Místo reklamy platba kryptoměnou?

Dneska mě zaujal článek na Root.cz Nahradí těžba kryptoměn webovou reklamu? Něco takového by kompletně mohlo ovlivnit jaký obsah se vyplatí tvořit. Samozřejmě za předpokladu že bychom těžbu kryptoměn přes prohlížeč brali z morálního hlediska za něco, co je v pořádku. Což teď zřejmě nehrozí.

Představte si, že navštívíte nějaký web a po dobu co na něm budete se zvýší spotřeba vašeho procesoru. Větráček se roztočí jak o život. V tento okamžik takto platíte za obsah, který si čtete. Váš procesor právě těží kryptoměnu pro majitele stránek.

Takovýto koncept se v mnoha ohledech naprosto liší od klasické reklamy.

 • Čím déle na stránce člověka udržíte tím více vyděláte.
 • Lukrativní návštěvník je ten, který má co možná nejvýkonnější procesor.
 • Rozhoduje i počet návštěvníků.
 • Nemusíte shánět inzerenta.

Vydělat na klasické reklamě je o dost složitější.

 • Zaplaceno dostanete hned jen pokud pronajímáte reklamu na určitou dobu anebo na imprese. Zbytek (CPC, CPA) je nejistý a ovlivňuje jej sezónní výkyvy.
 • Reklama musí být vidět, jinak si jí nikdo nekoupí. Tedy “musí překážet”.
 • Cenu ovlivňuje zaměření webu a návštěvnost. Velcí inzerenti nemají čas na malé weby. Najít správného inzerenta pro vaše zaměření je časově náročné.
 • Nějaký čas zabere i domlouvání s inzerentem, účetní operace, nasazování reklamy a její hlídání.
 • V případě, že se něco pokazí tak inzerentovi musíte vrátit peníze.

Co si budeme povídat, z vydělávání těžkou kryptoměn by měli radost hlavně majitelé webů o počítačových hrách, streamovacích serverů a diskuzních fór. Tedy skupina lidí, kteří to mají v současnosti s monetizací opravdu těžké.

Zatím se to moc nelíbí

Kryptoměny přes prohlížeč dnes weby už těží. Většinou přes CoinHive, což je služba kam se zaregistrujete napojíte na peněženku Monero a vložíte do stránky krátký JavaScript. To je vše, pak už jen vyděláváte. Dokonce na to existují i pluginy do WordPress. Mají však v součtu zhruba kolem tisícovky instalací. V diskuzích u nich však najdete upozornění, že používání není fér vůči uživatelům, protože by měli dát souhlas k tomu, že jejich prohlížeč bude zneužit. Našel jsem tam také informaci, že Google už upravuje Chrome, aby ke cryptojackingu nedocházelo.

Mimochodem v současné době už má CoinHive i skript, který automaticky zobrazí box, kde může uživatel odsouhlasit, že stránku podpoří.

Závěr

Přiznám se, že z toho mám trochu rozporuplné pocity. Pokud by se to nepřehánělo (brala by se jen postradatelná část výkonu), podobně jako u reklam, tak by to mohla být zajímavá forma monetizace obsahu. Zvláště představa, že musíte psát kvalitní články, u kterých uživatel bude muset strávit co možná nejvíce času. Prostě jste placení za čtenáře a podle toho jak dlouho čtou :)

Je to kontroverzní, je to nové :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

18 komentářů u „Místo reklamy platba kryptoměnou?“

 1. Monero som skúšal ťažiť, ale potrebujete veľkú návštevnosť, aby sa vôbec niečo zarobilo. Pre malé stránky nepoužiteľné.

 2. Funguje to i v mobilních prohlížečích? By mě pak zajímalo, jak dlouho vydrží mobil nabitý :D

 3. Nevím, přijde mi to jako nesmysl. Kryptoměny jsou dočasným trendem a nemá smysl na tom cokoliv stavět. Těžit bitcoin v prohlížeči je blbost, ten už je tak náročný na těžení, že i uživatel co bude na mých stránkách 4 hodin denně mi za měsíc vydělá nula nula nic. Jakýkoliv ostatní měny jsou v začátcích, silně nestabilní bez budoucnosti.

  Navíc třeba pro mě osobně je mnohem lepší vidět reklamu než aby mi jel procák na max.

   • No proto píšu, že je to blbost. To je mnohem míň než jedno prokliknutí na PPC reklamu. Nehledě na to, že v prvním případě mě možná někde bude prudit banner, v tom druhém případě si opotřebovávám PC komponentu (procesor nebo grafárna jedou na max, zahřívají se, zvyšuje se opotřebení).

    Např. v tomhle ohledu se mi více líbí projekt od Mozilly (teď si nevybavím název), kdy se ti normálně zobrazuje reklama a za to dostáváš peníze. A na konci měsíce máš možnost peníze přerozdělit mezi svoji oblíbený stránky. Má to samozřejmě taky svých spoustu ale, např. weby které navštěvuješ výjimečně (třeba hledáš referát do školy) ti hodně pomůžou, ale potřebuješ je výjimečně a pak pravděpodobně jim žádné peníze nedáš.

  • V dnešnej dobe sa oplatí ťažiť kryptomeny buď v mining poole alebo cez cloud mining. Zase ako kurz Bicoinu klesá, náročnosť ťažby sa znižuje. Osobne by som sa prikláňal k ťaženiu etherea, pretože táto kryptomena nie je určená ako platidlo. Ethereum je určené pre tvorbu decentralizovaných aplikácii, čo má oveľa väčší potenciál do budúcnosti.

 4. Zkusil jsem dva pluginy, na dvou webech
  Simple Monero Miner (automatický) a WP Monero Mine (vyžaduje výslovné zapnutí uživatelem)
  bmxka.cz – oba fungovaly (ale asi až poté co jsem Avastu řekl že je to v pořádku), návštěva jsem jenom já
  smag.cz – naopak nefungoval ani jeden, během hodiny mi dorazilo asi 30 lidí, na minutu se některý z nich chytl ale nevím který, a nevím jestli ten těžař jsem opět nebyl já

  zatím mne to docela zklamává, protože kdyby to měli lidi výslovně zapnout, tak to si tam můžu rovnou nechat sKlik

  na

  • problém je, že pořádně nevím jestli lidem taky ty antiviry řvou nebo ne a hlavně fakt nevím jestli to funguje (jde mi o ten automat, klidně ať je pomalý, ale ať jede bez problému na pozadí – občas dávám na web sportovní streamy a to je 2000 lidí * 2h v kuse)

 5. Jedna věc je zapnutí scriptu bez vědomí návštěvníka, druhá reálný výdělek. A to vidím jako mnohem větší problém. Pirate Bay při by svém “experimentu” vydělalo pouhých 4.5k při obří návštěvnosti přes 300m. Takže když to převedeme na české podmínky, tak náš Seznam co má jednoprocentní návštěvnost Pirate Bay by si touto metrikou vydělal 45 doláčů. To je úplně směšné.

 6. Neviem či sa táto možnosť uchitý, ale videl som už weby, na ktorých sa pýtali návštevníkov či by viac preferovali možnosť ťažby kryptomien, prostredníctvom ich PC alebo aby na webe ostali reklamy. Uvidíme, či to prejde.

  • Neprojde. Jak vyhledávače (Chrome) tak i antiviry to začaly blokovat. V podstatě tím zabili tuto možnost hned na začátku.

Komentáře nejsou povoleny.