Blokování reklam je právem jednotlivce – prohlásil německý soud

AdBlock Plus slaví v Německu velké vítězství. Podle zemského soudu (soud první instance) v Hamburgu je blokování reklam právem každého jednotlivce. Jedná se o rozsudek v kauze velkého vydavatele Der Spiegel vs Eyeo (společností, která stojí za AdBlock Plus). Soud tak zamítl všechny nároky Der Spiegel.

Nejedná se přitom o první vítězství AdBlock v Německu. AdBlock leží v žaludku velkému množství vydavatelů obsahu a snaží se jej přes právní systém zakázat. Prozatím se jim to nepovedlo.

Kauzy

 • Duben 2015 – Zeit Online GmbH a Handelsblatt GmbH vs AdBlock- rozsudek: blokování reklam je legální
 • Květen 2015 – ProSieben/Sat 1 a RTL Interactive – rozsudek: blokování reklam je legální
 • Září 2015 – Axel Springer -rozsudek: blokování reklam je legální
 • Březen 2016 – Süddeutsche Zeitung  vs AdBlock – rozsudek: blokování reklam je legální a iniciativa Acceptable Ads nezpůsobuje újmu pro vydavatele obsahu, naopak pro mediální trh bude prospěšná
 • Kveten 2016 – Axel Springer vs Adblock (odvolání) – rozsudek: blokování reklam je legální ale Adblock Plus musí dát Axel Springer na whitelist, pokud dodrží kritéria pro Acceptable Ad.
 • 25. listopadu 2016 – Spiegel Online vs AdBlock – rozsudek: blokování reklam je legální pro jednotlivce

Zatím se daří

AdBlock se zatím daří, ale podle mě by situaci neměli podceňovat. Oni jsou největší a pokud by padli tak dojde v Německu k celkovému zákazu software na blokování reklam. Trochu se obávám, že bez politického lobingu a tlačení na média, že blokování čehokoliv v prohlížeči rovná se svoboda slova, se to klidně může stát. Navíc média je zrovna moc nemusí, protože je blokování reklam připravuje o zisky z nezávislých reklam.

Závěr

Obecně by to chtělo nějak závazně vytyčit hranic. Třeba že co se děje v prohlížeči/počítači uživatele je věcí člověka a jakýkoliv zásah by se rovnal porušení jeho osobní svobody. Na tom by se mohla shodnout celá EU a byl by klid. Jako tvůrci obsahu si o blokování reklam myslím svoje, ale když se uživatel rozhodne, že si v prohlížeči začne blokovat reklamu anebo změní velikost písma na mém blogu je to podle mě jeho věc. Stejně jakože si nechá vystřihnout od třetí strany z novin reklamu anebo zvýrazňovačem podtrhnout to důležité v článku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Blokování reklam je právem jednotlivce – prohlásil německý soud“

 1. Nechci se tě dotknout Drago, ale připadá mi, že tak nějak nemáš právní vzdělání (což je pochopitelné). A jsi už jako většina absolutně navyklý na současný EU systém.

  Volná soutěž spočívá v tom, že si každý může SVOBODNĚ vybrat kam bude chodit. Pokud lidé svobodně a dobrovolně chodí na stránku olepenou reklamama k poblití např. csfd a ignorují konkurenci s jen pár reklamami a pak začnou brečet, že by to měl řešit přece nějaký “ten tamto” zákon, který by VŠEM jak csfd, tak tomu slušnému “ty tamto reklamy a vůbec zisky těm vykořisťovatelům jakože politicky centrálně vzato” zákonem zakázal. Nejedná se o volné tržní prostředí.

  EU tímto směrem už jede několik dekád, výsledek je ten, že z absolutně bezkonkurenčně nejsilnější ekonomické skupiny států na světě nám jaksi vznikla nějaká Čína, Jižní korea, Thaiwan (a dalších 20 asijských států). Kde maj třeba komouše ve vedení, ale trh tam funguje a jsou dnes na raketovém ekonomickém vzestupu – evropa proti jejich metropolím působí jako vidlákov největší. Tamní provozovatele stránek mají tolik peněz že přicházejí a podvyživené zákony udušené tuzemské provozovatele koupí za pár šupů a vydělají jinak, mnohem agresivněji.

  Vše je prostě o volné sutěži, sere tě idnes, sere tě csfd, sere tě lupa TAK NA NĚ NECHOĎ alternativy jsou, jenom to tááák strááááště bolí kliknout jinam a trochu hledat.

 2. Ja bych navrhoval kompromis, aby prohlížeč povinně pokud reklamu blokuje o tomto v request headeru informoval webové stránky. Je právěm vydavatele obsloužit jen uživatele, který neblokuje. Pokud si může vybírat co chce uživatel, má mít toto právo i vydavatel.

 3. Pokud je reklama v normální míře, nevadí mi, stejně na ni neklikám, nicméně pokud přejdete na web, kde je to přeplácané tak, že se v tom nedá vyznat, tak mi Adblock ten bordel odstraní a mám klid.

Komentáře nejsou povoleny.