ihned.cz bez diskuzí aneb potřeboval je vůbec?

Internet, tak jak jej známe, měl vždy propojovat lidi z celého světa. Mohli spolu komunikovat, diskutovat a sdílet informace. V tomto duchu se také vyvíjel. E-maily, diskuzní fóra, weblogy, sociální sítě a tak dále. Jenomže v dnešní době je občas lepší spíše jednosměrná komunikace.

ihned.cz zrušil diskuzi

Přiznám se, že nevím proč mají dnešní zpravodajské weby vlastně možnost diskutovat pod články. Když se rozhodl ihned.cz zrušit, tak mi to ani nepřišlo divné.

Vážení čtenáři, IHNED.cz už nadále nebude poskytovat prostor pro volnou diskusi pod články. Věcným připomínkám jsme vždy byli otevřeni a zůstáváme i nadále. Pokud jste v článku nalezli chybu nebo máte postřeh, který se týká probíraného tématu, zašlete nám jej prosím na adresu nazory@ihned.cz spolu s odkazem na článek, kterého se připomínka týká. Chybu rádi opravíme, zajímavé a věcné připomínky doplníme do článku. Nebráníme se ani diskusi na témata, která naše články otevírají. Ale zároveň chceme, aby to byla diskuse věcná, zajímavá a obohacující. Ne volná tribuna pro urážky, výmysly a nesouvisející debaty. Proto jsme se rozhodli neumožnit automatickou publikaci jakéhokoli zaslaného názoru. Příspěvky ke zveřejnění vybírá editor ze zaslaných podle stejných novinářských pravidel, jakými se sami řídíme při psaní. To vše děláme proto, aby čtenářské reakce mělo smysl číst. Děkujeme za pochopení a věříme, že tento krok pomůže snaze soustředit se na to podstatné, a tím je kvalitní a hodnotný obsah.

Ihned.cz dříve používali pro diskuzi službu třetí strany Disqus. Ten umí zastavit spam, ovšem za cenu že příspěvky nepatří vám. Disqus však blokují některé rozšíření do prohlížečů jako třeba Ghostery, protože vás sleduje napříč internetem. Takže jeho odstranění, znamená o jedno varování v prohlížeči méně.

Co se týká počtu příspěvků, tak naposledy, když jsem byl na ihned, tak pod většinou stránek byly maximálně jednotky. Tedy stačilo by diskuzi někam zašít, následně po pár měsících v tichosti znefunkčnit nečitelnou captcha a následně odstranit úplně pro “nezájem”. Hotovo a byl by klid.

V ihned.cz se však zachovali fér a napsali sáhodlouhé vysvětlení. Zkráceně – Nemáme zájem o diskuze mezi vámi, chceme pouze věcné komentáře a připomínky k článku. Ty nám posílejte emailem.

Vyplatí se diskuze/komentáře k článku?

Podle mých zkušeností ano, zvláště když máte čtenáře, kteří k tématu mají co říct. Odborná veřejnost, koncový spotřebitel, profesionál z oboru – je jedno kdo. Každý může přispět, ovšem podmínkou je, že musí o tématu něco vědět anebo s ním přijít do styku. Jakmile se vám k tomu vyjádří někdo jiný, kdo si jen “myslí”, tak to potěš koště.

Proto komentáře dobře fungují na webech zaměřených na určité téma. Autor článku otevře téma a komentující jej dále mohou rozvíjet. Vezměte si blogery, často stačí vznést dotaz na čtenáře a najednou se rozjede super diskuze.

Moderovat či nemoderovat?

Samozřejmě dříve anebo později se do každé diskuze zapojí lidé, kteří přirozenou diskuzi mohou výrazně poškodit. Lidé komentují zdarma, chtějí přispět do diskuze a ve výsledku mít z toho i dobrý pocit. Někdy se také prostě jen potřebujte svést s davem, že je něco cool :)

Tohle všechno je nesmírně křehké. Často lidé, kteří mohou přispět velmi hodnotným komentářem to neudělají protože se necítí v komunitě v bezpečí a nestojí jim to za to riziko.

Kdežto na druhé straně máte člověk, který prostě jen tak “zatrolí” protože si myslí že má k tomu co říct. Tohle je třeba podchytit a nebrat si servítky. Takovíto lidé jsou jako nebezpečná infekce. Pokud jí neléčíte tak se šíří. Takže se nebojte a likvidujte. Pokud na příspěvku není vlákno, tak jej smažte. Jestli jsou pod ním reakce, tak smažte obsah příspěvku a napište moderátorkou poznámku – ukažte lidem, že se jich umíte zastat.

Závěr

Popravdě občas přemýšlím, že lepší by byla captcha, která by prokázala, že máte co napsat na daném webu :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „ihned.cz bez diskuzí aneb potřeboval je vůbec?“

    • Kdysi už takhle koloval vtípek kde jako captcha bylo potřeba vyřešit jakýsi supr integrál, kde asi drtivá většina lidí nemá šanci :-) Takže když tak nad tím teď přemýšlím, tak to asi pustilo jen ty co umí opisovat a používat Maple a nebo je to robot :-)

  1. Na Slovensku sú pri zpravodajských weboch v komentároch iba samé zbytočné rozbroje medzi ľudmi a často krát sa hádajú úplne do hlupa. 99,99% komentárov je úplne zbytočných a nijako nič nikomu nepomôžu, iba sám autor si trochu pozdvihne ego.

  2. Na druhou stranu spousta lidí chodí na ty zpravodajské servery hlavně kvůli tomu aby diskutovali pod články, a samotné články někdy ani moc nečtou krásně je to vidět například na idnes. Jak je článek o kontroverznějším tématu, hned se tam sesypou davy lidí kteří jsou pro a kteří jsou proti a u některých je vidět že z článku četli maximálně nadpis, pokud vůbec. Takže dle mého názoru zrušením komentářů by přišli o dost velké množství zobrazení reklam.

  3. Já si názory lidí pod článkem rád přečtu. Novináři dnes píší tendenčně. Mít to bez komentáře je pohodlné v tom, že noviny mohou snadněji šířit svou pravdu. Tzn. když napíši něco s čím lidi nesouhlasí, nebo je tendenční, tak na to nikdo pod diskuzí nemůže reagovat. Na druhou stranu toto v posledních letech využívá jak ruská propaganda, tak i politické strany, tyto skupiny mají své komentující, kteří diskuzi moderují tam kde potřebují oni. A to se asi IHnedu nelíbilo, tak to utli.

Komentáře nejsou povoleny.