Už rok tu s námi bude Gutenberg zvykli jste si?

Nový editor Gutenberg dorazil do WordPress s aktualuzací 5.0, která vyšla 6. prosince 2018. Rozpoutal hodně diskuze jak v úzké komunitě vývojářů, tak i mezi uživateli. Byl opravdu nutný? Jak se mu po roce vede?

WordPress vs konkurence

Když se vás zeptám jakou konkurenci má WordPress, většina z vás asi řekne Joomla anebo Drupal. Pravdou je, že toto konkurence pro WordPress není. Jeho pozici jedničky na trhu mohou ohrozit jen hostované redakční systémy jako je třeba Wix, Squarespace a mnoho dalších, které nabízí uživateli jednoduchost a naprostou kontrolu nejen nad obsahem ale i nad vzhledem. Za tuto dekádu se tvorba webu výrazně posunula a zjednodušila. Pamatujete jak nám byl FrontPage pro smích? Tak teď jsme v situaci, kdy jeho online verze postupně budou přebírat pozici na trhu a nikdo se nad tím už nepozastavuje.

WordPress na tuto situaci reaguje správně. Pustil se do vlastního blokového editoru, který zjednoduší uživateli tvorbu obsahu. Nezapomínejte že dnes dělat weby je často synonymem pro “Umím použít instalátor WordPress”. Jsou lidé kteří takto vydělávají slušné peníze, přitom umí jen HTML a základy CSS, dost na to aby trochu ohnuli vzhled. A jejich klientům to stačí… anebo možná nestačí a proto se přesouvají k hostovaným redakčním systémům.

Co se týká E-commerce, tam už to WordPress u nás začíná prohrávat. Shoptet roste ve velkém (42K e-shopů, 3,5% meziroční růst) a nahrazuje WordPress + WooCommerce. Aby také ne, když naše vlády každou chvilkou přijdou s nějakou novinkou, na jejíž implementaci jsou často šibeniční termíny. Vhodný plugin pro WooCommerce pro lokální trh nemusí být lehké sehant, Shoptet má všechno. Navíc nemusíte řešit optimalizaci, hosting a jen tak se vám to (samo) nerozbije.

Jenomže osobní web je něco jiného. Ovšem bojujete o nové uživatele…

Jak si Gutenberg vede

Podle W3techs WordPress ovládá cca 58,55% trhu CMS. BuiltWith mu přisuzuje 51 %. V přepočtu na počet veřejně dostupných webů, který je podle netcraft 172M, je WordPress používán na 75M (cca 34 %). Ovšem pozor 37,5M je na WordPress.com, což je vlastně hostovaný CMS.

Z těchto čísel nám vychází, že WordPress má cca 37,5M instalací. Gutenberg pomocí pluginu je vypnut na cca 5,5M instalacích (4,9M Classic Editor, 400K Disable Gutenberg plus desítky dalších). Takže na nějakých 14,7 %. To je slušný odpor komunity, ale ne dostatek aby se kvůli tomu vůbec něco dalšího dělo – třeba se udělal oficiální fork WordPress.

A jak vlastně (ne)funguje Gutenberg

Jedním z nejčastějších argumentů proti odpůrcům Gutenberg, je že jej nemusíte používat. Stačí si přece nainstalovat plugin Classic Editor ne? Z vlastní zkušenosti může říct, že to nepomůže. Narazil jsem na pár chyb, které Classic Editor nevyřešil. Některé pluginy mají s bloky velký problém a začnou zobrazovat místo nadpisu třeba [blok 12]. Jak to řešit? Zůstat u WP 4.9, což je z dlouhodobého hlediska nesmysl anebo nepoužívat váš oblíbený plugin, který vám dobře funguje už roky.

Tohle jsou však spíše maličkosti. Osobně mi nejvíce u Gutenberg vadí, že nefunguje správně v prohlížeči. Narazil jsem na dva velké problémy:

 • Občas vytvoření nového příspěvků přejde do dlouhého načítání (vidíte bílou obrazovku) a po pár desítkách vteřin vše najede. Podle debugování to není na serveru, ale něco je zaseknuté v prohlížeči. Dělá mi to jak FF tak i Chrome. Reload to většinou rychle vyřeší (něco se uloží do cache). Mám v plánu tomu přijít na kloub, ale zatím jsem se k tomu nedostal.
 • Další problém je náhodné scrollování. Když píšete delší text, tak se občas rozhodně prohlížeč že se přesune o pár Page UP nahoru. Jakmile pokračujete v psaní tak se přesune zase zpět. Tohle chování se objevuje i při vkládání textů/obrázků přes CTRL+V. Zvláště u toho vkládání pak musíte vzít posuvník a hledat, kde jste skončili.

Když teď přemýšlím tak za poslední rok jsem z Gutenbergu žádnou výhodu moc nevyužil. Všechny příspěvky začínám vložením klasického bloku. Zkoušel jsem samozřejmě i další bloky a jak by se hodily. Ve výsledku toho však moc nevyužijete. Když je potřeba udělat náročnější stránku s bloky, tak nemá smysl zkoušet to s Gutenbergem, kde brzy narazíte na omezení. Prostě sáhnete po profesionálním blokovém editoru jako je Elementor.

Kdy přijde jeho čas

Vím že Gutenberg má potenciál. Když jsem jej poprvé zkoušel, tak jsem jej viděl. Líbí se mi, že se dá do stránky vložit widget, který doposud musel být v sidebaru. Je to maličkost, ale jak jsem psal s velkým potenciálem. Pokud bych potřeboval dělat si něco na míru, tak nebudu muset zasahovat do šablony.

Jenomže tím to pro mě končí. Má to potenciál do budoucna…

Závěr

Přejít z klasického editoru textu na bloky jsem před rokem bral jako velmi špatný nápad. Teď jsem pochopil, že jestli chce WordPress zůstat i další dekádu jedničkou, tak se musí postavit jednoduchým hostovaným řešením, kde si jen nataháte prvky (bloky) a přidáte nějaký obsah. Internetový uživatelé se prostě mění a ti současní chtějí jednoduché řešení, kde nemusí nic studovat a rovnou mohou vytvářet obsah.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Už rok tu s námi bude Gutenberg zvykli jste si?“

 1. Na starých webech mám skoro všude klasický editor, ale na nových se snažím využívat Gutenberg a čím dál víc mu přicházím na chuť. Líbí se mi ty možnosti. Třeba pěknou galerii do článku to udělá v podstatě samo, nemusím si dělat hlavu s bloky atd. Má to pár much, ale ušetří to práci.

  Odpovědět
 2. Guttenberg bude jednou dobrý, ale chce to čas. Zatím ho mám pouze experimentálně na jednom vývojovém řešení kde čas od času zkouším zda by na něm přeci jen něco nešlo postavit pro cenově senzitivní zákazníky, například neziskovky.

  Odpovědět
 3. Já jsem se celkem navykl používat Visual Composer, který jsem se naučil 100% používat, ale ukazovat to klientům moc nejde – extrémně složité.

  S Gutenbergem souhlasím, chce to ještě čas. Nicméně nejsem odpůrce, líbí se mi to. Jen mi tam dost věcí ještě chybí.

  Odpovědět

Napsat komentář