Jak dopadlo velké testování CMS na .cz doménách od CZ.NIC?

Jak dopadlo velké testování CMS na .cz doménách od CZ.NIC?

Koncem června začal CZ.NIC rozesílat upozornění na neaktualizované verze redakčních systému. Bohužel se jim to úplně nepovedlo a některé WordPress vyhodnotili jako nebezpečné, přitom měli poslední bezpečnostní záplatu. Nedávno vydali na blogu oficiální zprávu a výsledky k testování.

Pokud pomineme WordPress s posledními bezpečnostními záplatami, tak našli celkem 50.761 .cz domén, na kterých běžela neaktuální verze WordPress (25.155)  anebo Joomla (25.606). Po odeslání upozornění provedli druhou vlnu testování, kde zjistili nápravu u 10.514 domén, tedy 20,71 %. Dále 2.686 webů bylo vypnuto anebo odstranilo z webu informaci o verzi.

Toto číslo je poměrně vysoké a osobně si myslím, že za ty problémy a negativní kritiku kolem to určitě stálo.

V příspěvku dále CZ.NIC vyhodnocuje i chyby, kterých se s celým projektem dopustili. Domnívám se, že akci chybělo hlavně pořádné PR a komunikace s komunitou kolem CMS, internetovými magazíny (alespoň nějaká tisková zpráva) a hlavně hostingovými společnostmi. Komunita by jim řekla jak je to ve skutečnosti s CMS a nemuselo se řešit, který WordPress je ještě „bezpečný“ a který už ne. Odborné magazíny zase mohly publikovat s předstihem články a když emaily dorazily, tak stačilo zagooglit a člověk by věděl, že se nejedná o nějaký phishing. No a hosting? Ten do toho mohl dát své know how, rozeslat si to sám a připravit hlavně svou zákaznickou podporu.

Závěr

Akce dobrá provedení už ne až tolik. V každém případě díky, něco jsem na podnět aktualizoval i když to nebyla potřeba :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup