Něco ze zákulisí Seznam emailu

Seznam představil web dobryemail.cz, který má propagovat email marketing. Najdete na něm soubor pravidel a doporučení, aby vaše newslettery a nabídky nekončily ve spamu. Jednotlivé pojmy jsou poměrně detailně zpracovány a odborné technické výrazy zase vysvětleny.  Rozhodně si najděte čas a web navštivte.

Součástí článku jsou však i zajímavé statistiky, kolik toho vlastně musí servery na Seznamu zvládnout. Například během pracovního dne dorazí do emailových schránek uživatelů kolem 65 milionů zpráv, o víkendech je to 45 milionů. Spam z toho je 20 – 30 %, který se nedostane ani do schránek uživatelů. Dalších 40 – 50 % jsou emaily označeny jako hromadné. Mezi ně řadí Seznam hlavně newslettery a velké emailové kampaně. Přečteno je 7 – 10 milionu zpráv. To je zhruba 10 – 22 % ze všech, které na Seznam dorazí.

Uživatelé Seznam.cz odešlou za den 2,5 – 4,5 milionu zpráv každý den. V průměru řeší zákaznická podpora 175 dotazů ohledně zapomenutých hesel.

Celkem je na Seznamu 21 milionů emailových schránek a každý den vznikne 11 – 13 tisíc nových. Nejoblíbenější je domén seznam.cz, kterou využívá 74 % uživatelů, další je email.cz s 17% a 9% uživatelů má svůj email na post.cz.

Ve schránkách mají uživatelé 20 miliard zpráv a 80 miliard souborů, které mají celkovou velikost 2,6 Petabytů dat.

To vše běží na 4500 serverech (840 fyzických serverů). Většina infrastruktury je v jejich soukromémn datacentru Kokura s velikostí datového sálu 364 m2. Do něj se má podle projektové dokumentace vejít až 2400 fyzických serverů v 80 racků. Seznam na jeho stavbu a další rozšiřování vyčlenil 200 milionů CZK.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Něco ze zákulisí Seznam emailu“

  1. Ještě by měli na Seznamu zapracovat na tom rozlišování spamu, který se nedostane ani do schránek uživatelů. Sama mám mail na post a když mi píše anglicky někdo z Číny, tak zpráva vůbec nepřijde, dokud jim z post sama nenapíšu a nepřidám si je do adresáře. Stejně to funguje i opačně, tedy že zprávy z post posílané do Asie, končí ve spamu. Naštěstí adresátovi aspoň přijdou.

    Jinak, pokud dáváš externí odkazy do článku, přikláněla bych se k používání target=”_blank”. Nějak mám ve zvyku odkazovanou stránku automaticky zavřít :-)

Komentáře nejsou povoleny.