Sociální síť GAB připravuje komentářový systém pro všechny weby, včetně toho vašeho, který nebude moct nikdo moderovat

Zatímco většina světa se snaží internet omezovat, tak existují projekty, které se snaží různá taková omezení obcházet. Je zajímavé je pak s odstupem času sledovat – podívat se jak by vypadala skutečná internetová anarchie :) Mezi takové projekty patří i sociální síť GAB.

Co je GAB

GAB jako základ pro moderování příspěvků používá Listinu práv a svobod USA. Díky tomu je ze všech stran pod palbou za podporu extrémistů. Nenajdete na ní reklamu, místo toho nabízí možnost placeného členství Gab Pro, která uživateli umožňuje diskutovat s více lidmi naráz v soukromém chatu. Navíc se všechny soukromé zprávy po 24 hodinách mažou. Výhod pro předplatiele je však více. Další peníze GAB shání prostřednictvím různých online sbírek.

Gab měl v prosinci 2018 celkem 850 tisíc registorvaných uživatelů. Podle některých zdrojů však pouze necelých 20 tisíc napsalo nějakou zprávu od 9. do 16. ledna 2019. Samozřejmě je otázkou jak je vlastně sociální síť využívána. Jestli většina uživatelů spíše nepoužívá právě bezpečné soukromé zprávy.

V každém případě se nejedná o žádnou velkou sociální síť, který by v dnešní konkurenci mohla obstát. I když kdo ví, stačí přitáhnout pozornost médií a zvědavost lidí nemá meze.

GAB chce svobodnou diskuzi pro všechny

17.2.2019 se objevil podivný tweet, kde GAB ukazuje nové rozhraní pro komentování tweetů, kde se nemusíte bát banu anebo jakékoliv jiné represe.

https://twitter.com/getongab/status/1096952125047812096

Jak se později ukázalo GAB pracuje na rozšíření do prohlížeče, které umožní vkládat komentáře na jakémkoliv webu. Samozřejmě vidět komentáře a komentovat budou moct pouze lidé, kteří využívají doplněk do prohlížeče a sociální síť GAB. Popravdě celkem chytré jak obejít “cenzuru” na jakémkoliv webu. I tom kde komentáře nejdou vkládat :)

Možná si říkáte, že tohle se nemůže ujmout. GAB je příliš malý projekt, aby něco takového dokázal rozjet. No popravdě bude záležet na médiích a samozřejmě i sdílení běžných lidí. Brzy mohou vzniknout skupiny nespokojených lidí z Facebook, kteří chtějí dále komentovat skupiny či stránky, kde mají ban. Když k tomu přičtete lidi, co sice nic nepíší ale baví se komentáři anebo nimi jen zabíjí čas, tak to zas tak malý potenciál nemá. Rozjet se to může velice rychle.

Po sociálních sítích přijdou weby. Zvláště ty velké zpravodajské, které často mažou nevhodné komentáře. To bude hodně velké lákadlo. No a pak jakékoliv ostatní, včetně eshopů, blogů, firemních prezentací …

Co s tím?

Zkuste teď popustit uzdu své fantazie a na chvilku si představit, že se jim to opravdu podaří. Jejich systém se bude stávat stále oblíbenějším a komentáře se začnou objevovat i na vašem webu. Malá chatovací bublina přímo v prohlížeči, kterou nepůjde nijak zastavit. Dokonce ani nebudete vědět že uživatel, který přišel na vaší stránku má to rozšíření nainstalované. Nic s tím neuděláte. Kdokoliv tam může napsat jakoukoliv recenzi na vás a jedinou vaší obranou bude začít to používat taky a vyvracet všechna obvinění, podobně jako na Facebooku, jen tentokrát nemáte tlačítko poslední záchrany – schovat příspěvek.

Závěr

Osobně si myslím, že pokud se to rozjede, tak jako vše s absolutní svobodou se začne zneužívat. Vzpomeňme třeba na TOR anebo BitCoin. Super myšlenky, které fungují a určitě je využívají i lidé, na to k čemu jsou určeny. Nevím jak vy, ale mě když se někdo ptal na BitCoin a pomineme teď spekulace, tak to bylo v souvislosti jestli je to vystopovatelné a dá se za to opravdu něco nelegálního koupit :) To samé i TOR, jen lidi hledali filmy zdarma (tedy tvrdili to) :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Sociální síť GAB připravuje komentářový systém pro všechny weby, včetně toho vašeho, který nebude moct nikdo moderovat“

  1. Ano, takovou svobodu bude mozno zneuzit. Ale omezovani svobody projevu lze zneuzit jeste vic. Takze lepsi je ta svoboda.

    Ale diktatorske (a podobne) rezimy ji budou vzdy chtit omezit.

Komentáře nejsou povoleny.