Tak DPH snad splněno

Dneska jsem odeslal formulář VIES s elektronickým certifikátem a mám tak svoji DPH povinnost vůči státu a EU snad už z krku. Zatímco podání přiznání k DPH byla celkem jednoduchá záležitost,stačilo použít průvodce na stránkách Daňového portálu, tak u VIES to byl trochu boj.

Ale pěkně popořadě. Na výše zmíněné adrese si vyberete Přiznání k dani z přidané hodnoty platné od 1.1.2009 a s využitím průvodce to prostě poskládáte dohromady. Dokonce Vám to i všechno přepočítá a pokud najde nějaký nedostatek tak Vás na všechno upozorní. Pak už jen stačilo vytisknou (já tiskul černobíle) a odnést na FÚ. Paní na podatelně to rychle zkoukla a řekla že to vypadá v pořádku. Ještě jsem jako novopečený plátce DPH dostal papír s čísly účtů kam mám  poslat státu jeho podíl.

Zaplacení proběhlo také bez problému. Ostatně je to jako zaplatit fakturu :)

Teď ale přišel na řadu VIES. Cvičně jsem si jej vyplnil na stránkách Daňového portálu. První zásek byl, že mi to nechtělo vzít DIČ (VAT) google IE6388047V. Pak jsem si uvědomil, že se dává předvolba státu zvlášť. Takže do jedné kolonky patřilo IE a do druhé pak 6388047V. To byl tak jediný zádrhel na celém formuláři. Ovšem nejhorší na tom všem je, že se nedá poslat neelektronickou cestou. Prostě se můžete snažit jak chcete ale musíte mít buď datovou schránku anebo certifikát. Pro mě naprosto nepochopitelné, ale jsem v ČR, což je přece ráj elektronické komunikace a papírová forma už je v takové menšině, že není potřeba jí z historických důvodů vůbec uchovávat.

Takže bylo načase získat certifikát. Tady jsem jako základnu zvolil článek Souhrnné hlášení DPH elektronicky – Vytváříme kvalifikovaný certifikát. Požadavek a papíry jsem si nechal vygenerovat na notebooku, protože tam mám IE naprosto čistý. Osobně jsem se nesetkal s nějakým problémem v této fázi. Snad až na to, že IE nepovažoval autoritu na vydávání certifikátu za dostatečně autoritativní.  Nakonec jsem se vydal na místní pobočku pošty s následujícími věcmi. Prázdný flash disk na kterém byl pouze soubor Cert_sign.req, 2x vytištěná a vyplněná smlouva, originál živnostenského listu a občanka. Počítal jsem, že na místní pobočce, kde jen před pár měsíci zřídili czechpoint bude asi chvilku trvat vystavení, ale také jsem chtěl vyzkoušet jak si s tím poradí. Na poště se na mě paní dívala dosti nešťastně. V manuálu totiž nemohla najít co vlastně potřebuju. Na smlouvě je totiž napsáno Smlouva o poskytnutí certifikačních služeb. Nakonec někam zavolala a tam jí vysvětlily, že to co asi chci je vystavení nového certifikátu. Tak pak šla krok po korku. Důležité je trvat na tom, že nechcete komerční certifikát ale kvalifikovaný osobní certifikát a dále mi zdělila, že jestli s tím chci platit daně musím zatrhnout i některé položky (teď si nepamatuju, která z nich to byla tuším Vložit Identifikátor klienta MPSV (IK MPSV) do certifikátu, ale teď si fakt nejsem jistý) . Prostě se zmiňte že to chcete použít při komunikaci s úřady a placení daní jako já. Následovalo sáhodlouhé vyplňování, tištění haldy formulářů, podepisování a nakonec i nahrátí certifikátu na flashku. Byl jsem tam nějakou tu hoďku a půl, ale zvládli to.

Pak už jen stačilo vyplnit znovu VIESa formulář přiložit certifikát a už to jelo. Doufám, že jsem všechno udělal jak sem měl a mám zase na 3 měsíce klid. Nebo do doby než si zase vymyslí naše vláda/poslanci nějaký nový superzákon jak zkomplikovat podnikání v ČR.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Tak DPH snad splněno“

 1. Já jsem dneska taky na FÚ podával přiznání k DPH. Je to celkem v poho, nechal jsem si to tam i zkontrolovat a měl jsem to snad dobře, rovnou jsem to i zaplatil na pokladně.

  Souhrnné hlášení ještě nemám, do toho se musím taky pustit. Pro tento účel jsem si ale raději založil datovou schránku, protože mi to přišlo výrazně jednodušší než ten certifikát. Tak ještě si najdu nějaký ten návod na poslání před datovou schránku a bude snad klid :-).

 2. A jak si vyřešil přiznání zisku z AdSense za měsíc březen?

  Momentálně sice už víš, kolik EUR jsi vydělal, ale částku v Kč, která ti dojde na účet (a kterou máš uvést na formulář “souhrnné hlášení”) se dozvíš až koncem měsíce dubna.

  Je tedy nutné poté podat ještě do 15 dnů “následné souhrnné hlášení”, do kterého uvést již v té době přesně známou částku za březen?

 3. A proč si přiznání k dani z DPH neposlal taktéž elektronicky pomocí certifikátu? Nebo to nejde?

  • MK: to jsem ještě neměl certifikát a navíc jsem chtěl na FÚ mít jistotu, že to je správně

 4. Drago, je to “VIES” nebo jine souhrne hlaseni nutne pri importu sluzeb (adwords)?

  • Honza: to nevím, adwords jsem nikdy nepoužíval, zkus webtrh možná se to tam probíralo.

Komentáře nejsou povoleny.