Psychohistorie v reálu?

Následující článek obsahuje dávku filozofie, hraničící se SCI-FI. Další čtení se nedoporučuje…

Včera jsem se jako každý den koukal na televizní noviny. Sice to co je tam už vím z internetu, ale občas se tam člověk dozví nějakou zajímavost, která se dá i využít. Včerejší jsem se nic zajímavého nedozvěděl až na jednu iformaci, která mi utkvěla v paměti. Google na základě statistické analýzy hledaných slov dokáže vypočočítat výskyt chřipkové epidemie. Princip je jednoduchý, pokud někdo zadá do vyhledávání příznaky chřipky, léky na chřipku apod. dokáže v USA udělat mapu kde se chřipka vyskytuje. Dále pak odhadnout jak bude postupovat dál. V podstatě jsou se jedná o statistiku + pár složitějších vzorců. To je ovšem jen začátek.

Ze statistik se dá vykouzlit naprosto všechno. Stačí jich mít dostatek a umět je zařadit do vzorečků. Nevím proč mě v této souvislosti napadla právě Psychohistorie, možná právě kvůli té masovosti informací a předvídání budoucnosti. Dovolím si sem vložit menší citát z wikipedie.

Psychohistorie je věda, která se zabývá psychologickými motivacemi historických událostí. Využívá poznatků z psychoterapie a metodologii sociologie, aby pomohla porozumět důvodům sociálního a politického jednání skupin a národů v minulosti i současnosti. Zatímco běžná historiografie se věnuje sledu politických událostí, psychohistorie se snaží dobrat příčin stavu dané kultury v delším časovém období.”

Psychositorie není reálnou vědou je to SCIFI. Pomocí ní je možné na základě statistických dat a matematických vzorců předpovědět budoucnost velkých celků lidí. Dokonce i lidstvo v současné době je příliš malé, aby bylo možné předpovědět jeho osud. Ovšem pokud by lidé dokázali osídlit dejme tomu 1000 planet a na každé by žila alespoň miliarda lidí pak už by se dala budoucnost předpovědět.

Dost ale povídání o Psychohistorii, zkusme se podívat na něco v realitě. Pokud bychom znali naprosto všechny proměné v jakékoliv rovnici dokázali by jsme jí vyřešit. Samozřejmě pokud nebudeme počítat s jakoukoliv náhodou dokážeme předpovědět i úspěšnost jakéhokoliv projektu jen na základě dostatečného množství statistiky u projektu předchozího. Čím víc budeme mít informací a dat o předchozích projektů dokážeme vypočítat jak vytvořit úspěšný projekt. Hraní si s čísly a daty je mocná zbraň. Dají se ale data nějak použít? Nějak předpovědět úspěšnost?

V současné době můžeme na základě úspěšných projektů předpovědět určitý postup, který bude úspěšný. Uvedu příklad. Založím si stránky na doméně, která musí obsahovat slovo trailery web o trailerech. Ze statistik vím, že design musí obsahovat na horní liště obrázek známého herce. Třeba zvolím Nikolase Cage. Dále Vím že na stránce můžou být jen 3 reklamy. Jedna v pravém rohu, jeden banner v textu a velký čtverec pod textem. Dále vím, že každý den musím vložit v 8:00 jeden trailer a kněmu popis o délce 300 slov na akční film. V 12:00 další tentokrát na romantický film a délku 250 slov. Pak fantasy/scifi v 18:00 a délku textu 350 slov. Součástí toho je i jednorázová registrace do 50 katalogů k tomu pravidelná debata na 10 forech s odkazem v podpisu na můj projekt. Každý den na každé forum musím napsat přesne 7 příspěvků. Každý týden založit nové vlákno na téma nejlepšího traileru který zrovna mám na webu. Podle tohoto všeho vím že přesně za měsíc od spuštění budu mít denní návštěvnost na webu 1000/lidí den. Další měsíc 2000/den. Pak bude měsíc úpadku, protože lidi jedou na dovolenou. Atd. Prostě vše nalinované na základě statistických údaju. Akční trailer se přidává kvůlu školákům a nudicím se mužům v práci, protože vím, že ráno jich 40% brouzdá na internetu. Odpolední romatický film, protože vím že ženy o polední pauze “odfláknou” oběd a jdou číst co je kde nového, scifi/fantasy dávám večer ptotože jsou lidé, kteří se tomuto žánru věnují kolem 18:00 – 19:00 nejaktivnější. Pokud by jste na základě takovéto analýzi rozjeli projekt a věděli jste že bude úspěšný, ale nesmíte nic uspěchat, protože třeba návštěvnost nad 3K/den druhý měsíc by celý projekt pohřbila. Proto nesmíte napsat víc než 7 příspěvků atd. Důvod? Druhý měsíc by vzniklo moc odkazů a google by vás dal do sandboxu, což by vás pohřbilo za pár měsíců až začnou premiery filmů.

Celý příklad samozřejmě není reálný je to jen jak bychom na základě dokonalé analýzy statistických dat mohli vytvořit dokonalé podmínky k vzniku dokonalému projektu. Bouhžel i sám Hari Seldon musel vytvořit druhou Nadaci, aby dohlížela na tu první, protože by se plán po čase zhroutil. Takže by jsme museli mít serii opravných prostředků, které by dokázali v čas zasáhnout a celý projekt vrátit do původního plánu a rozvoje, který jej dovede k cíly. Třeba za 2 roky návštěvnost 50K/den. Po celou dobu ale nesmí dojít k odchylce od původního plánu.

Nalinkovat takto do detailu úspěšný projekt je samozřejmě nereálné. Ale v podstatě pokud by jstě dělali 10 webů s trailery věděli by jste jak u 11tého postupovat. Čemu se vyhnout. Na co si dát pozor. Možná by jste dokonce mohli napsat knížku Jak úspěšně rozjet web s trailery. Z čeho by jste ale vycházeli? Ze zkušeností. Pokud bychom vzali že počítač má místo zkušenosti statistiky třeba tisíce webů s trailery. Od jejich úplného začátku. Kolik kdo dal kolik postů na forum. Který trailer, jeho detailní popis, statistiky, včetně herců atd. Dokázali by jsme statisticky předpovědět které trailery jsou nejpoutavější, kdy se je vyplatí dát na web. Jaké příspěvky v diskuzi povolit, jaká dorma reklamy se vyplatí nejvíce, který design je nejoblíbenější u žen a u mužů atd. S dokonalou statistikou by počítač dokázal vybrat dokonalý postup pro tvorbu dokonalého projektu.

Ovšem pro tohle celé musíme vypustit náhodu v podobě výpadku servru, stávky filmařů nebo technický pokrok, který je u počítačů a internetu opravdu nezastavitelný. K čemu nám je dokonalý způsob jak vytvořit web s trailery, když už všichni sledují trailery jen na mobilech. Nevíme co bude v budoucnosti. Říká se že dějny se opakují, ovšem dějny internetu teprve začali takže nevím jak často a co se bude opakovat. Můžeme sice předpovědět, že třeba za rok a půl se změní názor lidí na současný design, ale nevíme už co ním bude. Neznáme totiž jak bude vypadat rovnice v budoucnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 Replies to “Psychohistorie v reálu?”

  1. Keď som bol o niečo menší (teda o dosť :) tak Nadácia ma tým fascinovala.
    Ono aj budúcnosť internetu sa dá predvídať. Napríklad internetový dizajn má síce veľmi krátku históriu, ale môžme skúsiť do toho hodiť “úžitkový dizajn”, ktorý má tu históriu o pár núl dlhšiu. (Iphone je oblý ako cool 2.0 webíky… hranaté tehly nokie pekne pasujú k dizajnu 90tych rokov…).
    Samozrejme je problém z novými technológiami, napr. CMS, ktoré jednoducho umožňujú meniť dizajn webu jedným klikom.
    Pre zmenu môžme odhadnúť ekonomické krízy (čo sa sčasti dá) a podľa toho sa orientovať, lebo ľudia vtedy hľadajú investičných poradcov.

  2. Dobre drago, velmi zaujimave, ja som tiež zastanca statistík a naozaj zaujimavý pohlad ktorým som sa zatial nepozeral… Ono musi byt clovek trosku do webou “fanatik” aby ho bavilo nieco take testovať.Ja by som to nevydržal.Ale naozaj je to dobra myslienka.

Comments are closed.