AdBlock vyhrál u německého Nejvyššího soudu spor s Axel Springer

Kauza Axel Springer vs společnost Eyeo, která stojí za populárním doplňkem do prohlížečů AdBlock, má konečně finální verdikt od německého Nejvyššího soudu. Ten dal za pravdu Eyeo, která nemusí velkého vydavatele Axel Springer dát do whitelistu a také že blokování reklam je legální.

Celý případ se táhne od roku 2015, kdy řada vydavatelů chtěla donutit Eyeo, aby AdBlock dal na whitelist jejich weby v rámci programu Acceptable Ads. Pokud nějaký reklamní systém anebo vydavatel obsahu nechce, aby jeho reklamu blokoval AdBlock může zažádat o zařazení do Acceptable Ads. Podmínkou je, že jeho reklamy musí respektovat uživatele, tedy nebýt moc agresivní. Menší weby nemusí za zařazení nic platit, ale velcí hráči na trhu už ano. Acceptable Ads je důležitou součástí obchodního modelu AdBlock.

Axel Springer a další vydavatelé se nejdříve pokusili porazit AdBlock u soudu úplně. Když se jim to nedařilo, tak zkusili soud přesvědčit, že jejich weby by měl AdBlock zařadit do Acceptable Ads zdarma. Axel Springer se to v květnu 2016 podařilo. Získal tak ve válce dílčí vítězství.

Axel Springer ve svém tažení pokračoval – chtěl udělat blokování reklam nelegálním, ovšem soudy v Mnichově a Hamburku dávali za pravdu Eyeo. Nakonec musel vše řešit německý Nejvyšší soud. Ten před pár dny definitivně rozhodl, že blokování reklam je legální. Respektive že Němci mají právo blokovat reklamy ve svém prohlížeči. Dál také za pravdu Eyeo, že mohou používat svůj obchodní model s Acceptable Ads. Soudce přímo řekl, že AdBlock Plus tímto neporušuje zákon o neférovém konkurenčním boji.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „AdBlock vyhrál u německého Nejvyššího soudu spor s Axel Springer“

  1. Jo kdyby někdo nechtěl platit daně státu a hájil se svobodou tak by šel do vězení 😀

Komentáře nejsou povoleny.