Turbo modem a vlastními proxy servery.
  Kromě nich něco podobného a v mnohem více konfigurovatelné podobě nabízeli i nejméně 2-3 zahraniční společnosti.
  Většina těchto služeb ale dřív nebo později dojede na přetížení serverů anebo neochotě uživateli si připlatit v případě placené verze.
  Google má oproti těmto malým hráčům obrovskou výhodu jak finančně, tak i z technického hlediska, ale problém s důvěryhodností, soukromým a bezpečností dat zůstává.

 3. Podobně se chová na mobilech aplikace Opera Max, také si stáhnou data k sobě a pošlou je uživateli zkomprimované.

 4. Já bych poznámku k tomu, že nás bude Google moct sledovat. To přece může přes Chrome už teď, pokud jste přihlášení a synchronizujete mezi zařízeními. Jestli se historie ukládá i u nepřihlášeného prohlížeče nevím, kdyžtak doplňte.

 5. Mne sa to celkom páči. Google má určite prostriedky aj skúsenosti aby také niečo dokázal rozbehnuť, na rozdiel od ostatných menších subjektov ako je napr. Orange. Trošku sa mi ale zdá že tak do 10 rokov bude google ovládať a sledovať takmer všetko na internete.

Komentáře nejsou povoleny.