Jak přijít o doménu s vlastním příjmením v UDRP

Umíte si představit, že byste přišli o doménu s vlastním příjmením v doménovém sporu, protože v arbitráži bylo rozhodnuto, že na ní nemáte oprávněný nárok? Tak přesně to se stalo v březnu minulého roku. Michael Maindron prohrál v UDPR svou doménu Maindron.com. Získala jí francouzská společnost Maindron Group.

Michael získal doménu v lednu 2016, registrována byla třetí stranou v březnu 2007, a hodlal na ní vybudovat web o svém příjmení. Maindron Group si registrovali obchodní značku v dubnu 2016, ovšem používali S.E. Maindron už od roku 1991, protože to bylo příjmení jejich zakladatele.

UDRP začalo v lednu 2017 a obě strany se pokusili prosadit své zájmy. Maindron Group uvedli že doména je stejná anebo zavádějící jako jejich obchodní značka, že na doméně není žádný obsah a vlastník neprokázal, že skutečně užívá dané příjmení. Dále tvrdili že doména je držena ve zlé víře, protože když se v lednu 2016 pokusili koupit doménu přes GoDaddy, tak jim bylo sděleno že majitel požaduje 15K USD. K dalšímu vyjednávání ale nedošlo, protože mezitím jí koupil Michael. Kontaktovali proto bývalého vlastníka, který prodej domény potvrdil. Podle nich to ukazuje na úmysl spekulovat s doménou.

Michael naopak uvedl, že Maindron Group si registrovali obchodní značku teprve poté, co se jim doménu nepodařilo získat a teď naopak oni využívají registrovanou obchodní značku ve zlé víře (takzvaný reverse domain name hijacking). Dále že doména je běžně příjmení a chce na něm udělat web až bude mít dostatek prostředků a času. Také uvedl, že jí nezískal ve zlé víře, protože ještě neexistovala obchodní značka stejného jména.

Arbitr nakonec rozhodl ve prospěch Maindron Group, protože byly splněny všechny 3 důvody UDRP:

 1. Doména je podobná obchodní značce.
 2. Držitel na ní nemá nárok anebo legitimní důvod jí držet.
 3. Doména byla držena ve zlé víře.

Důležitý je v tomto případě bod 2. V odůvodnění arbitra stojí – Příjmení není generické slovníkové slovo. Dále také neprokázal, že se tak skutečně jmenuje.

Závěr

Tohle bylo celkem drsné UDRP. Když se na to nestraně podíváte, tak někde tam vzadu by klidně mohla být snaha o spekulaci. Na druhou stranu, jak a za kolik si kdo doménu koupil je čistě na něm. Časy jsou podezřelé, ale opět to může být shoda okolností.

Co bychom si z toho měli vzít za poučení je, že na doméně je lepší nějaký obsah než žádný, protože doména bez obsahu může být považována za držení ve zlé víře. Ostatně tohle se řešilo na jednom z Domain Day v Praze.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Jak přijít o doménu s vlastním příjmením v UDRP“

  • To je strašná haluz. S někým vedu spor a v rozsudku je, že neprokázal svoje jméno? To jsem si myslel, že podobné rozhodnutí soudu může být jen v ČR.

   • WIPO neni az tak uplne soud .. tedy na protistrane muze byt opravdu virtualni osoba, a on se nejak podle toho rozsudku ani nesnazil rict ze se tak jmenuje.

 1. Není možné že původní prodejce si našel bílého koně s konkrétním příjmením či se nový držitel nechal účelové přejmenovat?

 2. Zcela jednoduché: doména byla někým registrována 2007 za účelem dalšího prodeje ( nic špatného ), firma Maindron neakceptovala 15k USD a zcela jistě vyhrožovala soudním sporem.

  Došlo k vytvoření fiktivního Michaela Maindrona.
  Firma Maindron si toho všimnula, došlo na předběžné opatření a otevřeli spor UDPR.
  Virtuální Michael nedoložil kopii dokladu, tak doménu získal žalující.

  Pokud obsah nebyl v kolizi s ochrannou známkou a třetí strana nechala doménu stále na sebe, tak by jí nejspíš zůstala.

Komentáře nejsou povoleny.