Root.cz a Lupa.cz vyhodnocení experimentu s ručním schvalováním komentářů

Někdy v lednu zavedly online magazíny Root.cz a Lupa.cz povinnou registraci pro každého, kdo chce přidat komentář. Navíc začaly komentáře ručně kontrolovat a schvalovat. Výsledkem je podle očekávání pokles počtu komentářů. Uškodilo jim to anebo pomohlo?

Komentáře pod články jsou nedílnou součástí online magazínů a blogů. Umožňují návštěvníkům reagovat na články a názory autora textu. Mohou přinést užitečný pohled na věc, vlastní zkušenost anebo doplnit odborné stanovisko. Samozřejmě tohle je ideální případ. V reálu to finguje trochu jinak.

Jak dopadlo zavedení povinné registrace a schvalování na Lupě a Rootu?

Od omezení komentování uběhlo 100 dnů, což je dostatečná doba, aby se ukázaly první výsledky. Bohužel na Lupa neposkytli tolik informací jako na Root, což srovnání značně zkresluje.

 

Lupa Root
Komentářů v leden 3837 4995
Komentářů v dubnu 694 1033
Neschváleno v dubnu 98 109
Úbytek 84,47% 81,50%
Unikátních přezdívek v lednu 1178
Unikátních účtů v dubnu 274 296
Průměrných komentářů v lednu 13 29
Průměrných komentářů v dubnu 5 10
Čtenářů leden 141K
Čtenářů duben 149K
Impresí leden 1,5M
Impresí duben 2M
Návštěv leden 555K
Návštěv březen -12,00% 572K
Návštěv duben -15,00% 500K
Zobrazených diskuzí leden vs duben -40,00%

Co si z toho můžeme vzít

Oba magazíny zavedli 2 omezení. Jedno bylo nutnost se registorvat a druhé moderování příspěvků. Registrace odradí část lidí, kteří chtějí napsat rychle svůj názor ať už na článek anebo jiný komentář. Registrace pokud není jednoduchá a ideálně na jedno kliknutí, tak zdržuje. Moderování příspěvků samozřejmě nefunguje v reálném čase. Na obou magazínech se musí čekat až několik hodin na schválení příspěvku. Moderování v podstatě zabije jakoukoliv diskuzi mezi čtenáři. Nevadí však příspěvkům k samotnému článku.

Na Lupě ubylo 84,47 % komentářů, na Root překvapivě podobně 81,5 %. To samo o sobě nemusí vadit. Důležitějším ukazatelem je počet impresí diskuzí. Na Root to byl pokles 40 %. Spousta návštěvníků, když si přečte potenciálně zajímavý obsah jde hned kouknout do diskuze. Někteří jsou zvědaví na připomínky, jiní na kritiku a jsou i tací co chtějí vidět flame war. Prostě ostré diskuze. Ačkoliv je tohle známé spíše z bulvárních webů a magazínů pro masy, tak se najde mnoho lidí kteří si nenechají ujít i žhavé diskuze na odborných IT webech. Ostatně taková diskuze zastánců a odpůrci je často plná zajímavých odborných názorů podpořena odkazy na kvalitní zdroje. Přiznám se, že některé články jsem navštěvoval opakovaně právě kvůli takovýmto diskuzím.

Některé weby přitom na žhavých diskuzích mohou fungovat. Samotný článek může tvořit jen menší část impresí a příjmů z reklam. Stačí natáhnout lidi na dostatečně kontroverzní témata.

Co se týká zapojení lidí do diskuzí, tak tam je velká překážka registraci. Já jsem si všiml že je nutná registraci tuším v únoru. Na Lupě byl článek, ke kterému jsem chtěl přidat krátký komentář a odkaz na zdroj. Něco tam okomentuji jednou či dvakrát za rok. Když jsem uviděl registraci, tak jsem se na to vykašlal. Pokud vidíte před sebou překážku, tak vás podvědomě napadne, jestli to stojí za to řešit. No a v tomto případě šlo spíše o zajímavost – doplnění informací pro ostatní. Takže nic kvůli čemu by se člověk chtěl registrovat.

Kvalita vs Kvantita

Popravdě počet komentářů je důležitý, protože pro mnohé lidi je to ukazatel, že článek je asi zajímavý – horké téma. Další zase mají tendenci kouknout rovnou do komentářů a zjišťovat z nich jestli se článek vyplatí přečíst. Samozřejmě čím více komentujících tu je, tím je větší šance, že se objeví nějaký troll, který ostatní bude odrazovat anebo udělá komentáře nepřehlednými.

Kvalitní komentáře mohou občas být lepší než celý článek. Mě se to párkrát tady na 404M stalo. Vyřešil jsem to publikováním komentáře jako samostatný článek. Tím jsem získal druhý pohled a zároveň i další obsah. Pokud z toho uděláte běžnou praxi, tak se komentující mohou více snažit, zvláště když jim do článku dáte i odkaz na jejich profil či stránky.

Takovéto komentáře však mohou zabít právě trollové. Někteří lidi se prostě nechtějí hádat.

Diskuze vs komentář

Je třeba si uvědomit že je rozdíl mezi diskuzí a komentářem. Běžný komentář hodnotí obsah článku anebo vkládá nové informace. Diskuze se vede mezi čtenáři anebo i s autorem. Pomocí vhodného designu a funkcionalit můžete podpořit jedno a nebo druhé.

Například komentáře podpoří možnost vložit do článku poznámku, která povede na komentář. Viděl jsem to na jednom zahraničním blogu. Označil jsem větu a mohl k ní napsat komentář. U ní se pak vytvořil malý index s číslem komentáře [1], který se dal prokliknout čtenář se dostal na komentář. Byl to super nápad jak rozhýbat komentování.

Diskuzím zase prospějí vlákna, která zpřehlední reakce anebo i možnost upozornit emailem na novou reakci k mému příspěvku.

Závěr

Udělili tedy na Root a Lupa dobře? Podle mě ne úplně. Root dopadl dobře. Je vidět, že kolem celého magazínu je silná komunita. Nutnost registrace tak moc nevadila, ovšem může za to i lokální fórum, kde se diskutuje hodně. I když osobně nutnost registrovat se považuji za otravnou. Root má také velmi dobré články – zvláště reportáže se spoustou fotek.

Lupa naproti tomu dlouhodobě sklouzávala k IT bulváru. To samozřejmě přitahovalo řekněme rozmanitou škálu čtenářů, kteří se rádi bavili nevybíravým způsobem. To teď už nemohou, protože je omezuje moderování. Nejde o to co píšou, ale že se nemohou bavit v reálném čase. Ale číst to byla sranda. Občas i takový relax. Tohle teď chybí.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Root.cz a Lupa.cz vyhodnocení experimentu s ručním schvalováním komentářů“

 1. Tak oni mažou jedině ty “nesprávné” nehavlistické a nesluníčkové názory.

 2. Ve skutečnosti zavedli moderované komentáře na všechny weby Internet Infa. Já na to zareagoval jednoduše, prostě je už nečtu ani nenavštěvuji. 80 % zajímavých informací bylo v komentářích.

  Lupa jede směr konec. Lupa začala být bulvár v okamžiku, kdy jí vedl Patrick Zandl – a od té doby to s ní jde jenom z kopce. Další velká bulvarizace nastala, když k Lupě přidali ještě televizní zpravodaj. Má už silně bulvární styl, ale bez té zábavnosti. Myslím, žejim brzy čtenáři utečou k Blesku a Aha, který to aspoň bulvárně umí.

  Root má silnou komunitu – je to linuxový český portál. Pro mě to schvalováním příspěvků přestalo stát za návštěvy. V článcích se nic nedozvím. Články Tišnovského jsou pouze přepsané referenční příručky programovacích jazyků – a ty si mohu přečíst přímo z bez zkreslovacího mezičlánku zvaný pan Tišnovský. Zato byla spousta zajímavých informací od lidí v komentářích. Na root jsem psal komentáře jen velice zřídka, zato jsem je hodně četl.

  Je to vlastně snaha smířit oheň a vodu. Reklamní agentury chtějí učesaný, zdvořilý, impotentní web. Technici jsou zase spíše trochu syroví. Dlouhodobě to nebude dělat dobrotu.

  Jinak na rootu se začaly změny projevovat už tak rok dva nazpátek. Začaly se tam objevovat genderově laděné články, řešit agrese, mikroagrese, genderová korektnost a další. Objevily se tam sociologické studie, že komunikace členů linuxového kernelu není politicky a genderově korektní – a že si snad nějaká holčina i stěžovala. Následně sociologická studie uvedla seznam urážlivých slov a jejich četnost. Mezi urážlivými slovy bylo například “God” [Bůh], a tepali tam do linuxové komunity, že taková slova používají. Ten článek a mnohé další jistě přes Google najdete. (https://www.root.cz/clanky/srovnani-vyjadrovani-linuse-torvaldse-a-grega-kroah-hartmana/)

  Ale všechny ty změny se daly čekat. Majitel Internet Infa, tedy i Rootu a Lupy je Marek Antoš, člen Nadace Open Sociaety fund Šoroše. Takže všechny ty progresivní techniky ála genderové vědy, podpora multikulturalismu, nebo umlčování úst všem co se nehodí – to vše u webů Internet Infa salámovou taktïkou postupně uvidíte.

 3. Za mne jedině dobře, poslední cca 3 roky se začlo neuvěřitelně trollovat skrz celým českým netem. Krásný případ kam to vede jsou poslední měsíce na Webtrhu. Bohužel počet trolu je stoupající a naopak počet webu kde lze trolit klesá. Nejdříve začalo hodně moderovat Aktualne, poté pro jistotu zakazalo diskuse ihned a následně se dostalo na weby iinfa. Těch mainstraimových webu už tolik nezbývá a proto to odnáší i třeba zmíněný wetrh, kam se tito exempláře přesouvají.

  Je to škoda, opravdu řadu let spousta for sloužila ke kvalitní diskusy a člověk se tam lecos dozvěděl. Bohužel komentářova kultura značně sešla a tak se moderování a registracím nedivím.

Komentáře nejsou povoleny.