Itálie bude regulovat reklamu blogerů

Italští zákonodárci se rozhodli, že jakákoliv nativní reklama na blogu či sociálních sítích musí být jasně označena. Nativní reklama je taková forma reklamy, která je jednoduše zaměnitelná za původní obsah.

Zákon cílí hlavně na celebrity a influencery (lidi s velkým dosahem nejen na sociálních sítích). Ti běžně dostávají peníze za to, že se propagují zboží a služby. Pro běžného uživatele je však těžké rozeznat zdali to dělají jen tak anebo právě pro peníze. Nově tak bude muset být jakákoliv reklama z které internetová celebrita něco má jasně označena.

Zákon proloboval National Union of Consumers (Národní svaz spotřebitelů), kteří tento sektor chtěli už dříve regulovat a vedli za to dlouhou kampaň. Teď jej ještě čeká schválení v senátu.

Italský tisk uvádí jako příklad 30 letou blogerku Chiara Ferragni, která se často objevuje na fotkách na sociálních sítích v oblečení různých známých značek. Ty jí za to údajně dobře platí. Ovšem paradoxně právě ona označuje všechny takové příspěvky hashtagem #ad.

https://www.instagram.com/p/BWA29XVDHfX/

Podobný zákon existuje i v USA anebo Anglii. Internetové celebrity musí do příspěvků dávat například hashtag #ad anebo sponsored.

U nás zákon o regulaci reklamy naprosto zakazoval takzvanou skrytou reklamu. To však bylo v roce 2015 zrušeno novelou kvůli duplicitě se zákonem na ochranu spotřebitele. Dále také zákon nebyl v souladu s s evropským právem. Podle zákona o ochraně spotřebitele je skrytá reklama stále zakázána. Problém je samozřejmě dokázat že se jedná o skrytou reklamu. Musí zde být jasné, že bloger dostal zaplaceno či nějaké jiné protiplnění. Například když napíšu reklamní článek a ten označím jako sponzorovaný obsah, následně jej nasdílím na sociálních sítích. Musím také sdílení označit jako reklamní?

Závěr

Neoznačování reklamy je celosvětový problém. Lidé pokud neví, že se jedná o reklamu daleko více klikají anebo provádí jiné akce, za které je ochoten někdo zaplatit (odběr newslettru, prokliky, registrace). Zřejmě by se mělo označovat naprosto všechno, včetně affiliate odkazů.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Itálie bude regulovat reklamu blogerů“

  1. Dúfam že podobné a ešte prísnejšie zákony sa nebudu rozširovať aj na ďalšie krajiny, pretože postupom času by to mohol byť celkom problém. Chudaci italové

  2. Zajímalo by mě, jak by se stavěli k reklamě na vlastních podpůrných webech. Tedy k případu, kdy na svém blogu nebo mikrosite propaguji svůj vlastní komerční web. Jinak Italové rádi regulují to, co by měli nechat na pokoji a neregulují to, co by ve svém národním zájmu regulovat měli.

Komentáře nejsou povoleny.