Experiment s Fake News na Facebook

Na SEJ vyšel článek o experimentu s Fake News na Facebook. Tedy šíření fám prostřednictvím falešných článků. Účelem experimentu bylo zjistit jak si Facebook poradí s tímto typem obsahu, kolik stojí reklama a vypočítat možný dopad takovýchto zpráv na volby v USA.

Experiment provedl Larry Kim minulý týden s rozpočtem 50 USD. Vložil do toho zhruba hodinu svého času.

Příprava

Larry se s tím moc nepáral. Na blogovací platformě, která byla zdarma si založil web Citizen News Network. Jako logo použil CNN jen jej zrcadlově otočil. Nahodil článek o člověku, který dostal peníze, aby protestoval proti prezidentu Trumpovi při jeho kampani. Přidal nějakou fotku protestujících lidí a to bylo vše.

Tedy musím ještě dodat, že ten článek je poměrně zajímavě vymyšlený a dobře napsaný. Není to typický bulvár, kde je jednoduché pochybné sdělení. Naopak je v něm více informací, které zavání konspirací na více stran. Tedy ať už čtenář věří že peníze přišli z jedné či druhé strany, tak mu to článek vlastně potvrdí.

Originál najdete zde.

Mimochodem Larry zvolil obsah článku podle fámy, která se v době voleb šířila a byla vyvrácena. Zároveň pochybný vzhled webu měl dát Facebooku jasně najevo, že je něco špatně.

Dále si na Facebook založil firemní stránku svého deníku Citizen News Network. Nahrál logo a nasdílel příspěvek. Pak už jen stačilo zmáčknout tlačítko propagovat.

Jak šlo šíření Fake News

Zatímco politici při volbách utratili 6,8 miliardy USA, tak Larry měl rozpočet 50 USD. V rámci experimentu zacílil na stát Michigan, kde rozhodlo pouhých 11.602 hlasů. Dále vybral skupinu, která ráda řeší politické otázky. Celkem mu Facebook nabídl publikum 4,4M lidí. Stačilo by přesvědčit 0,27 % z tohoto publika a volby by mohli dopadnout v tomto státě úplně jinak. Vlastně by stačila jen polovina. Šlo o výběr ze dvou kandidátů.

Larry spustil reklamu. Ta byla během pár okamžiků schválena a rozjela se. Za 50 USD se dostala k 4.645 lidem, ti dali 44 libí se, 27 sdílení, 20 komentovalo a 3 lidem se líbila stránka Citizen News Network. Na článek kliklo 200 lidí.

To ale není vše. Facebook zvýhodňuje inzerenty, jejichž příspěvky jsou pro publikum zajímavé. Má na to vlastní algoritmus hodnotící kvalitu. Larryho příspěvek získal skóre 7 z 10, což je dost dobré.

U podobných příspěvků hlavně ale jde o to rozhýbat nějakou fámu. Jakmile se příspěvek začne sdílet mezi známými tak dosah může být neskonale větší. Larry to nazval efekt nabalující se sněhové koule.

Závěr

Nakonec Larry zaplatil za svou reklamu 53,58 USD, s tím že jej jedno zapojení vyšlo na 0,23 USD. Ceny v USA jsou však někde jinde než u nás. Když si k tomu vezmeme, že nějaký obranný mechanismus Facebooku se prakticky nekonal, přitom Facebook v USA řeší spoustu skandálů s fake news. Jak by to bylo u nás? Řešil by to tu někdo? Správní lidé s dostatkem kapitálu by mohli rozjet teď před volbami kampaně, které by dokázali ovlivnit spoustu lidí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Experiment s Fake News na Facebook“

  1. Pôvodne som čakal že dosah príspevku a aj výsledné publikum bude oveľa väčšie, ale tak treba brať do úvahy že to je USA a ceny za reklamu sú tam niekde inde ako u nás. V každom prípade veľmi zaujímavý postreh a presne ako sa píše v článku aj v našich končinách by podobné fake news boli úspešné a možno ešte aj s lepším dopadom, bo kto predsa sa stará o nejakú strednú európu.

Komentáře nejsou povoleny.