Čeká nás čistka Wikipedie?

Čeká nás čistka Wikipedie?

Nedávno proletěla Twitterem zpráva, že stránka na Wikipedii jednoho z nejznámějších domainerů Ricka Schwartze byla smazána. Předcházela tomu diskuze mezi wikipedisty, že se jedná o placenou propagaci a zdali by se článek neměl přepsat v nepropagačním stylu. Nakonec však byl na Štědrý den článek kompletně smazán.

Musím říct, že mě to celkem překvapilo. Před pár lety jsem Wikipedii věnoval celkem dost času. Ne jen rozšiřováním a editací příspěvků, ale také studiem celé komunity. Lide s často velmi nadprůměrnými znalostmi a zkušenostmi zcela zdarma vytváří online archiv pro ostatní. Ačkoliv se občas také chytli jak malé děti, tak ve valné většině případů se vždy řídili heslem, že je důležité zachovat informace i když bylo téma kontroverzní. Tento přístup mě doslova fascinoval, takové „v zájmu vyššího dobra“ :)

No a teď koukám, jak byla stránka o známém domainerovi, který prodal doménu porno.com, smazána. Její verzi před smazáním najdete zde. Přiznám se že netuším kde je problém. Předpokládám že když se píše o podnikateli, tak se zmíní jeho firmy, konkrétní úspěchy, konference co pořádá atd.

Jestli je text psán s nadšením od nějakého jeho fanouška snad zas až tak moc nevadí. Zase nemůžete očekávat 100% neutrálně bezemoční text od fanoušků. To umí profíci, kteří pokud budou mít čas mohou článek upravit. Důležité je, že na Wikipedii nějaký článek alespoň je. Navíc „Cílem (Wikipedie) je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací.“ Pokud každá informace bude ozdrojována fakt nevím kde je problém.

Přijde mi, že ve jménu boje proti „fake news“ a „(u)placenému obsahu“ to začínají odnášet i nevinné cíle 😠

Na druhou stranu u Wikipedie není nic jednoduššího než si založit svou vlastní. Mediawiki je CMS, který rozjedete i na sdíleném webhostingu, a obsah z Wikipedie můžete šířit a upravovat pod licencí CC-BY-SA. Takže vám do něj nikdo nemůže kecat, samozřejmě do okamžiku než začnete psát něco co někoho poškozuje, ale v tomto případě si jen vezmete obsah, který Wikipedie „nechce“.

Závěr

Čistka Wikipedie nás možná opravdu čeká. Nějaký chytrý robot vytipuje podle editací, který článek může být zaplacený anebo ovlivněný a pak zmizne, protože nebude nikoho, kdo by jej upravil do přijatelné podoby. Naštěstí není zas tak velký problém vše zachránit. Dokonce by to šlo i zautomatizovat robotem. Celý obsah Wikipedie si můžete zdarma stáhnout a pokud něco zmizí můžete to dát na svou necenzurovanou verzi Wikipedie ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Čeká nás čistka Wikipedie?“

  1. Dneska se nehodil Rick Schwartz, zítra se třeba nebudou hodit Bill Gates se Stevem Jobsem a pozítří se bude dumat nad tím, čí existence se popře příště. Netrápil bych se tím. Lepší je zakroutit si hlavou, pousmát se a nechat být.

  2. Dosť zaujímavé a to teoretizovanie v článku mi dáva zmysel – ono fakt je reálne že začne pomerne viacero stránok z Wikipedie miznuť :O – niektoré budú fakt asi dobre že odstránia – pretože sú platené apod. – ale asi veľká časť aj užitočného contentu zmizne. Asi by si niekto mohol fakt pre istotu zalohovať wikipediu na CD ako sa píše v komentároch nado mnou :D

Komentáře nejsou povoleny.