AdBlock Plus se pustil do blokování Facebook a dalších sociálních sítí

Pokud používáte doplněk do prohlížeče na blokování reklam AdBlock Plus, možná už zanedlouho uvidíte varování, že jste sledování třetí stranou přes tlačítka sociálních sítí. AdBlock Plus vám rovnou nabídne řešení, fakticky odstranění těchto tlačítek ze všech webových stránek.

Blokování tlačítek sociálních sítí je samozřejmě zaměřeno hlavně na Facebook. V doprovodném videu je prezentován jako zlo, které se vás všude snaží sledovat, získávat osobní informace a to i když jste odhlášeni. No popravdě tohle Facebook zřejmě i dělá, jen doposud mu v tom bránilo jen nestandardní nastavení prohlížeče anebo doplňky jako Ghostery na ochranu před sledováním. Nejrozšířenější blokátor reklam AdBlock Plus tuto funkci přebral a teď jí využije pro získání ještě většího podílu na trhu.

Osobně proti tomuto nejsem. Dokonce by bylo ideální, aby podobné věci implementovali nějak blbuvzdorně všechny prohlížeče přímo do sebe a nemuseli bychom pak vymýšlet jak zakomponovat do fungující stránky GDPR anebo ePrivacy. Prostě ať si to vyřeší IT odborníci dříve než jim do toho začnou mluvit politici, kteří tomu nerozumí.

Ale vraťme se zpět k novince v AdBlock Plus. Když jsme si to vyzkoušel na webu, zjistil jsem, že mi překvapivě zmizela tlačítka všech sociálních sítí – tedy nebyla jen zablokována či odstraněn šmírovací kód. Což je poměrně nemilé, protože sdílení článků lidmi pro další lidi je vlastně to poslední, co třeba na Facebook funguje. Od té doby co FB výrazně potlačil příspěvky ze stránek na timeline odběratelů je otázkou zdali vůbec stojí za to se o FB stránku nějak podstatně starat. Hravě totiž všechnu snahu předčí jedno sdílení od člověka s pár desítkami opravdových přátel.

No a tady se dostáváme k novému problému. Když AdBlock a postupně i další smažou tlačítka FB ze stránek, tak už tato sociální síť bude dobrá tak maximálně pro připomínání kdo má kdy narozeniny. Messenger, což je to poslední co z FB používám, funguje i bez něj.

Samozřejmě alespoň prozatím to jde obejít přes přímé odkazy. Vytvoříte si vlastní tlačítko sdílet a dáte na něj odkaz:

https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=URL&src=like&kid_directed_site=0

Pokud jej otevřete do popup okna aneb nové záložky efekt je vesměs stejný. Díky tomuto obejdete šmírování FB i blokování od AdBlock Plus.

Závěr

Tak horké to tedy nebude. Jen je třeba odstranit šmírovácí kód FB a dalších sociálních sítí. Vše nahradit odkazy pro sdílení.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „AdBlock Plus se pustil do blokování Facebook a dalších sociálních sítí“

Komentáře nejsou povoleny.