Firefox zkouší addon, který zabrání Facebooku vás sledovat

Firefox zkouší addon, který zabrání Facebooku vás sledovat

Internetové prohlížeče už dávno nejsou jeden jako druhý. Předhánějí se v různých vylepšeních, které vám u konkurence budou chybět. Například Opera umí na jedno kliknutí aktivovat VPN, Chrome má promakané vývojářské nástroje anebo Firefox umí udělat screenshot celé webové stránky. Spoustu toho od sebe navíc kopírují (listy místo oken, privátní mód, blokování nevyžádaných popup atd.). Ovšem většina z těchto zlepšováků začínala jako volitelný doplněk. Stejně jako Facebook Container od Mozilla Firefox.

Z nějakého důvodu se rozhodli v Mozilla, že nastal čas omezit sbírání dat Facebookem. Pokud jste totiž přihlášeni v prohlížeči ke svému FB účtu a navštívíte jakoukoliv stránku, která obsahuje Facebook tlačítko líbí se mi, tak vaši aktivitu důkladně zaznamenává. Následně tato data využívá k lepšímu cílení reklam a samozřejmě remarketingu. Samozřejmě co se dále s daty děje ví jen sám Facebook. Takže pokud nechcete aby FB věděl kolik času jste strávili třeba na stránkách pro dospělé a která videa na vás udělala největší dojem, tak byste měli používat inkognito mód a to nejen kvůli Facebook.

Ale zpět k addonu do Firefox. Ten využívá poměrně zajímavou technologii vytvoření odděleného kontejneru (listu) v prohlížeči, který bude obsahovat jen samotnou FB stránku. Mimo tento list FB neuvidí. Hezky vymyšlené a do budoucna určitě využitelné i pro weby pracující s velmi citlivými údaji anebo vyžadující nějaké pokročilejší nastavení bezpečnosti.

Po instalaci addon smaže koláčky Facebook. Pokud se pokusíte dostat na stránku FB otevře se v novém listu, který má modré podbarvení – tak budete vědět že jste správně. Následně se musíte znovu přihlásit. Pokud při brouzdání internetem budete na nějaké webové stránce dát sdílet, tak se toto sdílení otevře v modře podbarveném FB listu.

Závěr

Celkově je to hezká demonstrace, co FireFox umí a moc se to nepoužívá. Takže třeba to je důvod proč tento addon vznikl. Na druhou stranu třeba Mozille došla trpělivost s Facebook. Přeci jen o Facebook pixelu se toho psalo už dost. Velké weby jako The New York Times, The Guardian, The Observer anebo Wired jej využívají ke sledování svých čtenářů.

No uvidíme jak se to chytne. Třeba se dostane princip kontejnerů pro sociální sítě do základu FireFox. Pro ochranu soukromí uživatelů by to byl rozhodně přínos.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Firefox zkouší addon, který zabrání Facebooku vás sledovat“

  1. Nejspis je na case, aby lide zacali vice premyslet o bezpecnosti na webu a pochopili, ze jejich data mohou byt zneuzita. Kolikrat mi prijde, ze lide vubec nepremysli, co vse davaji na web (napr. fotky svych deti) a pak jsou velmi udiveni, kdyz se neco prihodi.

Komentáře nejsou povoleny.