Doména XA.com prodána za 1,79M USD

Doména XA.com prodána za 1,79M USD

Máme tu další velký prodej dvouznakové .com domény a opět je kupcem čínská společnost. Nákup potvrdila společnost na svém oficiálním Twitter účtu. Celková cena byla 12M CNY, což je v přepočtu zhruba 1,79M USD, respektive 40,8M CZK. Jedná se o druhou nejdražší doménu tento rok. Vede prozatím California.com s cenou 3M USD, která se prodala v lednu.

Doména byla zřejmě prodána ve 4Q 2018, ale oficiálně její nákup firma XAG oznámila až teď v dubnu. Čínská společnost XAG byla založena v roce 2007. V té době vyráběla drony. Postupně se však transformovala na výrobce pokročilé zemědělské techniky, což zahrnuje robotiku, AI, cloud computing, navigaci atd. Jejím cílem je nahradit lidskou práci v zemědělství pomocí automatizace a robotiky.

Například jejich XAG XMission Multifunctional UAS je dron s HD kamerou, kterou dokáže na centimetr přesně mapovat pole. Na základě výsledků průzkumu, pak AI vyhodnotí situaci a pokud najde abnormality, tak pošle třeba dron aby se postaral o postřik pole pesticidy. Většina prací na poli budou vykonávat drony, aby nedošlo k poškození plodin.

Zní to dobře co ale jaká je realita? Ke konci roku 2018 má XAG aktivních 21.731 zemědělských dronů a poskytuje ochranu polí o celkové rozloze 4.253.299 hektarů pro 1,3 milionů zemědělců. Zároveň buduje XAG rozsáhlou integrovanou digitální infrastrukturu, která by měla do konce roku 2019 zahrnovat 997 RTK (navigačních) stanic. S nimi dokáže pokrýt všechna pole v Číně. Ty poskytnou navigační data pro drony a ty postupně zmapují všechna pole na centimetr přesně.

Společnost plánuje zahraniční expanzi do 20 zemí a právě doména XA.com se jim k tomu perfektně hodí. XAG například uvádí že v Japonsku je věk osob pracujících v zemědělství přes 60 let. Automatizace a robotika se tak zde jako ideální řešení. Dalším příkladem je Austrálie. Kvůli klimatickým změnám dochází k velkému úbytku včel. XAG si věří že by mohli použít drony jako „elektrické včely“ pro umělé opylení květů, což by mohlo zvednou produkci ovoce až o 15 %.

U toho však nechtějí skončit. Už teď ve spolupráci s Alibaba Rural Taobao rozjeli projekt „Sustainable Farming Programme“, kde chtějí demonstrovat zcela autonomní systém, který se postará o kompletní ekosystém, kde velice pokročilé technologie se postarají o všechno. Navíc vše bude snadno monitorovatelné, dohledatelné a ekologické.

Z lokálního producenta dronů se tak stala společnost, která chce přepisovat dějiny zemědělství. Na druhou stranu zdá se to jako nevyhnutelné. Je třeba uživit celou populaci Země.

(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Doména XA.com prodána za 1,79M USD“

Napsat komentář