Alexa rank

Poslední dobou se trochu více mluví o alexa ranku. Možná za to může Ahydův poslední článek nebo nová parkovací služba sworp. Klidně to ale může být i úplně jiný důvod. V každém případě když se řekne alexa rank automaticky se vybaví většině lidí návštěvnost. Na rozdíl od sranku či google page ranku, které vesměs nic užitečného neříkají, alexa rank může posloužit při hledání domény, která má nějaký ten traffic. Většinou následuje zaparkování a zjištění kruté reality. Ale než se dostaneme k monetizaci alexa ranku začneme pěkně od začátku…

Historie

Za Alexa rankem stojí společnost Alexa Internet, Inc., kterou založili v roce 1996 Brewster Kahle a Bruce Gilliat. Hlavní myšlenkou bylo udělat pokrokový vyhledávač, který s pomocí statistických údajů usnadní rozhodování uživatelů v tom co vlastně chtějí hledat. Společnost měla dokonce chvilku na stránce Library of Alexandria, která měla ukázat podobnost s největší Řeckou databází informací. Prostě klasický budovatelský projekt velkých rozměrů. Mimochocem ALEXA znamenala Address Lookup EXperts Authority.

Společnost nabízela toolbar (takový ten reklamní proužek, co se objeví ve vyhledávači po instalaci nepotřebného software), který ukazoval návštěvníkovi jak často je stránka aktualizovaná (aktuálnost), kolik má podstránek (rozsah), kolik na ní odkazuje stránek atd (autorita). V té době to byly celkem užitečné informace navíc měl alexa toolbar i popup bloker. Navíc Alexa přišla s archivovací metodou crawlování stránek. Prostě všechno ukládala do archivu podobně jak to dělá WayBack Machine. Díky tomu bylo možné sledovat různé trendy růstu.

V roce 1999 však Alexu koupil amazon.com za 250M USD v akciich. Vznešené myšlenky zmizeli. Vize vyhledávače budoucnosti také.

Pro nás je ještě důležitý datum 31.3.2009, kdy byly statistiky předělané a Alexa je schopná “odhadnout” pageviews na uživatele, Bounce Rate a čas strávený uživatelem na stránce. Také přibyli ještě nějaká demografická data.

Toolbar

Toolbar je hlavním zdrojem dat pro Alexa rank. Existuje mnoho toolbarů, které odesílají údaje do centráli. Říká se, že jim za to alexa platí vývoj i nemalé prostředky na propagaci. Například oblíbený toolbar pro Firefox z názvem Sparky je přímo od společnosti Alexa. Bouhžel ono zjišťování demografických údajů bylo tak masivní, že verze pro IE7 byla označena za malware a na Vistech se nedá ani nainstalovat. Naštěstí to jistí právě alternativní prohlížeče a různé “dotované” toolbary. 16.4.2008 zaznamenalo spousta uživatelů, kteří sledují alexa rank brutální změny. Alexa to komentovala tím, že má i jiné zdroje než toolbary, které umožňují přesnější sledování. Četl jsem spekulaci o odečítání dat z DNS (ale netuším jak by to mohlo fungovat). V každém případě na rozdíl od roku 2005, kdy alexa toolbar zaznamenal 10M stažení a ve spoustě prohlížečů už byl předinstalován, dnes už si lidé na soukromí dávají více záležet a používají klasickou 3tku (Antivirus, Antispyware, Firewall), tak se jim ani různé toolbary ,co se dělí s daty s alexou, nepodaří nainstalovat.

Alexa rank ukazatel návštěvností

Tak dost suché teorie a historie. Je načase si ukázat jak na alexu. Přesně se neví jak alexa zjišťuje rank. Část budou určitě ještě toolbary, které jsou všude možně, část se bude zjišťovat jinak a zbytek se prostě odhadne podle nějakého vzorce. Nejnavštěvovanější je stránka s Alexa rankem 1 nejméně s 30M (resp. ani nebude ohodnocena). U Alexa ranku prostě platí čím menší tím lepší.

Pokud hledáte expired doménu s trafikem tak cokoliv pod 1M bude návštěvnost mít určitě a pod 5M pravděpodobně. Důležité je si uvědomit, že na stránce kam chodí USA visitors bude 1M znamenat několik desítek až stovek za den, kdežto u 1M asijského trafiku to můžou být i tisíce. Existují .cz domény, které mají alexa rank nad 20M a přitom denní návštěvnost je v řádech desítek až stovek lidé. Proto je potřeba alexa rank brát opravdu s rezervou.

Teď si shrneme fakta

 • Nikdy neregistrované domény, které mají návštěvnost nemají alexa rank, pokud má doména alexa rank musela být registrována. Tohle už neplatí viz. diskuze.
 • Alexa rank může být fake, ověřuje se tak že na alexa.com zadáte doménu, pokud se objeví statistika pro jinou doménu tak je alexa rank falešný.
 • Alexa rank se počítá pro celou doménu, nikoliv pro jednotlivé stránky nebo subdomény.
 • Alexa rank nesleduje návštěvnost, ale pořadí podle návštěvnosti. V době prázdnin, kdy návštěvnost všem klesá, alexa zůstává převážně stejná.
 • Pokud hledáte doménu pro ne cz/sk parking tak registrujte domény hlavně s US trafikem
 • Pomocí záložky Clickstream se dá zjistit co návštěvníci nejčastěji čtou než přijdou na vaše stránky a kam pokračují dál.
 • Pokud jste v TOP 100k můžete se na grafu podívat jak poskakujete
 • Podle vývoje alexy se dá relativně určit i úspěšnost projektu

Teď pár neověřených drbů:

 • Alexa servry jsou nejvíce vytížené o weekendu (něco asi přepočítávají)
 • Stránky hostované v americe mívají lepší alexu než stránky hostované jinde

Alexa rank je rozhodně dobré kritérium pro určování zdali expired doménu registrovat anebo ne, ale nemělo by být tím nejhlavnějším. Chce si to ověřit minulost, odkud chodili návštěvníci, počet odkazů které zůstali atd. Prostě alexa rank by měl být jenom doplňujícím kritériem anebo spíše vodítkem k nalezení dobrých domén, které na parkingu budou vydělávat.

Zdroje dat:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

21 Replies to “Alexa rank”

 1. No tak výborně, téma už je tady…No takže 404m.com má Alexu 165780. Kolik je to návštěvníků? Rozlišuje se UIP nebo když se na stránku podívám 100 x za den, snížím si Alexu…?

  1. petr: 404m.com má podle GA 16K/měsíc. Ale počítám že GA a Alexa mají odlišné určování kdy se započítá návštěva. refreshem se alexa nesníží :)
   další příklady:
   cn130.com má A 737K, 2K/měsíc
   wowarmory.cz A 2,89M, 2,1K/měsíc
   cybersquatting.cz A 1,39M, 800/mesic

 2. no ja mam jednu 45k a vyzera to dost husto presne. krajiny aj usa traffik :) alexa sa asi lepsi. BTW dik za hodnotny clanok.

 3. Nikdy neregistrované domény, které mají návštěvnost nemají alexa rank, pokud má doména alexa rank musela být registrována. – s tymto nesuhlasim. Kedze som asi pred mesiacom registroval preklepovu domenu( k jednemu serveru, ktora ma len rok). Totiz registroval som ju len na zaklade alexa ranku. Bola to sk domena a este nebola registrovana ( na domenovac.sk sa da pozriet aspon par rokov dozadu historia registracie).

  1. Marty: musela už být registrovaná, respektive na ní musel existovat obsah. Vím že u .sk domén je bordel a dá se doména zaregistrovat a pak zrušit. Takže to by jsem sem netahal.

 4. No máš pravdu Drago…asi to opravdu počítají z toho, kdo má toolbar alexy…jinak by cn130 a wowarmory museli mít tu alexu zhruba stejnou. Tahkhle to vypadá, že na cn130 chodí více lidí, co mají alexa toolbar nainstalovaný, ne?

  1. petr: proto sem je vybral jako příklad pro porovnání.
   wowarmory.cz
   Firefox 48,61%
   Internet Explorer 26,25%
   Opera 15,74%
   Chrome 7,08%
   Safari 1,67%

   cn130.com
   Firefox 60,40%
   Opera 17,00%
   Chrome 9,67%
   Internet Explorer 9,20%
   Safari 2,29%

   Další rozdíl je v zdroji provozu. Zatímco většina na wowarmory.cz jde přes seznam.cz tak cn130.com má velký podíl google, různých čteček atd. Podle mě data stahují i právě zěchto čteček, ale to jsou spíše moje úvahy, co mě teď napadly.

 5. Usudzoval som to na zaklade toho, ze google a archive.org nemaju ziadnu zmienku o domene.Domenovac.sk s 2 rocnou historiou tiez nema ziadne udaje a boli to spolu 4 preklepy, kt. mali alexu a teda keby ten hlavny web nevznikol pred rokom, urcite by si to nikto nezaregistroval. Pretoze su to dost nezmyselne slova.

  1. Marty: Jak sem psal v .sk je bordel, domain tasting tam jede na plné obrátky. To že nejsou nikde indexované neznamená že nebyly nějakou dobu aktivní.

 6. Drago take nesouhlasim ze domena ktera nikdy nebyla registrovana a ma navstevnost nemuze mit arank. Predpokladam ze 404m.cz nebyla nikdy registrovana a presto rank mela. (kdyz ji budes chtit prevedu ti ji – jeste si na ni potrebuji neco otestovat prave v souvislosti s alexou a cz trafficem)

  1. Ok tak znovu. Testoval jsem velké množství typo domén na alexu a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by neregistrovaná doména měla alexa rank. Po registraci jí normálně naskočil, ale do té doby tam žádný nebyl.

   Na druhou stranu je to už více jak rok zpátky a doména prezentovaná k a Martym jsou nově registrované. Alexa od té doby mohla něco změnit. Bylo by fajn na toto téma udělat nějaký test. Zatím ale věřím svému testu.

 7. Doména nemusela byť registrovaná a môže mať alexarank samozrejme.
  Tento fakt je na 100 percent chybný. Alexa rank môžu mať nikdy neregistrované domény.

  Viď novo vznikajúce typo, typo na projekt ktorý vznikol nedávno. Typo doména ktorá nebola nikdy neregistrovaná a má trafik získa alexarank

 8. Možná je to i tím že cn130 je vysoce specializovaný web a kdo hledá googlem, tak už není možná zcela laik (polo BFU), a na wowarmory chodí opravdu lidé spíše přes seznam. I podíl firefoxu u cn je vyšší…já jsem sice BFU co jede přes IE ale lidé přes domény možná chodí spíše přes FF…ale jak říkáš, vysvětlení je více…

  1. Ano věřím. Opravdu hezký důkaz. A všem ostatním se tímto omlouvám. Jdu upravit článek.

 9. Diky Alexe se mi podarilo prodat muj prvni projekt. Alexa.com je dodnes mnou nejvice navstevovana adresa. Diky za obsahly referat. Petr karpaty.travel

 10. ako je to so subdomenami.

  mam par webov na free sluzbach a alexa sa pohybuje okolo 100k.

  1. Alexa rank se počítá pouze pro doménu. Prostě se sečtou všechny subdomény, stránky, dead linky (404).

 11. K tomu, aby doména obdržela Alexa rank – stačí, aby byla pouze zaregistrovaná nebo musí mít ještě hosting na kterém jede web? Z mých zkušeností, domény, které byly pouze zaparkovány (každá nejméně 2 roky), tak ani jedna neměla Alexa rank (předtím nebyly nikdy registrovány). Tento rank měly pouze domény, na kterých jel web. Chápu, že u domén, které dříve někdo používal a pak je nechal propadnout existuje AR. Takže znovu moje lamerská otázka? Stačí aby byla doména pouze zaparkována k tomu, aby obdržela AR? Díky za odpověď.

Comments are closed.