Francouzský soud nařídil převod domény France.com Francii, bývalý vlastník se chce soudit

Francouzský soud nařídil převod domény France.com Francii, bývalý vlastník se chce soudit

Americká společnost France.com, Inc. vlastnila doménu France.com od roku 1994. Propagovala na ní výlety do Francie. V roce 2015 se však rozhodla Francie, že doménu získá prostřednictvím svých soudů. O rok později soud první instance v Paříži nařídil registrátorovi Web.com, aby doménu převedl na stát. Společnost se odvolala, ale nebylo jí to nic platné.

Koukal jsem se jaký web běžen na doméně. Jedná se o běžnou firemní prezentaci s nabídkou služeb. Rozhodně nic co by na první pohled mělo vůbec šanci projít přes UDRP. Ovšem soud je něco úplně jiného. Společnost se zkoušela odvolat i na to, že Francie nemá nárok zabavit majetek společnosti se sídlem v USA. Právně na ně dosáhnout nemohli, ale podařilo se jim donutit registrátora Web.com, aby doménu převedl na stát.

Původní web na france.com z roku 2016. (web.archive.org/web/20160610184956/http://www.france.com/)

Ze dne na den se tak rozpadl byznys společnosti. E-maily přestaly fungovat, doména byla přesměrována na france.fr.

France.com, Inc se však nevzdává a rozhodli se právně bojovat jak to jen jde. Žalují Francii za Reverse Domain Name Hijacking (účelově je založena obchodní značka kvůli získání domény) anebo nezákonné vyvlastnění. A možná mají šanci. Paříž už dříve dostala pokutu 100K USD právě za Reverse Domain Name Hijacking od Amerického Federálníhou Soudu. Jednalo se o doménu Parvi.org, kterou Paříž získala neoprávnění v UDRP (nebyla splněna podmínka užívání domény ve zlé víře).

Závěr

Geografické domény jsou považovány za bezpečné, protože stěží mohou porušovat autorská práva. Stačí když se vyhnete cybersquattingu (doména je zabraná a bez obsahu, většinou s úmyslem prodeje) a od UDRP máte klid. Jenomže soudy jsou něco jiného. Takže otázkou je – má si začít Amazon dávat pozor na své domény? ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Francouzský soud nařídil převod domény France.com Francii, bývalý vlastník se chce soudit“

  1. Arogancia štátnej moci nepozná hranice. A dám ruku do ohňa, že Web.com si to tiež môže ešte odskákať.

Komentáře nejsou povoleny.