Drago internet news 3

cedulespacetime.jpgPo delší době vám opět přináším nějaké novinky ze světa internetu. Podíváme se spolu na některé události, které se za poslední dny staly a rozvířily tak nudnou atmosféru okurkové sezóny.

Smrt pageranku

V článku google page rank asi zemřel jsem se pozastavoval nad nefunkčností většiny stránek na zjišťování future google page ranku. Ačkoliv několik lidí už se radovalo z konce rankohorečky a že češi už nebudou největší rankohoniči, musím všechny z odpůrce honění (ranků samozřejmě) zklamat. Google page rank bude existovat dál a to v nezměněné podobě. GPR se bude i nadále počítat pouze z odkazů a penalizací.

Takže co se vlastně stalo? Na stopu celého případu mě přivedl Morasino (jeden z moderátorů webtrhu). 6.8.2009 byl Twitter, Google a Facebook napaden. Všechny služby prý zaznamenaly výpadek. Co se přesně stalo nevím, ale google přešel do obranného módu a až do odvolání zrušil všechny “nezabezpečené výjimky”. Jednou z nich je i přístup k toolbarovému GPR odkudkoliv. Google už dávno věděl, že velké množství lidí zneužívá zhruba 4 roky starý skript, který zjišťuje z různých datacenter aktuální GPR. Troufnu si říct že 90% checkrů byla postavena na tomto starém skriptu. Lidi z google to mohli kdykoliv zatrhnout, ale prostě jim to vyhovovalo. Já osobně jsem pomocí tohoto skriptu dokázal denně otestovat přes 15K domén na page rank za den. Přišlo mi divné, že to google nevadilo (ban na IP se nekonal). Ve skutečnosti to podle mě v tichosti podporovali. Ostatně každý pořádný vyhledávač musí mít svůj rank (rank = hodnost). V den kdy byl google napaden a přešel do obranného módu prostě přestali platit všechny výjimky a starý skript přestal fungovat. Pokud znáte nějaké články, nebo jste o tom něco napsali klidně hoďte odkaz s komentářem pod článek.Celkem rád by jsem se dostal k detailům.

BFU nežijí jen u nás

Když si prohlédnete tabulku nejvíce hledaných výrazů za léto, zjistíte že spousta lidí prostě do vyhledávačů zadává to co by jsme čekali v URL. Zatímco u nás to nikoho nepřekvapí (stačí si prohlédnout co se hledá na seznamu) tak spousta domainerů je z toho dost na větvi (příklad). Upřimně řečeno budoucí prohlížeče (a spousta těch současných) po zadání slova do url prostě najede nějaké vyhledávání místo toho aby automaticky doplnilo TLD. Velké příjmy hlavně staré gardy domainerů stále plynou z parkování domén a tato zpráva je moc nepotěší. Už je to nějaký ten pátek co Ahyde na svém blogu zmínil, že budoucnost vidí v developování.

Domain tasting vyhuben

Podle serveru domainnamewire.com, který odkazuje na originální vyjádření ICANN poklesl domain tasting o 99,7%, což už se dá považovat za vyhubení. Za vše můžou nová pravidla, která registrátorům dovolují maximálně 10% nově registrovaných domén smazat. Navíc spousta registrátorů si k této částce přidává ještě nějaký ten USD jako administrativní poplatek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Drago internet news 3“

 1. Uz par dni se podivuju, ze jeste nikdo nekomentuje google caffeine (udajne betaverze noveho vyhledavace). Ani na webtrhu, ani tady, kdyz tu uz pises o nejasnostech ohledne pageranku. Pritom o tom pisou vsude, tak premyslim, jestli o tom nikdo nevi, nebo to je nejaky vtip, ktery prokoukli vsichni krome me :)

  http://mashable.com/2009/08/10/google-new-version/
  http://mashable.com/2009/08/10/google-caffeine/
  http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/14721-novy-google-je-tady
  http://digiweb.ihned.cz/c1-38042200-google-predstavil-kofein-novou-verzi-sveho-vyhledavace-ktera-ma-byt-rychlejsi-a-presnejsi

  Cekam taky na zamysleni, jakou muze mit novy pripravovany engine googlu souvislost s pagerankem a jeho nestandardnim chovanim a jak to s nim vypada do budoucna :)

 2. Také jsem čekal nějaký “větší” přepočet kvůli té nefukčnosti skriptů.
  Že by GPR skončil mě tedy ani nenapadlo…

Komentáře nejsou povoleny.