Nová Facebook captcha – nahrajte fotku, kde bude dobře vidět tvůj obličej

Nová Facebook captcha – nahrajte fotku, kde bude dobře vidět tvůj obličej

Facebook už několik měsíců testuje novou metodu ověřování reálných uživatelů. Chce po vás, abyste nahráli fotku vašeho obličeje, kde bude jasně vidět, kdo jste. První zmínky o těchto experimentech se objevili už v dubnu tohoto roku.

Na Wired se píše, že by se mohlo jednat o alternativu ke captcha kódu (captcha znamená completely automated public Turing test to tell computers and humans apart), tedy metodu jak rozlišit reálného člověka od robota. Klasické captcha kódy totiž už ztrácí smysl. Jednak tu máme programy, které dokáží v některých případech přečíst znaky na captcha lépe než člověk, ale jsou tu i služby, kde si můžete zaplatit reálné lidi, že kód vyplní za vás. Zaměstnanci těchto služeb jsou většinou z chudých zemí, takže není těžké si zaplatit 1000 přečtení captcha za 1 USD.

Alternativou jsou tak většinou jednoduché kvízy, skládačky atd. Google využívá třeba nařezané obrázky, kde máte něco konkrétního hledat. Přitom učíte jeho umělou inteligenci rozpoznávat objekty na fotce.

Ovšem na Facebook to rozhodně nemá. Nahrajte nám fotku svého obličeje?

https://twitter.com/flexlibris/status/935635282564734977

Jako captcha to není dobrý nápad

Předně pro captcha potřebujete, aby fungovalo ověření rychle. Pamatuji si že jsme se s kámoši chtěli dostat na jednu akci. Seděli jsme v hospodě a čekali než se spustí registrace. Když se spustila, tak pro vyplnění bylo potřeba zaškrtnout checkbox captcha Google „Nejsem robot“. Zatímco na počítači to není žádný problém, tak na mobilu to nešlo. Respektive Google si nebyl jistý a donutil nás hledat na fotkách auta, názvy atd. Já to znal, takže jsem se tím proklikal rychle, ale lístky jsem nestihl zarezervovat. Kámoši na tom byli hůře. Kontrolovali jestli to mají správně, jestli na obrázku není nějaký chyták a jeden klikal někam jinam. Suma sumárům ani jeden z nás lístky nezískal. Projeli jsme to kvůli captcha. Ostatní kteří  rezervovali lístky z domova u počítače s tím neměli problém.

Tak a jak by to fungovalo v tomto případě. Nejdřív si musím vyfotit obličej. Pak najít tuto fotku v galerii u mobilu, nahrát na server a počkat jestli projde. A u počítače? Já u PC kameru nemám, tak leda to vyfotit na mobilu, nahrát do počítače a pak na Facebook. Být takováto captcha pod nějakým formulářem, tak na to kašlu.

No a pak je tu samozřejmě faktor ochrany soukromí. I když Facebook píše, že fotka bude smazána z jejich serverů, tak to nikdy nemůžete vědět jistě. Mohou si fotku zanalyzovat a tuto „analýzu“ uložit. Přitom by z ní klidně šel udělat „originál“. Jo a také nevíme, co bude před smazáním. Uděláte fotku v davu, Facebook z fotky vytáhne komplet všechno, včetně obličejů dalších lidí, uloží data včetně polohy a pak smaže.

A ještě efektivnost. Co jsem pochopil, tak to asi nebude pravidelná kontrola ale něco, co se dělá jednou za čas na ověření účtu. Takže by mi měl stačit nějaký program na generování obličejů, prohnat to přes pár filtrů a hotovo. Případně existují aplikace, které kombinují tváře více lidí to jedné unikátní. Jsem si jistý, že lidé co potřebují hodně falešných účtů si cestu najdou. No v nejhorším nafotí pár kolemjdoucích a zneužijí jejich obličeje.

Závěr

K tématu jsem našel i diskuzi na Reddit, kde se lidi podělili o své zkušenosti. Vypadá to, že Facebook tuto metodu ověření používá hlavně v případech, kdy si myslí že může být účet zneužit a zablokuje jej. Jedinou možností jak účet odemknout je vyfotit se.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Nová Facebook captcha – nahrajte fotku, kde bude dobře vidět tvůj obličej“

Komentáře nejsou povoleny.