Opravdu odchází lidé ze Seznam.cz na Google?

Když v červenci Seznam.cz upravil přepis dat, byla spousta lidí nemile překvapena dopadem. Podle odhadů fulltextového týmů Seznam.cz se měla změna dotknout přibližně 28 % výsledků, což je v porovnání i s nejšílenějšími úpravami jaké kdy udělal Google se svými zvířátky nesrovnatelné. Jak už to tak bývá rozjela se velká diskuze, často plná emocí, jak to Seznam pokazil a že na to doplatí. Samozřejmě podobné diskuze jsou běžné, dokud někdo neukázal graf návštěvnosti z vyhledávačů prostřednictvím služby Toplist, na kterém je propad opravdu vidět.

Pro přehlednost jsem si vytáhl data a vytvořil na jejich základě vlastní verzi. Šedivě je zobrazen přibližný čas změny přepisu dotazů.

Na grafu Toplist.cz návštěvnosti z vyhledávačů je propad opravdu viditelný.
Na grafu Toplist.cz návštěvnosti z vyhledávačů je propad opravdu viditelný.

Na první pohled to opravdu vypadá, že Seznam dostal po změně opravdu definitivně na zadek, ovšem je třeba brát v potaz i dlouhotrvající úpadek, který začal na přelomu roku 2013 a 2014.

Toplist má rozhodně zajímavý vzorek nejen českého internetu. Podle jeho globálních statistik zaznamenal včera téměř 25 milionů návštěv (1 návštěva = 30 minutová session na 1 webu) u 109 milionu stránek na 1,3 milionech webech.

Je tomu opravdu tak ztrácí Seznam.cz návštěvnost?

Alexa rank

Ačkoliv alexa rank většina lidí nesnáší, já jej mám naopak rád. Nehodnotí totiž návštěvnost ale pořadí webu na internetu. Pokud by polovina internetu přišla o připojení, tak teoreticky bude pořád ukazovat stejná čísla. Více o alexa ranku se můžete dočíst zde.

Pro naše účel je třeba jen vědět, že alexa rank se počítá pro celou doménu a započítávají se do ní i subdomény.

Alexa rank naopak ukazuje, že Seznam.cz posílil.
Alexa rank naopak ukazuje, že Seznam.cz posílil.

Co z toho můžeme vyčíst? Že se služby na doméně seznam.cz staly používanějšími a chodí na ně více lidí.

A jak je na tom Google?

Naopak u domény Google.cz je vidět v daném období celkem slušný propad.
Naopak u domény Google.cz je vidět v daném období celkem slušný propad.

Btw. Seznam.cz tak vystřídal Google v nejnavštěvovanější stránce v Česku, který se propadl na celkové až na třetí místo. Druhý je Facebook.

Ještě jednou připomínám, že jde o návštěvnost domén. Na druhou stranu ty grafy jsou celkem vypovídající v tom ohledu, že jeden ztratil a druhý získal.

NetMonitor

Většina velkých webů má monitorovanou návštěvnost pomocí služby netmonitor.cz, která má dokonce některé výstupy veřejné. Výjimkou není ani domovská stránka Seznam.cz. Stačí tedy z veřejně dostupných dat udělat graf. Aby byl přehlednější přidal jsem k němu i 14 denní media a průměr.

Netmonitor.cz měří návštěvnost Seznam.cz. Z jeho dat není problém sestavit graf vývoje od velkého update.
Netmonitor.cz měří návštěvnost Seznam.cz. Z jeho dat není problém sestavit graf vývoje od velkého update.

Statistiky NetMonitor ukazují menší prázdninový propad a postupný nárůst s tím jak se blíží Vánoce.

Závěr

Jak Alexa tak i NetMonitor ukazují spíše nárůst síly Seznamu než nějaké ztráty. Samozřejmě porovnáváme měření organické návštěvnosti, oblíbenost domény a návštěvnost hlavní stránky, což zrovna není ideální. Na druhou stranu odpověď na otázku zdali Seznam umírá mi z toho vychází, že ne.

Ovšem je třeba se zamyslet nad daty z Toplistu. Protože to vypadá, že webům s tímto počítadlem se lépe vede na Google než na Seznamu. Teoreticky by stačilo zjistit kdo tam je a možná bychom si dokázali udělat obrázek, co se to vlastně na Seznamu změnilo a koho zasáhl nejvíce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Opravdu odchází lidé ze Seznam.cz na Google?“

 1. Mám pocit, že to jsou neporovnatelné grafy. Neboť u TOP listu jde o přístupy prostřednictvím vyhledávače na web a u Alexy a či NetMonitoru jde o návštěvnost domén Seznamu. Nebo jsem to možná špatně pochopil.

 2. Mé zase vychází, že podle jedné metody Seznam ztrácí, podle druhé posiluje a že tedy každá strana barikády má pro svá tvrzení argumenty. Ale jako vždy je více slyšet nespokojence, ti spokojení nemají důvod se ozývat. Mě se změn na Seznamu dotkla negativně, ale už se zase vrátilo do normálu.

 3. Ten tvůj titulek “Opravdu odchází lidé ze Seznam.cz na Google?” bych si spíš opravil na “Opravdu odchází lidé co něco hledají ze Seznam.cz na Google?”
  Když koukám na statistiky několika mých webů, tak příchozí z fulltextu Seznamu postupně ubývají a naopak z Google přibývají. Celková návštěvnost je o malinko vyšší než loni, ale Seznam jako zdroj návštěv ztrácí. Pomalu, ale jistě, ten trend je patrný dost dobře.
  Když nad tím přemýšlím, nemyslím si ( navzdory všeobecnému nadávání na Seznam) že je to dobře :(

 4. No je si myslím, že je hlavně chybou řešit užitečnost či neužitečnost vyhledávače na Seznamu, neb ten již dávno žije z jiných služeb než z reklamy u vyhledávání.

 5. Na Toplistu jsou velké weby, o tom žádná. Ale… nejsou tam největší, které po posledních aktualizacích zrovna získaly lepší pozice. Teorie poklesu Seznamu vychází od lidí frustrovaných tím, že zrovna jim spadl web. Aktuální vyhledávání v Seznamu stále má hodně much, je pravda, že zmizelo i dost relevantních webů (propadlo se), zmizely někdy hlavní stránky portálů atd. jenže obyčejný uživatel to moc nepozná. Přejde po kliknutí na nerelevantní podstránku, dá tlačítko zpět a vybere si něco jiného. Teorie specialistů na net, jak po tomto zážitku uživatel okamžitě běží na Google a začne nenávidět
  Seznam je hloupost. Protože to by se mu to muselo stávat pořád a to se rozhodně nestává.

 6. Data z netmonitoru jsou asi neprůkazná, protože chybí druhá část, tedy ta z googlu, která by pak měla klesat. Takto to můžeme přisuzovat pouze podzimní sezóně. Jinak k tomu toplistu, myslím si, že to může být tím, že spousta velkých webu posílilo na úkor menších byť tématičtějších stránek.

 7. 1) Seznam už má takových služeb, že umírající vyhledávač ho zase nijak moc trápit nemusí. Inzeráty Skliku zobrazuje i na dalších velkých serverech jako je iDnes nebo weby Primy takže u Skliku to taky problém nebude.

  2) Za poslední měsíc jsem na svém webu naopak zaznamenal výrazný růst návštěvnosti ze Seznamu – možná to bude tím, že Toplist počítá spíš ty menší weby…

 8. Pokud by šla přidat tabulka Seznamu na NetMonitoru za několik let, tipovala bych, že průběh křivek bude každý rok stejný a tak mi nezbývá než konstatovat, že pravdu má nejspíš Já.
  Pozn. “má” není překlep :-)

Komentáře nejsou povoleny.