Co návštěvníky na internetových stránkách nejvíce štve

V říjnu 2019 provedl tým Dejan Marketing průzkum u 1500 Australanů. Zajímalo je, co je pro ně nejvíce frustrujícím prvkem na webových stránkách, když si čtou obsah. S přehledem to vyhrála reklama a jakékoliv vyrušování. Ovšem stojí za to se podívat i na ostatní negativní prvky.

Jak vidíme na grafu nejvíce obtěžujícím prvkem je zas a znovu reklama, zvláště ta která je rušivá. Nutno podotknout, že žádný extra velký pokrok reklama za ty dlouhé roky neudělala. Snad až na konec ozvušených samospouštěcích videoreklam. Takové snad už na žádném webu, který chce aby se na něj někdy nějaký návštěvník vrátil, nepoužívá. Na druhou stranu přibyla vlezlejší scrollovací reklama na mobilních telefonech. V AdWords se nazývá Ukotvená reklama. Ta pro skrytí vyžaduje akci a vaši návštěvníci jí opravdu nemusí. Z vlastní zkušenosti také vím, že moc nefunguje.

Dále tu máme přerušování. Co si pod tím představit? Tak třeba obtěžování návštěvníka vyskakovacím oknem, jestli nechce odebírat newsletter. Tento nešvar najdete na mnoha stránkách i u nás. Zdali to provozovatelům za to stojí těžko říct. Já weby, kde to na mě vyskakuje už znovu nenavštívím. V posledních letech by vám také každý druhý web rád posílal nějaké oznámení.

V Austrálii nemusí naštěstí řešit zcela zbytečné koláčkové lišty a různé GDPR pseudosmlouvy mezi uživatelem a provozovatelem. Zvláště na mobilech jsou obzvláště nepříjemné. Mimochodem všech se můžete zbavit pomocí AdBlock, stačí jej naučit tuto zbytečnost blokovat.

Tedy pokud pomineme reklamy a rušiví prvky, tak jsou lidé na stránkách spokojení. Ostatní věci řeší jen jednotky procent lidí.

Závěr

V článku jsou zmíněny i konkrétní případy co vadí. Většinu se to však týká reklam a vyrušování při čtení. Výjimkou je stránkování. Ženy 25 – 34  z jihovýchodní části Austrálie nemají rádi stránkování článků (pagination). Osobně mi přijde u článků zbytečné a krom honění impresí ani moc užitečné.

Části lidí také vadí dlouhé texty. S tímto se setkávám stále častěji. Lidé když vidí jak je článek dlouhý tak se radši zeptají v komentářích, místo aby jej četli. Přemýšlím jestli to tak bylo vždy anebo se lidé odvykají číst.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Co návštěvníky na internetových stránkách nejvíce štve“

  1. Lidi jsou líní číst a pak si stěžují a pláčou na Facebooku že proč tohle a proč tamto…

  2. Nejšílenější je cookies lišta. Ten kdo to vymyslel tak by mu měli urazit pazoury.

  3. Lenost lidí číst tady byla vždy. Proto existují titulky, které člověku sdělí, jestli má smysl se zabývat perexem a perexy proto, aby sdělily, zda se má smysl zabývat textem. Dnes se situace zhoršuje ještě tím, že jsme informacemi zahlceni a textu je až příliš. A to se nebavím o zpravodajství, ale i o všudypřítomných reklamách, letácích, sociálních sítích… Ke čtení je toho až příliš, což vede k situacím, kdy se sposta lidí spokojí s titulkem a už se neobtěžuje číst dál – rovnou přechází ke sdílení a rozhořčeným komentářům.

Komentáře nejsou povoleny.