Další nudný PayPal phishing

Tak mi dneska došel hezký email:

Dear PayPal member,

We recently reviewed your account, and suspect that your PayPal account may have been accessed from an unauthorized computer. This may be due to changes in your IP address or location. Protecting the security of your account and the PayPal network is our primary concern.

We are asking you to immediately login and report any unnoticed password changes, unauthorized withdrawals, and check you account profile to make sure no changes have been made.

To protect your account please follow the instructions below:

* DO NOT SHARE YOUR PASSWORD WITH OTHER USERS

* LOG OFF AFTER USING YOUR ONLINE ACCOUNT

Please click the following link, to verify your account activity:

https://www.PayPal.com/

We apologize for any inconvenience this may cause, and appreciate your assistance in helping us maintaining the integrity of the entire PayPal system. Please login as soon as possible.

Thank you,
PayPal Security Advisor.
Reference ID:

Mno co dodat. Nejdřív jsem se zděsil. Pak kouknu na cíl odkazu, který nesměřuje vůbec na paypal. Takže konec žádné další zkoumání, prostě levný pokus o získání přístupu k paypal účtu. Že to ty lidi ještě vůbec baví?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Další nudný PayPal phishing“

  1. Lidi jsou blbí a určitě se najde nějakej blbec, kterej si toho nevšimne a dá jim ty přístupový údaje. Dneska jsem si taky udělal Paypal účet, tak jsem zvědavej co z toho bude.
    PS: Nevíš, jestli je potřeba aktivovat tu platební kartu?

  2. To, že tyhle maily pořád choděj, znamená že to asi funguje. Myslim že z 10 000 lidí se na to určitě minimálně jeden nachytá.

  3. Lubos: odkaz jsem samozřejmě upravil tak, aby odkazoval na #. Nechci jim dělat reklamu :)

  4. ja taketo maili rovno mazem. Ako vidim ze je tam nieco anglicky uz to moc neskumam :D a hlavne ked este odo mna nico chcu

Komentáře nejsou povoleny.