Jak začínal Objevit.cz

Objevit.cz - IT magazín - počítače, internet, rozhovory, diskuzeRozhodl jsem se trochu oživit 404m.com. Jednou za čas publikuji článek, který nebude mnou psaný, ale někoho kdo na internetu udělal něco zajímavého. Nemusí to být nic velkého, anebo převratného, co změnilo tvář internetu. Prostě něco co se mi zalíbilo. Jedná se o formu guest postingu, kterou na svém blogu zmínil Michal. Jak už jste podle loga vlevo určitě uhádli dnes to bude Jiří ‘Atsor’ Rostecký a jeho Objevit.cz. Přeji příjemné počtení.

V roce 2010 jsem přemýšlel nad svým počínáním na internetu, ještě jsem podle zákona vlastně ani nebyl podnikatel. Vlastnil jsem sice několik domén a na nich rádoby výdělečné weby, ale stále to nebylo nic moc. Rozhodl jsem se tedy pustit do něčeho, co by mě bavilo a co by mohlo internetu něco přinést. V dnešní době je velký problém přijít s naprostou novinkou, a proto jsem přemýšlel spíše o něčem, co by mě bavilo a v čem bych se postupně zlepšoval. Psaní článků jednou z takových činností je a to byl důvod, proč jsem se pustil do tvorby internetového magazínu Objevit.cz.

Už před začátkem prací jsem se setkával s kritikou a obavami nad neúspěchem podobného webu. „Nemáš šanci, Živě nepřekonáš, Lupa tě strčí do kapsy a TyInternety se ti akorát vysmějí,“ tvrdilo mi mnoho lidí. Kritika vzrostla ještě poté, co se dozvěděli, že nehodlám investovat do vlastního systému a raději sáhnu po osvědčeném WordPressu, s nímž mám několikaleté zkušenosti a jsem s ním spokojen. Na Webtrhu jsem tehdy kupoval jednu šablonu za druhou a ty poté prodával dál. Díky tomu nebyl problém vybrat s desítek PSD na disku a nechat jednu nakódovat. Počáteční kapitál na spuštění webu byl 1000 Kč, z čehož 500 Kč stála šablona a 250 Kč logo. V tom byl Webtrh skvělý, nedokázal ocenit kvalitní šablony a ty se prodávaly velice levně…

Tisícovka na začátek nebyla moc, a proto zde nastala otázka, jak magazín vést dál. Samozřejmě, že jsem okamžitě nezačal platit redaktory, takové výdaje jsem si tehdy ještě nemohl dovolit a ani jsem nechtěl. Začal jsem tedy sepisovat různé zajímavosti a kuriozity z IT, nejdelší domény světa, proč nepoužívat sociální sítě, návody na WordPress a tak dále. Psal jsem hlavně články, které by zaujaly už svým nadpisem a přilákaly mnoho lidí. Doplnil jsem je o bulvární statusy a šup s tím na linkovací servery a Facebook, desítky lidí se měnily ve stovky. Největší boom však přišel poté, co jsem po necelém měsíci provozu začal dělat rozhovory.

Získat si kontakty na zajímavé osobnosti není těžké. Sice se mi ještě nepovedlo publikovat rozhovory s milionáři, jako je třeba Ondřej Bartoš, Tomio Okamura a další, ale pustil jsem se do těch menších hvězdiček českého internetu. Divili byste se, kolik tisíc lidí mi přinesl rozhovor s panem Hejlem, Voglem, s krásnými rádoby vtipnými a úchvatnými modelkami (vzpomeňte na „Zvídavý dotazník“) a tak dále. Tehdy bylo důležité zaujmout co nejvíce lidí, dostat se do podvědomí čtenářů a tak je na sebe upozornit. Bylo vcelku jedno, jestli toho docílíme rozhovorem s osobou, před níž mají ostatní respekt, nebo s někým, komu se spíše posmívají. Dodnes mi díky některým chodí desítky lidí denně, články jsme důkladně propagovali a nezáleží na tom, jestli jsou mi dané osoby sympatické nebo ne. Důležité pro mě jsou jejich články. Svůj úspěch ale měla i jména z Webtrhu, například pan Schlemmer, Jeník a další.

Psaním článků jsem se strašně naučil. Nejen, že jsem díky magazínu získal mnoho kontaktů, ale také jsem se zlepšil po slohové stránce. Když jsem začínal, mnoho lidí si poklepávalo na čelo, protože jsem psal příliš dětsky, věty nedávaly smysl a dopouštěl jsem se velkých chyb. Ani dnes nepíši jako kniha, ale dokázal jsem se dostat na vyšší úroveň, než jsem byl dříve, nesetkávám se už s tak velkou kritikou a jako třešničku na dortu se mi povedlo vyhrát školní olympiádu v českém jazyce, což také přičítám každodenní práci a psaní článků.

V dnešní době prodávám reklamu na webu za několik tisíc korun měsíčně. Nedělá to ze mě milionáře, nemám díky tomu hezké auto, moderní dům a blondýnu po boku, ale z původní tisícovky je to hezká radost. Změnil jsem design, který jsem si nechal vytvořit, začínám platit redaktory a do budoucna přemýšlím i o založení společnosti. Magazín začal prosperovat a stal se mým největším zdrojem financí, který vedle každodenního studia na střední škole mám.

Díky Objevit.cz jsem si mohl dovolit investovat do mnoha dalších projektů, opět otevřít moje oblíbené diskuzní fórum, které jsem k tomu připojil, a tak dále. Několikrát týdně se mi ozve nějaký inzerent, společnost nebo jen jedinec, který by chtěl reklamu na mém magazínu. PR články vydávám pouze jednou za týden, abych neotrávil čtenáře. I to mi však stačí na zaplacení redaktorů a další potřeby spojené s údržbou webu. Bannerová reklama mi jde trochu hůře, ale přeci jen se už rozjíždí. Posledních inzerentů jsem se ptal na jejich názor a následně jsem je zveřejnil.

Udržovat podobný web je pracné. Přes rok jsem na něj denně psal takřka sám, zpočátku se to jevilo i jako naprosto zbytečná práce. Až dnes jsem začal z vydělaných peněz platit redaktory, stále však web vydělává. Je to vše poměrně hodně časově náročné. Jelikož se snažím nabízet co nejzajímavější čtení, musím se tomu denně věnovat. Práce spočívá hlavně v přípravě dalších článků, jednání s redaktory a s inzerenty, propagace článků a samozřejmě i vývoj. Stále máme totiž co zlepšovat. Nejtěžší je vymýšlet nové články, přeci jen se občas naskytnou dny, kdy fantazie spí a vy nevíte, co na druhý den připravit.

Na magazínu nejraději publikuji články o hostinzích a doménách, nechybí ale ani sociální sítě, články o všemožném softwaru, hardwaru a další. Do budoucna bych chtěl publikovat nové rozhovory a dát prostor i čtenářům, kteří by mohli sami psát texty a ti nejlepší by za ně mohli dostávat odměny. Rovněž plánuji články týkající se online podnikání a financí obecně, například představení internetových bank, tipy na podnikání na internetu a další. Zjistil jsem, že není důležité množství nových článků za den, ale jejich kvalita a to, jak čtenáře zaujmou. Právě proto teď zkouším mnoho redaktorů, abych našel ty nejlepší a tak si vybudoval pevný základ týmu.

Moje cíle s webem nejsou nijak vysoké, přesto jsem náročný. Pohybujeme se ve vysoce konkurenčním poli. V Česku jsou desítky magazínů s vlastní redakcí pod záštitou nějaké velké společnosti, třeba Mladé Fronty, která koupila zmíněné Živě.cz. Nevěřím, že podobné giganty dokážeme překonat a ani se o to nebudeme snažit. Dáváme si za cíl čtenáři předat co možná nejkvalitnější čtení, zajímavé novinky ze světa IT, nabídnout jim zajímavé a užitečné informace a dělat maximum, co je v našich silách. Redaktory motivuji k psaní co nejzajímavějších článků, které nebudou příliš dlouhé, aby u nich čtenář nemusel trávit příliš mnoho času, ale za to budou čtivé, chytlavé a přinutí ho se vrátit. Dnes už pro mě Objevit.cz není jen experimentem, ale povinností, která mě baví, má pro mě smysl, prosperuje a mohu se s ní prezentovat.

Jiří ‘Atsor’ Rostecký


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Jak začínal Objevit.cz“

 1. Pěkný článek. Je vidět, že na svůj věk to má Atsor v hlavě srovnané a jde si za svým.
  Provozuji AndroidAplikace.cz a vím, že to není jednoduché.
  Hodně štěstí.

 2. Pěkné, držím palce. Trochu mi to připomělo moje začátky když jsem rozjižděl první magazín

 3. Když ono je jednoduší dělat neužitečná MFA, rss čtečky tisíckrát jinak, facebook nesmyslné fan page a podobné neužitečné výtvory než pořádnou práci k užitku..

 4. Chtěl bych se majitele webu zeptat, kolik platí redaktorům za jeden článek. Plánoval jsem, že taky na svůj web nasadím pár redaktorů a zajímali by mě ceny.

  Tak díky moc za odpověď

 5. Vidím, že jsou tu na mě otázky, tak se pustím do reakce. Předem díky dragovi za článek a snad vám přinesl něco zajímavého :) Děkuji vám všem za komentáře.

  @Nomad A jak si postupoval? Jsme tedy na stejné silnici, kam tedy vede? :)

  @Olda Šálek Trochu jsem nepochopil význam komentáře. Nespletl jsi se s jiným článkem? :)

  @fredomgc Ne, to opravdu nejede. Oni mají samozřejmě vlastní RSS, ale zmínit mohu třeba neaktuality.cz a mnoho dalších.

  @Johnys Ceny ti bohužel neřeknu. Redaktoři mají ceny stanovené podle jejich kvality, množství a podobně. Platím redaktorovi třeba 50 Kč / článek, ale on napíše článek jednu za půl roku, kdy se mu zamane (pro zábavu). Přesná cena za článek není, jsou různě dlouhé a podobně. Rozmezí mezi těmi 50-120 Kč / článek. S každým mám dohodu, šéfredaktor bude brát více. V případě potřeby a rady se na mě neboj obrátit, rád ti pomohu.

 6. Musím pochválit jak majitele 404m.com, tak i objevit.cz za velmi pěkný a zajímavý článek. Vždy si velmi rád přečtu zajímavosti o různých úspěšných projektech, kam objevit.cz rozhodně řadím. Uvítel bych na 404m.com více podobných článků :-)

 7. @fredomgc: Na WordPressu jede http://blog.zive.cz. Není to nic neobvyklého, i velcí hráči používají opensource (např. většina webů TV Prima je postavená na Drupalu, atd.).

 8. “Nevěřím, že podobné giganty dokážeme překonat a ani se o to nebudeme snažit.”
  To je přeci blbost co píšeš, ve výsledku se to honí kolem kvality redaktora, resp a by psal tomu čemu rozumí, což je problém u velkých redakcí. Ty je nedohoníš (možná) návštěvností uměle honěnou z jejich jednoho serveru do druhého, ale dohoníš je hodnotnější cílovkou a třeba ziskem na hlavu, co já vim, máš svojí niku ve které jsi hodně dobrý. Rozhodně je otázka proč sklánět hlavu před “nějakou” redakcí, naopak oni mají kurevsky velkou konkurenci v takových lidech jako si ty, nedejbože, aby se pár takových různě zaměřených externistů spojilo v jeden magazín. Nikdy nebylo jednodušší publikovat a sklízet plody, kdo si mohl před lety vydávat svůj časopis? S jakými náklady? a dnes ….

 9. @pixit Díky moc za komentář. Máš pravdu, sám jsem si to neuvědomoval. Napsal jsi to dobře a i mě to motivovalo. Díky :)

 10. Na WordPressu jede třeba i TechCrunch.com i když na nějaké VIP verzi. Na WP jede dokonce fenomenální 404m.com :-).

Komentáře nejsou povoleny.